Preskoči na glavni sadržaj

Dvanaest godina šljokičanja

Jednom davno, u jednom majušnom stanu u dalekom gradu na moru živjela je jedna dvadesetpetogodišnjakinja djevojčica (da, djevojčica). Bila je usamljena jer u tom gradu nije imala prijatelja, a zima je bila snažna i duga pa je djevojčici, koja je voljela pisati dnevnik, pala na pamet ideja da svoje misli bilježi na računalu, a ne u bilježnicu. Bila je liječeni pesimist - teško se nosila s osjećajem tuge i usamljenosti i osjećala je da bi lako mogla potonuti, pa zapisivati crna osjećanja na papir nije bilo dovoljno. Javno objavljivanje crtica iz života potaknulo ju je na potragu za radošću i ljepotom i onda kad joj se činilo da ih u njezinom životu nema. Iako je njezine crtice čitalo tek par ljudi (uključujući njezinu mamu), ona se svom projektu posvetila i mahnito svaki dan pisala. S vremenom je ovdje zapisala svoja maštanja, svoje uspjehe, svoje odrastanje - promijenila se ona, promijenio se svijet. Vratila se kući i još uvijek piše.


Photo: StockCake

Fun facts o blogu:

1. Prva objava objavljena je 7. studenog 2012. i govorila je o Katy Perry. To je možda malo smiješno, ali je dobar pokazatelj koliko sam se hvatala za slamke i pokušavala pronaći inspiraciju u koječemu.

2. Dosad sam na blogu objavila 964 objave, što znači da u prosjeku objavim 80 objava godišnje (nekoć sam znala po dvije objave dnevno objaviti, sada se to malo prorijedilo). Ako to nije opsesija, ne znam što jest. Pisala bih o novim cipelama, filmovima koje sam pogledala, glazbi koju sam otkrila, razgovorima koje sam vodila. Zabilježila sam tu i svoje pripreme za vjenčanje, za važne ispite u životu, svoja maštanja u trudnoći i borbu s majčinstvom, a nisam poštedjela ni svoj bračni život.

3. Kad sam počela pisati u modi su bili fashion i beauty blogovi. O modi i kozmetici nisam znala ništa, ali pratila sam Josipu s Girly Girl, Mudrilicu, sjećam se i Sare koja je tada pisala, a sve smo oči pasle na blogu Ljupke s Guerrilla Girl - jasno vam je da o imenu bloga nisam baš puno razmišljala, moralo je biti girrrrly, i imati aliteraciju nalik Gilmore Girls, mojoj najdražoj seriji. Htjela sam bilježiti sitnice koje me vesele (zamišljala sam ih kao šljokice koje umiju pošljokati i moj sivi život) i blog se morao zvati Glitter Girl Blog.

4. U ovih dvanaest godina blog je samo dvaput mijenjao vizualni identitet, a triput je mijenjao ime (djevojčica je postala žena, a miliji mi je postao hrvatski jezik), a razlog tome je moja praktičnost odnosno ograničeno informatičko znanje. Ne zamaram se estetikom, oni koji blog prate, prate ga zbog sadržaja - a to govori nešto i o meni, i o njima.

5. Volim listati stare objave - blog mi je s godinama postao neka vrsta spomenara. Možda sam zabilježila samo sretne dane, ali svaka objava me vrati u točan trenutak njezina nastanka i u meni se uskomeša sva sila emocija.

6. Omiljene su mi objave one u kojima me knjiga toliko obuzme da i osvrt ispišem u njezinom stilu, kao npr. osvrt o Opatiji Northanger, Lidiji Deduš ili o Slučaju vlastite pogibelji.

Photo: iStock


Fun facts o piskaralu:

1. Po zanimanju sam sudac, a pisanje je moje sigurno mjesto. Svoje misli uspijevam razmrsiti tek tipkanjem po tipkovnici (95% blogoobjava natipkam na mobitelu).

2. Oduvijek volim čitati, ali tek sam pišući blog postala pravi knjigoljubac. Spontano sam razvijala svoj čitateljski ukus i pisala o knjigama sve češće, ispreplićući ih sa svojim životom, ne čekajući da me netko pita za mišljenje. Prva knjiga koju sam na blogu spomenula bila je "Tisuću ždralova" Yasunarija Kawabate.

3. Osim izbora muža (a izabrala sam ga kao četrnaestogodišnjakinja, da se zna) i poroda dvoje djece, moje najveće postignuće je slikovnica koju je moja Gradska knjižnica Našice objavila u maloj nakladi prije tri godine i koja se rasprodala dok si rekao keks. Za mene je to bila tako velika stvar da sam prvi put svoje ime javno objavila na ovom blogu baš povodom izlaska slikovnice iz tiska.

4. Pitala me Kristina za najdosadniju knjigu koju sam pročitala, ali ne pada mi takva napamet. Da bi knjiga bila samo dosadna, knjiga mora biti dobro napisana. One koje su, po mom sudu, nevješto napisane, a, k tome, uživaju veliku (nezasluženu) popularnost su "Zelena svjetla", "Bilježnica neizgovorenih stvari", "Lekcije iz kemije", npr.

5. Jasna me pitala za pet najdražih knjiga, a da nisu iz djetinjstva. Posljednjih godina k srcu su mi prirasle sljedeće knjige: "Zabranjena bilježnica", "Na Zapadu ništa novo", "Kad svijeće dogore", "Carstvo duše" i "Hamnet" (sjećate li se moje opsesije Maggie O'Farrell?). To su knjige koje opisuju ono što je meni važno i koje su ispisane kako i priliči lijepoj književnosti.

6. Volim rabljene knjige, volim zaboravljene knjige, volim originalne ideje, najradije čitam na klupi ispod krošnje, volim stare zgrade, volim okrhnute šalice, volim vruću kavu, volim jesen, volim groblja, pop i country glazbu i filmove iz devedesetih. Najluđi san mi je da sam urednik u veeel'koj izdavačkoj kući ili da sam Michiko Kakutani. Jednom sam poslala životopis u kojem sam napisala da su mi Hootie & the Blowfish i Hansoni guilty pleasure - malo se toga sramim, a malo i ne.

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Dobro došli na Mjesto zločina

Sramotno, ali algoritam jubitoa nije mi predložio slušanje prvog hrvaskog true crime podcasta, nego sam za njega morala čuti tek kad se u medijima počelo najavljivati knjigu dvojca koji podcastom ordinira. -True crime podcast, kažeš? Kako to misliš? - Pa tako, umjesto da gledaš predugi Netflixov dokumentarac o, bubam, Madeleine McCann, slušaš kako dvoje milenijalaca izlaže tijek događaja te kobne 2007. i nemilosrdno osuđuje svaki pokret Madeleineih roditelja ili/i policije u smislu comic reliefa, usput pokušavajući dokučiti tko je počinitelj. - Sign me up! Upravo ovakva vrsta "skeča" svojstvena je za Tiju i Filipa koje Mjesto-zločina -virgini mogu zamisliti kao šarmantni kočijaško-komični radijsko-voditeljski par. Ako ste, k tome, milenijalac (čitaj: patite od pretjerane upotrebe anglizama u životu), volite misteriju ili/i čeznete za pravdom na ovom svijetu, njih dvoje doći će vam kao pravo osvježenje u realitetom opterećenoj svakodnevici. Ja sam sve gore navedeno - bila sam ...

Zrelost

Uvjerena sam da život neprestano pravi krugove. Jedne započinje dok druge privodi kraju - izluđuje nas osjećajem već viđenog. Prije dvadeset godina na istom sam ovom balkonu čitala istu ovu knjigu. Tada, kao maturantica, bila sam poprilično nervozna, ali i odvažna - pa neću ja biti jedan od onih štrebera koji nemaju iskustvo mature, ja ću vazda biti jedan od kampanjaca koji na maturu idu jer su jedan razred prošli s prosjekom 4.46 - mi ćemo hrabro omatoriti boreći se s matematikom na maturi! Aha! Čitala sam tada Goldingov klasik u Algoritmovom izdanju, ali iz perspektive djeteta. Sjećam se da mi se knjiga svidjela, ali nije me šokirala - bila sam distancirana od nje. Ja, stanarka u zaštićenim uvjetima, u svojoj tinejdžerskoj sobi s balkonom, nisam se mogla zamisliti u ulozi izgubljenih dječaka. Imala sam kontrolu nad svojim životom, meni se u životu nije ništa loše moglo dogoditi (osim pada na maturi, dakako) - "Gospodar muha" bio je fikcija. Nisam sama odlučila uhvatiti se p...

Društvo holivudskih pisaca

Bilo je to potkraj devedesetih. Nosile smo plastične dudice na lančićima, lažne reflektirajuće lennon-sunčike na nosu, bicke i skechersice s debelim đonovima. Kino blagajne poharao je "Titanic", a u videoteci je najposuđivanija kazeta bila "Svi su ludi za Mary". Na televiziji su, pak, vazda bili jedni te isti filmovi - jedan od njih bio je "Društvo mrtvih pjesnika". Robin Williams glumio je profesora koji poezijom nadahnjuje učenike u preppy akademiji Welton u Vermontu 1959. - prvi sam ga put gledala na podu sobe moje sestrične Martine (praznike sam provodila spavajući na madracu na podu njezine sobe). Sjedile smo pred mini TV prijemnikom i ridale na scenu Neilove krune na otvorenom prozoru. Bile smo klinke i Neilov izbor činio nam se jedinim logičnim rješenjem - čovjek, koliko god mlad bio, mora slijediti svoju strast - ljepota je važna, umjetnost je važna. U tom filmu wannabe pisca, Todda Andersona, glumio je mladi Ethan Hawke. Zato, kad sam vidjela da ...

Nedjeljno štivo

Ponekad uzmem knjigu u ruke, i nasmijem se samoj sebi - samo si umišljam da sam je sama izabrala - jer ona je izabrala mene. Zadnjih dana knjige slute moje brige i nekako mi se same nude - knjige o obiteljima, o odnosima roditelja i djece, o tome tko smo postali zbog svoje mame, i svog tate. Nesuradljiva, impulzivna, hiperaktivna, gleda svoje interese - ne, nije to profil prosječnog stanovnika Guantanamo Baya, nego nalaz koji je izradila dječja psihologinja za moje milo dvogodišnje dijete. Svi su nas uvjeravali da je sasvim normalno da ne priča, obasipali nas pričama o svim članovima svoje bližnje i daljnje rodbine koji su propričali tek s tri ili četiri godine, ali nisu razumjeli da mi ne mislimo da naše dijete nije normalno, nego da trebamo stručnu pomoć kako se nositi s njenom frustracijom koja se ispoljava svaki put kad ju mi ne razumijemo, s našom frustracijom do koje dolazi kad joj trebamo objasniti banalne stvari, kad ju želimo nešto naučiti, ili je zaštititi. Čula sam jutr...

Volim žene u četrdesetima

Naravno da sam se prepoznala. Naravno da sam se prepoznala u ženi koja kupuje cvijeće "da ga nosi u ruci dok šeće", koja želi udovoljiti svom mužu, koja se neprestano pita kakav dojam ostavlja na svoju djecu i koja ne može odoljeti lijepim neispisanim bilježnicama u izlogu trafike (u Tediju izbjegavam čitavu jednu aleju bilježnica). Zar se vi ne prepoznajete? Nisam ni dovršila "Na njezinoj strani", ali morala sam se dati "Zabranjenoj bilježnici", najpopularnijem romanu Albe de Cespedes, talijanske književnice koja je nadahnula Elenu Ferrante. Kad je objavljena 1952., "Zabranjena bilježnica" šokirala je javnost autentičnošću, intimom, pronicljivošću, a jednako šokira i danas (možda i više, jer smo u međuvremenu neke stvari gurnule još dublje pod tepih, želeći biti heroine svojih života). Roman, pisan u prvom licu jednine, započinje ležerno. Žena u četrdesetima, Valeria, na trafici kupuje mužu cigarete, i kupuje si bilježnicu. Nedjeljom je zabranje...