Preskoči na glavni sadržaj

Dvanaest godina šljokičanja

Jednom davno, u jednom majušnom stanu u dalekom gradu na moru živjela je jedna dvadesetpetogodišnjakinja djevojčica (da, djevojčica). Bila je usamljena jer u tom gradu nije imala prijatelja, a zima je bila snažna i duga pa je djevojčici, koja je voljela pisati dnevnik, pala na pamet ideja da svoje misli bilježi na računalu, a ne u bilježnicu. Bila je liječeni pesimist - teško se nosila s osjećajem tuge i usamljenosti i osjećala je da bi lako mogla potonuti, pa zapisivati crna osjećanja na papir nije bilo dovoljno. Javno objavljivanje crtica iz života potaknulo ju je na potragu za radošću i ljepotom i onda kad joj se činilo da ih u njezinom životu nema. Iako je njezine crtice čitalo tek par ljudi (uključujući njezinu mamu), ona se svom projektu posvetila i mahnito svaki dan pisala. S vremenom je ovdje zapisala svoja maštanja, svoje uspjehe, svoje odrastanje - promijenila se ona, promijenio se svijet. Vratila se kući i još uvijek piše.


Photo: StockCake

Fun facts o blogu:

1. Prva objava objavljena je 7. studenog 2012. i govorila je o Katy Perry. To je možda malo smiješno, ali je dobar pokazatelj koliko sam se hvatala za slamke i pokušavala pronaći inspiraciju u koječemu.

2. Dosad sam na blogu objavila 964 objave, što znači da u prosjeku objavim 80 objava godišnje (nekoć sam znala po dvije objave dnevno objaviti, sada se to malo prorijedilo). Ako to nije opsesija, ne znam što jest. Pisala bih o novim cipelama, filmovima koje sam pogledala, glazbi koju sam otkrila, razgovorima koje sam vodila. Zabilježila sam tu i svoje pripreme za vjenčanje, za važne ispite u životu, svoja maštanja u trudnoći i borbu s majčinstvom, a nisam poštedjela ni svoj bračni život.

3. Kad sam počela pisati u modi su bili fashion i beauty blogovi. O modi i kozmetici nisam znala ništa, ali pratila sam Josipu s Girly Girl, Mudrilicu, sjećam se i Sare koja je tada pisala, a sve smo oči pasle na blogu Ljupke s Guerrilla Girl - jasno vam je da o imenu bloga nisam baš puno razmišljala, moralo je biti girrrrly, i imati aliteraciju nalik Gilmore Girls, mojoj najdražoj seriji. Htjela sam bilježiti sitnice koje me vesele (zamišljala sam ih kao šljokice koje umiju pošljokati i moj sivi život) i blog se morao zvati Glitter Girl Blog.

4. U ovih dvanaest godina blog je samo dvaput mijenjao vizualni identitet, a triput je mijenjao ime (djevojčica je postala žena, a miliji mi je postao hrvatski jezik), a razlog tome je moja praktičnost odnosno ograničeno informatičko znanje. Ne zamaram se estetikom, oni koji blog prate, prate ga zbog sadržaja - a to govori nešto i o meni, i o njima.

5. Volim listati stare objave - blog mi je s godinama postao neka vrsta spomenara. Možda sam zabilježila samo sretne dane, ali svaka objava me vrati u točan trenutak njezina nastanka i u meni se uskomeša sva sila emocija.

6. Omiljene su mi objave one u kojima me knjiga toliko obuzme da i osvrt ispišem u njezinom stilu, kao npr. osvrt o Opatiji Northanger, Lidiji Deduš ili o Slučaju vlastite pogibelji.

Photo: iStock


Fun facts o piskaralu:

1. Po zanimanju sam sudac, a pisanje je moje sigurno mjesto. Svoje misli uspijevam razmrsiti tek tipkanjem po tipkovnici (95% blogoobjava natipkam na mobitelu).

2. Oduvijek volim čitati, ali tek sam pišući blog postala pravi knjigoljubac. Spontano sam razvijala svoj čitateljski ukus i pisala o knjigama sve češće, ispreplićući ih sa svojim životom, ne čekajući da me netko pita za mišljenje. Prva knjiga koju sam na blogu spomenula bila je "Tisuću ždralova" Yasunarija Kawabate.

3. Osim izbora muža (a izabrala sam ga kao četrnaestogodišnjakinja, da se zna) i poroda dvoje djece, moje najveće postignuće je slikovnica koju je moja Gradska knjižnica Našice objavila u maloj nakladi prije tri godine i koja se rasprodala dok si rekao keks. Za mene je to bila tako velika stvar da sam prvi put svoje ime javno objavila na ovom blogu baš povodom izlaska slikovnice iz tiska.

4. Pitala me Kristina za najdosadniju knjigu koju sam pročitala, ali ne pada mi takva napamet. Da bi knjiga bila samo dosadna, knjiga mora biti dobro napisana. One koje su, po mom sudu, nevješto napisane, a, k tome, uživaju veliku (nezasluženu) popularnost su "Zelena svjetla", "Bilježnica neizgovorenih stvari", "Lekcije iz kemije", npr.

5. Jasna me pitala za pet najdražih knjiga, a da nisu iz djetinjstva. Posljednjih godina k srcu su mi prirasle sljedeće knjige: "Zabranjena bilježnica", "Na Zapadu ništa novo", "Kad svijeće dogore", "Carstvo duše" i "Hamnet" (sjećate li se moje opsesije Maggie O'Farrell?). To su knjige koje opisuju ono što je meni važno i koje su ispisane kako i priliči lijepoj književnosti.

6. Volim rabljene knjige, volim zaboravljene knjige, volim originalne ideje, volim stare zgrade, volim okrhnute šalice, volim vruću kavu, volim groblja, pop i country glazbu i filmove iz devedesetih. Najluđi san mi je da sam urednik u veeel'koj izdavačkoj kući ili da sam Michiko Kakutani. Jednom sam poslala životopis u kojem sam napisala da su mi Hootie & the Blowfish i Hansoni guilty pleasure - malo se toga sramim, a malo i ne.

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Spisateljice biraju

Moja se Franka ovog mjeseca uhvatila u koštac sa svojom prvom velikom (čitaj: dužoj od dvadesetak stranica) lektirom, Nazorovim "Bijelim jelenom". Ona u tom procesu ne uživa koliko bih ja željela - uz nezaobilazno križanje ruku na prsima ona pući usnice i govori: "Mama, radije bih čitala Izadoru Moon! (hej, svatko ima svoju omiljenu likicu!)", ali ja se svejedno (ili - baš zato) trudim razgovarati s njom o pročitanom. Jer, nije bitno ni mjesto ni vrijeme radnje (tome me poučio prosjak Luka iz Julijanine " Tko se boji lika još "), a ni Nazorov stil pisanja, bitan je taj lik male guščarice Anke koja spava u jelenjem ležaju i čini dobro svim žiteljima Vranje, samozatajno i velikodušno. Njezin duh pretapa se u poruku koju devetogodišnjaci trebaju primiti u svoja srca, ona je nesebični lik kojem trebaju dopustiti da ih povede za ručicu kroz mračnu šumu zvanu život. Prepoznavanje, maštanje, nadahnuće, empatija - nije to od roda, to je od književnosti koja nam po

Put posut lišćem i zubatim suncem

Kad se ujesen nađem pod kakvim krošnjama, u mislima mi se javi Cesarić. Znam ja da je to zbog jesenske indoktrinacije naših nastavnica hrvatskog jezika, ali ne mogu si pomoći - tko se jednom zarazi riječima sjete i čežnje, taj ih traži cijeloga života. Možda, pošavši u šetnju, nisam ponijela Cesarića, ali polen prikrivene boli koja mu komplementira nosila sam u torbi - novu knjigu Julijane Matanović, "Stoji ti put", u izdanju Neolita , kuće Marka Gregura.  "Tišina priskrbljuje dostojanstvo stvarima o kojima smo pred većinom drugih bića prisiljeni šutjeti." U ovoj (pre)kratkoj knjizi Julijana Matanović je ispisala sudbine triju žena i triju proročica. Kaja je konobarica koja živi kraj zadruge. Muž joj je šofer autobusa, a i prvu je ženu znao odalamiti, znale su to i komšije (volim Julijanine riječi - odalamiti, šporet, sepet, pletara, potrefiti, fasovati... - k'o da čujem svoju mamu kako priča, a meni su mile priče moje mame). Kaja je cura od zanata, ona prima mu

Bit će sarme ove zime

Nekoć davno iliti krajem devedesetih, sviđao mi se jedan Slaven. Tad mi to nije bilo nimalo čudno, ali Slaven je živio u hotelskoj sobi. U toj je sobi osječkog željezničarskog hotela živjela cijela njegova familija. Slaven je bio stariji od mene, slušao je Nirvanu, furao se na Cobaina, a sličio Nicku Carteru - imao je plavu kosu, plave oči i nije znao reći "r", i dok sam, provodeći praznike kod tetke i tetka, koji je bio domar hotela, družila s njim, nije mi pričao o životu prije hotela. Slaven je imao komšije, k'o sav normalan svijet - u susjednim sobama živjele su druge obitelji. Jednom sam bila u sobi njegove susjede Manuele sa šestog kata - sjećam se, posvuda su bile stvari i Manuela se zbog nereda svađala sa starijom sestrom - ali nije mi bilo nimalo čudno vidjeti njihov ekskurzijski život u maloj sobi. Štoviše, zavidjela sam im jer je hotel bio pun djece. Slavili bi rođendane i dočekivali Nove godine u hotelskim salama (otplesala sam tamo svoj prvi stiskavac), pis

Prokleto prvo lice jednine

Možda ste mislili da sam odvajkada željela biti pravnik kao popularna Ally McBeal, ali većinu svog srednjoškolskog staža bila sam uvjerena da ću biti student hrvatskog jezika i književnosti. Sad shvaćam da taj put nisam priželjkivala zato što sam voljela čitati (u to vrijeme čitala sam većinom krimiće i trilere), nego zato što sam voljela pisati. Pisanje školskih zadaćnica bilo mi je omiljeni zadatak - ispunjavala sam ga lako, i ispunjavala sam ga dobro. Lektorirala sam razrednim kolegama zadaćnice, a i pisala ih (volim misliti da sam pridonijela školovanju ponajboljih hrvatskih kineziologa, strojara, matematičara, ekonomista, kemičara i glazbenih producenata) - kad bi se naša profesorica Mlinac rasplakala, znala sam da sam uspješno prenijela emocije na papir. Bježala sam u literaturu, a bježim i danas. Na svakojake načine. Kao petnaestogodišnjakinja sam pročitala "Zašto sam vam lagala" i zavoljela žensko pismo ("žensko" u "ženskom pismu" mi nikad nije zvu

Na kavi s Julijanom

Već sutra pakirat ću kofere i uputiti se kući, gdje me čeka ludnica koja uključuje jednu djevojačku zabavu i jedno vjenčanje, stoga je ovaj utorak savršen za uživanje u suncu, rahatlokumu i - kavi.            „...baka je znala da iza svake uspješne žene stoji značajna količina ispijene kave.“ Kad već ne mogu spavati, dočekala sam knjižničarke koje su dolazile na posao ispred knjižnice, pa već na samom ulazu spazila posljednju knjigu Julijane Matanović - Na početku i na kraju bijaše kava. Iako mi je to oduvijek bila velika želja, Julijanu, književnicu i docenticu na zagrebačkom Filozofskom fakultetu, nikada nisam osobno srela. Na našem prvom dejtu, književnom susretu u mojoj srednjoj školi – koju je i sama pohađala, a na koji sam ponijela sve njezine knjige u nadi da će na njima ostaviti svoj pečat, nije se pojavila, a ni nakon njega sudbina nije htjela da se sretnemo. Potpis sam dobila, pa čak i čestitku za rođendan, ali se susretu ili kavi s Julijanom i dalje mogu samo radova