Preskoči na glavni sadržaj

Dvanaest godina šljokičanja

Jednom davno, u jednom majušnom stanu u dalekom gradu na moru živjela je jedna dvadesetpetogodišnjakinja djevojčica (da, djevojčica). Bila je usamljena jer u tom gradu nije imala prijatelja, a zima je bila snažna i duga pa je djevojčici, koja je voljela pisati dnevnik, pala na pamet ideja da svoje misli bilježi na računalu, a ne u bilježnicu. Bila je liječeni pesimist - teško se nosila s osjećajem tuge i usamljenosti i osjećala je da bi lako mogla potonuti, pa zapisivati crna osjećanja na papir nije bilo dovoljno. Javno objavljivanje crtica iz života potaknulo ju je na potragu za radošću i ljepotom i onda kad joj se činilo da ih u njezinom životu nema. Iako je njezine crtice čitalo tek par ljudi (uključujući njezinu mamu), ona se svom projektu posvetila i mahnito svaki dan pisala. S vremenom je ovdje zapisala svoja maštanja, svoje uspjehe, svoje odrastanje - promijenila se ona, promijenio se svijet. Vratila se kući i još uvijek piše.


Photo: StockCake

Fun facts o blogu:

1. Prva objava objavljena je 7. studenog 2012. i govorila je o Katy Perry. To je možda malo smiješno, ali je dobar pokazatelj koliko sam se hvatala za slamke i pokušavala pronaći inspiraciju u koječemu.

2. Dosad sam na blogu objavila 964 objave, što znači da u prosjeku objavim 80 objava godišnje (nekoć sam znala po dvije objave dnevno objaviti, sada se to malo prorijedilo). Ako to nije opsesija, ne znam što jest. Pisala bih o novim cipelama, filmovima koje sam pogledala, glazbi koju sam otkrila, razgovorima koje sam vodila. Zabilježila sam tu i svoje pripreme za vjenčanje, za važne ispite u životu, svoja maštanja u trudnoći i borbu s majčinstvom, a nisam poštedjela ni svoj bračni život.

3. Kad sam počela pisati u modi su bili fashion i beauty blogovi. O modi i kozmetici nisam znala ništa, ali pratila sam Josipu s Girly Girl, Mudrilicu, sjećam se i Sare koja je tada pisala, a sve smo oči pasle na blogu Ljupke s Guerrilla Girl - jasno vam je da o imenu bloga nisam baš puno razmišljala, moralo je biti girrrrly, i imati aliteraciju nalik Gilmore Girls, mojoj najdražoj seriji. Htjela sam bilježiti sitnice koje me vesele (zamišljala sam ih kao šljokice koje umiju pošljokati i moj sivi život) i blog se morao zvati Glitter Girl Blog.

4. U ovih dvanaest godina blog je samo dvaput mijenjao vizualni identitet, a triput je mijenjao ime (djevojčica je postala žena, a miliji mi je postao hrvatski jezik), a razlog tome je moja praktičnost odnosno ograničeno informatičko znanje. Ne zamaram se estetikom, oni koji blog prate, prate ga zbog sadržaja - a to govori nešto i o meni, i o njima.

5. Volim listati stare objave - blog mi je s godinama postao neka vrsta spomenara. Možda sam zabilježila samo sretne dane, ali svaka objava me vrati u točan trenutak njezina nastanka i u meni se uskomeša sva sila emocija.

6. Omiljene su mi objave one u kojima me knjiga toliko obuzme da i osvrt ispišem u njezinom stilu, kao npr. osvrt o Opatiji Northanger, Lidiji Deduš ili o Slučaju vlastite pogibelji.

Photo: iStock


Fun facts o piskaralu:

1. Po zanimanju sam sudac, a pisanje je moje sigurno mjesto. Svoje misli uspijevam razmrsiti tek tipkanjem po tipkovnici (95% blogoobjava natipkam na mobitelu).

2. Oduvijek volim čitati, ali tek sam pišući blog postala pravi knjigoljubac. Spontano sam razvijala svoj čitateljski ukus i pisala o knjigama sve češće, ispreplićući ih sa svojim životom, ne čekajući da me netko pita za mišljenje. Prva knjiga koju sam na blogu spomenula bila je "Tisuću ždralova" Yasunarija Kawabate.

3. Osim izbora muža (a izabrala sam ga kao četrnaestogodišnjakinja, da se zna) i poroda dvoje djece, moje najveće postignuće je slikovnica koju je moja Gradska knjižnica Našice objavila u maloj nakladi prije tri godine i koja se rasprodala dok si rekao keks. Za mene je to bila tako velika stvar da sam prvi put svoje ime javno objavila na ovom blogu baš povodom izlaska slikovnice iz tiska.

4. Pitala me Kristina za najdosadniju knjigu koju sam pročitala, ali ne pada mi takva napamet. Da bi knjiga bila samo dosadna, knjiga mora biti dobro napisana. One koje su, po mom sudu, nevješto napisane, a, k tome, uživaju veliku (nezasluženu) popularnost su "Zelena svjetla", "Bilježnica neizgovorenih stvari", "Lekcije iz kemije", npr.

5. Jasna me pitala za pet najdražih knjiga, a da nisu iz djetinjstva. Posljednjih godina k srcu su mi prirasle sljedeće knjige: "Zabranjena bilježnica", "Na Zapadu ništa novo", "Kad svijeće dogore", "Carstvo duše" i "Hamnet" (sjećate li se moje opsesije Maggie O'Farrell?). To su knjige koje opisuju ono što je meni važno i koje su ispisane kako i priliči lijepoj književnosti.

6. Volim rabljene knjige, volim zaboravljene knjige, volim originalne ideje, najradije čitam na klupi ispod krošnje, volim stare zgrade, volim okrhnute šalice, volim vruću kavu, volim jesen, volim groblja, pop i country glazbu i filmove iz devedesetih. Najluđi san mi je da sam urednik u veeel'koj izdavačkoj kući ili da sam Michiko Kakutani. Jednom sam poslala životopis u kojem sam napisala da su mi Hootie & the Blowfish i Hansoni guilty pleasure - malo se toga sramim, a malo i ne.

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Što da čitaju naše mlade djevojke - danas?

Čitanje "Drago mi je da je Mama mrtva" tijekom toplinskog vala u potpunosti me poremetilo - toliko da sam poželjela ponovno pročitati "Stakleno zvono" Sylvije Plath! Budući da i nisam neki re-reader, a roman o djevojci koja doživljava živčani slom dovoljno je pročitati jednom u životu, pronašla sam zdraviju alternativu i posudila "Euforiju", roman o Sylviji Plath. Gotovo sam ga počela čitati, kad na svojoj polici spazih "Autobiografiju" Jagode Truhelke, koju sam si pribavila početkom ljeta! Pokazalo se, autobiografija koju je velika Jagoda Truhelka napisala 1944., povodom svog osamdesetog rođendana, u potpunoj je opreci s memoarima hollywoodske teen zvijezde koja se nosi s traumom odrastanja uz mommie dearest, i baš ono što sad trebam. Književnica koja je živjela na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće pisanje autobiografije počinje samozatajno, uz Božju pomoć, prisjećajući se obiteljskog ognjišta u rodnom Osijeku, u kojem je živjela do svoje četrnaes...

Varaždinske kronike (3)

Otkad pamtim, volim groblja. Volim grobljanske čemprese i grobljanske ptice. Volim priče koje započinju ponad nadgrobnih spomenika, volim emocije koje cvijetak u zemlji groba izaziva. Iako sam i kao dijete voljela groblja, nakon pogibelji mog prijatelja Marija, martinsko groblje mi je postalo omiljeno mjesto na svijetu. Kao četrnaestogodišnjakinje, moja prijateljica Tena i ja satima bismo sjedile na groblju, kraj stare templarske crkvice , ponekad bismo šutjele, ponekad bismo razgovarale - utjehu otad poistovjećujem s grobnom tišinom, tišinu neizgovorenih zagrljaja poistovjećujem s ljubavlju koja ne poznaje ni vrijeme ni prostor. Pekel - najstariji dio varaždinskog groblja Grob Vatroslava Jagića Najstariji grob - Ivana Galine, preminulog 1809. Varaždinsko groblje jedno je od najljepših u našoj zemlji, a osnovano je 1773. godine, nakon zabrane ukopa unutar gradskih zidina izdane od kraljice Marije Terezije 1768. godine. Varaždinec Herman Haller zaslužan je za današnji izgled groblj...

Šljokičasta u raljama života

"Znaš tko je pokrenuo kampanju za prvo okupljanje razreda od mature? Ja. Osobno. Dvadeset devet ljudi, a samo me dolazak jedne osobe zanimao." Propuštene prilike. Navodno ih svi imamo. Navodno urednici izdavačkih kuća obožavaju knjige na tu temu, jer ništa ne prodaje kao jad i čemer zbog onog što se nikad nije ni dogodilo. Ja? Ja ne vjerujem u propušteno, vjerujem samo u odlučnost.   Godinu smo u knjiškom klubu započele s "Otpusnim pismom" Marine Vujčić i Ivice Ivaniševića. Moje knjiške legice njome su se oduševile - prozvale su ju zabavnom, uvjerljivom, životnom, poučnom, dok je meni šištala para iz ušiju. Naime, imam ambivalentan stav o neostvarenim ljubavima. Da se slikovito izrazim, koliko obožavam "Sjaj u travi", toliko prezirem "Mostove okruga Madison." S jedne strane ljubav koju je život osudio na propast i koju bivši ljubavnici na najnježniji način, uz uzajamno poštovanje, dovijeka gaje jedno za drugo, prihvaćajući da je tako moralo biti,...

Romantično ljeto (1)

"Za pješačenje sam se odlučila dok sam bila pod stubama. U tom trenutku nisam razmišljala o tome sto znači hodati 1014 kilometara s naprtnjačom na leđima, kako bih si to uopće mogla priuštiti, kako ću spavati pod vedrim nebom gotovo stotinu noći, ni što ću učiniti nakon toga. A svojem partneru s kojim sam zajedno bila provela trideset i dvije godine nisam još ni rekla da i on ide sa mnom ", počinje priča Raynor Winn, autorice popularnog putopisa "Staza soli", ali i njegovih nastavaka - "Divlja tišina" i "Tragovi na tlu". Nisam znala tko je Raynor Winn (šušur oko ove knjige me zaobišao - postala je bestseler 2018.) - naletjela sam na ovaj naslov i podsjetio me na " Divljinu " Cheryl Strayed, koju obožavam. Za razliku od Cheryl, koja se na pješačenje Pacific Crest stazom odlučila u dvadesetima, Raynor se na putovanje života odlučuje u pedesetoj, dok ovrhovoditelji kucaju na vrata kuće koju je s mužem Mothom gradila čitav život. Šetnja st...

Romantično ljeto (2)

Kao dijete sam imala bujnu maštu, a i danas uživam u bogatom unutarnjem životu - primjerice, moja su izmaštana putovanja uvijek bolja od onih stvarnih. U mašti sam ja signora u vili kao što je Bramasole , i izjutra ispijam caffee corretto, jedem puno domaće paste i ližem gelato triput na dan (a sve sam vitkija, moram dodati), uz mirise lavande i morske soli u zraku. U stvarnosti, ljetujem u poprilično bezličnom istarskom apartmanskom naselju, a moja djeca uvijek iznova pronalaze načine da me maltretiraju i da se na mene dure, iako neprestano zbog njih gazim sve svoje principe i kršim sva pravila dobrog odgoja. Čovjek bi pomislio da će dovoljno sna, plivanje i boravak na suncu kod njih (a i nas, roditelja) izmamiti dopamin i serotonin, ali ne - oni su vazda nezadovoljni, samo se svađaju i smišljaju što bi kupili ("Mama, pa to košta samo dva eura!") pa se odmor brzo pretvori u iscrpljujući triatlon nadmudrivanja, neostvarenih prijetnji i neumornog ponavljanja već dosadnih rečen...