Preskoči na glavni sadržaj

Purgerski spomenar

"Što još može biti tiše
od ulice ove stare?
Vlaga tihe kuće siše
stolce, slike i ormare.

Starog sjaja
nema više.
Još se uspomene žare.
Ne čuješ li, kad su kiše,
davno umrle stanare?"

                           Vjekoslav Majer

U Zagreb sam se prvi put iskrcala u četvrtom razredu - naša nas je voljena učiteljica Katica Marks povela na ekskurziju u metropolu. Bili smo nalik djeci iz Velikog Sela - mislili smo samo na sendviče u foliji koje su nam mame spakovale za put i čudili se širokim ulicama kojima je tekla rijeka ljudi, automobila i tramvaja. Moram priznati, ne sjećam se znamenitosti, ali nikad neću zaboraviti svoj prvi dojam - straha koji me obuzeo pri pogledu na visoke zgrade kakvih u našoj provinciji nije bilo. 

Strahopoštovanje prema zagrebačkoj arhitekturi nije jenjavalo s godinama - posjetu se svaki put sve više veselim, znajući da ću se ponovno osjećati malenom, da će mi se zjenice širiti u čudu pri susretu s velikim gradom. Putovanja u meni vazda bude tu djetinju radost i znatiželju, a za njih se pripremam na svoj način - književnošću. Iako sanjam o čitanju "Zlatarevog zlata" u kavani Lav, s pogledom na Kamenita vrata, ovaj put instinktivno sam s Knjigorije naručila "Svjetiljku na Griču" Vjekoslava Majera, "najzagrebačkijeg pisca", i "Šestinski kišobran" Nade Iveljić, čiji odlomak je stajao u našoj čitanki iz četvrtog razreda. Srećom, kiše proteklog vikenda u Zagrebu nije bilo, pa smo prošli bolje od Ive iz Šestina - smjestivši se u staru Hatzovu, centar grada bio nam je nadomak ruku i mogli smo uživati u Majerovom "bolećivom sentimentalizmu" na ulicama belog Zagreb grada.

Ovaj put, obilazak smo počeli u Botaničkom vrtu (cijena karte je 2 eura po osobi, a valja naglasiti da je ponedjeljkom i utorkom ulaz besplatan). Ako volite drveće više nego cvijeće (kao ja), jesensko izdanje hrastova, sekvoja, ginka i gospodi bukvi oduševit će vas, ali ako volite šarenilo, za posjet vrtu ipak pričekajte proljeće, kada perunike preuzimaju glavnu ulogu.

Mjesto za čitanje u Zagrebu

Botanički vrt - Viktorijina kuća


Izložbeni paviljon u Botaničkom vrtu

Moram reći da sam pomalo opsjednuta secesijskim zgradama koje se diče dekorativnim fasadama - vjerujem da se moja dijagnoza pogoršala otkad radno vrijeme provodim u osječkoj Europskoj aveniji. Moja se šetnja zagrebačkim ulicama uvijek okonča bolnim vratom uslijed gledanja uvis - oduševljava me umjetnost koja je svima dana na divljenje, besplatno!

Predivna zgrada Hrvatskog državnog arhiva
 by Rudolf Lubynski

Kuća Bauda by Aladar Baranyia

Vintage fotografiranje

U Zagrebu smo nabasali na nekoliko šašavih poslovnih ideja koje u Osijeku nikad ne bi zaživjele - kao što su virtualno kino ili foto studio u kojem možete izraditi vintage fotografiju. U potrazi za klopom stali smo i pred "Pod starim krovovima", najstariju zagrebačku birtiju, u kojoj je nazdravljao i Franjo Šafranek - ipak, nismo zašli jer se ondje odvijao privatni party (treštala je Ivana Brkić, i bilo mi je teško odoljeti). 

Vjerujem da u životu ne treba isprobati sve, osim kad je o hrani riječ - isprobat ću koješta (i kasnije brinuti o devet alergena koje jelo sadrži). U Tkalči sam tako jela kašnjare sa zeljem i restanim krumpirom. Hm. Primite na znanje, ove kobase spravljaju se od riže i krvi i nemaju nikakve veze sa slavonskim krvavicama. Hm (pardon, još mi stoji kobasičasta knedla u grlu). Možda nisam pronašla novo omiljeno jelo, ali anegdota o krvavicama će živjeti vječno (plus, konobarica Martina je bila super, što god u recenzijama za pub pisalo). Jeli smo i u "La Štruk", kojeg ste mi preporučili, a u kojem se, kažu bar tako, jedu najbolje štrukle u gradu. Ne biste vjerovali, ali za te štrukle ljudi stoje i u redu na ulici, a spremni su ih jesti čak i na terasi, u studenom! Baš tako, smrznuti, jeli smo ih i mi, maštajući o perkeltu od soma i čobancu i pitajući se zašto je sve tuđe brand, a naše je samo rustikalno, da ne kažem - seljački (a odgovorno tvrdim da nema bolje kuhinje od baranjske kuhinje!).

Kultna gostionica Pod starim krovovima 

Radićeva ulica

Krvavice sa zeljem

Interliber. Kunem se, nisam namjeravala ići na Interliber - knjige kupujem cijele godine, i to uglavnom rabljene, pa nemam potrebu za vašarom. Ipak, kad te na druženje pozove tvoj budući izdavač, nećeš to odbiti, koliko god se užasavala gužve. Naklada Asia ❤️

Nisam vam ja nalik prosječnom knjiškom blogeru (niti se book blogerom smatram niti volim da mi taj naziv prišivaju) - ja neću nikoga na štandu ništa pitati. Kad bi mi se na štandu Frakture obratila Marina Vujčić, ja bih se uzmucala i ne bih znala što bih sa sobom. Ja vam nikad neću nikoga pitati za smjer, a poprilično loše se snalazim u prostoru. U dućanu, ako mi se trgovac obrati i pita može li mi pomoći, ja ću pobjeći glavom bez obzira. Meni hodanje po sajmu služi za upis zabilježbi ideja za popis knjiga koje želim pročitati, pa hodajući uglavnom pretražujem katalog lokalne knjižnice i provjeravam ima li naslove koji me zanimaju. Ipak, kupila sam si četiri knjige - "Sebe sam čekala", zbirku poezije Katarine Šarić, s kojom imam puno toga zajedničkoga, "Deset tisuća koraka" Danijele Crljen, jer sam ju poželjela čitajući "Spisateljice biraju", "365 rečenica" Marine Vujčić, jer mi je "Stolareva kći" mila, i "Pisanje kao profesija", Petera Nadasa, koji je glavni lik ovogodišnjeg Interlibera. Kupila sam i "Nalin svijet", slikovnicu Buybooka, za kćer, i "Čovpasa", za sina. Nismo odoljeli ni plišancima Prljeku i Mrljeku koji su u našem kućanstvu jako voljeni. Sestrama sam donijela "Wind in the Willows" i "Črna mati zemla"  (anglistika i kroatistika, Buba i Nina), a muž se počastio knjigama o Dinamu.

Ako bude sreće, sljedeće godine ću ponovno na Interliber - potpisivati svoju knjigu. Možete li to zamisliti?! Možda čak, ako me na štandu nešto pitate, uspijem i izgovoriti nešto bez mucanja!

Knjiga moje mladosti - Polupani lončići

Jedna koja ide na popis za čitanje

Pogled s prozora

Uglovnica Mihelić 

Rado kuća by Vjekoslav Bastl 

Štrukle 

Muzej zaboravljenih priča

Svi ste mi preporučili posjet "Muzeju zaboravljenih priča" Zdenka Bašića, ali sam se nećkala. Nekako sam si umislila da je muzej namjenjen poklonicima fantasy literature, a ja nisam fantasy freak. Srećom, na nedjeljno poslijepodne, nijedan drugi muzej nije radio, pa smo se našli u Ilici. Cijena karte za muzej jest paprena, 12 eura po osobi (plus, morat ćete kupiti i dodatnu literaturu na odlasku, jer ćete htjeti još!), ali isplatit će se. U muzeju smo proveli dva sata i oduševio nas je detaljima iz slavenske mitologije (baš volim što smo dali sinu ime Juraj!), a još više kojekakvim praznovjerjima kojima se stoljećima zabavljao i plašio hrvatski narod. Shvatili smo zašto nam mame brane da sušimo rublje po noći, zašto Babaroga ima tako strašno ime, zašto se na raskrižjima postavljalo križeve, ali i da se grah uvijek mora saditi četvrtkom, ujutro, k tome. Ako ste maštoviti, volite povijest, narodnu predaju i baštinu, nemojte propustiti ovaj biser u kojem se ogleda ljubav jednog umjetnika!

Mokoš


Imam najboljeg muža i suputnika na svijetu - kad ja poželim otići na Mirogoj, on već u navigaciju tipka M-I-R... Njemu nije čudno što ću tražiti grob Dragutina Tadijanovića ili poželjeti sjediti uz nadgrobni spomenik drage mi Jagode Truhelke. On će mi obećati da ćemo sljedeći put šetati Jurevskom ulicom, u kojoj su živjeli Ivana i Matoš i Elza i Vatroslav, i voziti se uspinjačom (ali krvavice nećemo više jesti). Sretna sam.

Putovanja nam pružaju čarobni odmak od naše svakodnevice, daju nam ideje i entuzijazam da se vratimo k sebi, onome što u nama tinja ispod tereta života uzornog građanina, ali i nude pregršt maštanja, preispitivanja i snivanja o novim mjestima. Ne mora to biti put u daleki kraj, može biti tek izlet u susjedni grad, posjet prijatelju - tako malo je dovoljno...




Mirogojske arkade by Herman Bolle





"And I, I had a feeling that I belonged
I, I had a feeling I could be someone, be someone, be someone"

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Dobro došli na Mjesto zločina

Sramotno, ali algoritam jubitoa nije mi predložio slušanje prvog hrvaskog true crime podcasta, nego sam za njega morala čuti tek kad se u medijima počelo najavljivati knjigu dvojca koji podcastom ordinira. -True crime podcast, kažeš? Kako to misliš? - Pa tako, umjesto da gledaš predugi Netflixov dokumentarac o, bubam, Madeleine McCann, slušaš kako dvoje milenijalaca izlaže tijek događaja te kobne 2007. i nemilosrdno osuđuje svaki pokret Madeleineih roditelja ili/i policije u smislu comic reliefa, usput pokušavajući dokučiti tko je počinitelj. - Sign me up! Upravo ovakva vrsta "skeča" svojstvena je za Tiju i Filipa koje Mjesto-zločina -virgini mogu zamisliti kao šarmantni kočijaško-komični radijsko-voditeljski par. Ako ste, k tome, milenijalac (čitaj: patite od pretjerane upotrebe anglizama u životu), volite misteriju ili/i čeznete za pravdom na ovom svijetu, njih dvoje doći će vam kao pravo osvježenje u realitetom opterećenoj svakodnevici. Ja sam sve gore navedeno - bila sam ...

Zrelost

Uvjerena sam da život neprestano pravi krugove. Jedne započinje dok druge privodi kraju - izluđuje nas osjećajem već viđenog. Prije dvadeset godina na istom sam ovom balkonu čitala istu ovu knjigu. Tada, kao maturantica, bila sam poprilično nervozna, ali i odvažna - pa neću ja biti jedan od onih štrebera koji nemaju iskustvo mature, ja ću vazda biti jedan od kampanjaca koji na maturu idu jer su jedan razred prošli s prosjekom 4.46 - mi ćemo hrabro omatoriti boreći se s matematikom na maturi! Aha! Čitala sam tada Goldingov klasik u Algoritmovom izdanju, ali iz perspektive djeteta. Sjećam se da mi se knjiga svidjela, ali nije me šokirala - bila sam distancirana od nje. Ja, stanarka u zaštićenim uvjetima, u svojoj tinejdžerskoj sobi s balkonom, nisam se mogla zamisliti u ulozi izgubljenih dječaka. Imala sam kontrolu nad svojim životom, meni se u životu nije ništa loše moglo dogoditi (osim pada na maturi, dakako) - "Gospodar muha" bio je fikcija. Nisam sama odlučila uhvatiti se p...

Društvo holivudskih pisaca

Bilo je to potkraj devedesetih. Nosile smo plastične dudice na lančićima, lažne reflektirajuće lennon-sunčike na nosu, bicke i skechersice s debelim đonovima. Kino blagajne poharao je "Titanic", a u videoteci je najposuđivanija kazeta bila "Svi su ludi za Mary". Na televiziji su, pak, vazda bili jedni te isti filmovi - jedan od njih bio je "Društvo mrtvih pjesnika". Robin Williams glumio je profesora koji poezijom nadahnjuje učenike u preppy akademiji Welton u Vermontu 1959. - prvi sam ga put gledala na podu sobe moje sestrične Martine (praznike sam provodila spavajući na madracu na podu njezine sobe). Sjedile smo pred mini TV prijemnikom i ridale na scenu Neilove krune na otvorenom prozoru. Bile smo klinke i Neilov izbor činio nam se jedinim logičnim rješenjem - čovjek, koliko god mlad bio, mora slijediti svoju strast - ljepota je važna, umjetnost je važna. U tom filmu wannabe pisca, Todda Andersona, glumio je mladi Ethan Hawke. Zato, kad sam vidjela da ...

Nedjeljno štivo

Ponekad uzmem knjigu u ruke, i nasmijem se samoj sebi - samo si umišljam da sam je sama izabrala - jer ona je izabrala mene. Zadnjih dana knjige slute moje brige i nekako mi se same nude - knjige o obiteljima, o odnosima roditelja i djece, o tome tko smo postali zbog svoje mame, i svog tate. Nesuradljiva, impulzivna, hiperaktivna, gleda svoje interese - ne, nije to profil prosječnog stanovnika Guantanamo Baya, nego nalaz koji je izradila dječja psihologinja za moje milo dvogodišnje dijete. Svi su nas uvjeravali da je sasvim normalno da ne priča, obasipali nas pričama o svim članovima svoje bližnje i daljnje rodbine koji su propričali tek s tri ili četiri godine, ali nisu razumjeli da mi ne mislimo da naše dijete nije normalno, nego da trebamo stručnu pomoć kako se nositi s njenom frustracijom koja se ispoljava svaki put kad ju mi ne razumijemo, s našom frustracijom do koje dolazi kad joj trebamo objasniti banalne stvari, kad ju želimo nešto naučiti, ili je zaštititi. Čula sam jutr...

Braća i sestre (1)

Drava poslije kiše izgleda isprano, ali mi ne smeta. Ne smeta mi ni magla koja ju je prekrila. U zraku se ćuti miris mokre pokošene trave, a ja bicikliram do posla u crvenoj haljini s tufnicama i slušam Jennifer Love Hewitt (girly pop s početka 21. stoljeća soundtrack je mog života) - ništa mi neće ovi dan pokvarit (i prođe tjedan...). Ni kiša ni magla ni rinitis ni gloomy memoari još jedne svestrane holivudske glumice, koje čitam ovaj tjedan. Kad bi me pitali što želim biti kad odrastem, odgovorila bih - svestrana, zato oduvijek gajim zavist prema svoj toj holivudskoj bagri koja ostvaruje karijere i na filmu i u glazbi, i u književnosti, pa čak i u modi i svijetu kozmetike (nije da imam ambiciju imati parfem sa svojim imenom, ali you get the point). Diane Keaton zavoljela sam kao dijete (opsjednuto filmovima). Ne, nisam kao dijete gledala "Kuma", nego zaboravljeni filmić Nancy Meyers koji se devedesetih vrtio na TV programu - " Baby Boom ". Diane glumi yuppie ženu ...