Preskoči na glavni sadržaj

12 najboljih za 2012.

Moram priznati, ove godine nisam gledala aktualne filmove u mjeri u kojoj sam prošlih godina. Razlog tome jest što sam zbog selidbe u toplije krajeve ostala bez svih movie nights buddies-a s kojima sam imala običaj uživati u filmovima svih vrsta. Ipak, na temelju mog skromnog iskustva, evo moje liste s 12 filmova koje se isplatilo pogledati ove godine - po jedan za svaki mjesec ove 2012. godine, zajedno s njihovim ocijenama na Imdb-u.


Moonrise Kingdom 8.0
Romantična komedija koja je daleko od onih klasičnih simpatičnih kakve Hollywood neprestano štanca. Dvoje ludih tinejdžera zabavit će vas i natjerat vas da pobjegnete iz grada i stvorite svoj svijet daleko od svih. Od poznatih lica, u filmu ćete vidjeti Bruca Willisa, Edwarda Nortona i još hrpu drugih.

Magic Mike 6.2
Časopis People proglasio je ove godine Channinga Tatuma najseksi živućim muškarcem, pa ako vam taj podatak nije dovoljan da ga pogledate u filmu gdje hrpu zgodnih mladića uči zanatu striptiza i ulijetanja ženama, ja vam ne mogu pomoći


Lawless 7.4
Doba depresije, Tom Hardy i Shia LaBeouf recept su za zanimljivi film od kojeg ćete zabrijati da ste član gangsterske bande koja pravi probleme lokalnom šerifu. U zadnje vrijeme sve retro je totalno in, a taj trend slijedi i ova drama puna kriminalističkih elemenata.

The Perks of Being a Wallflower 8.5
Sjećate se prvog dana srednje škole? Pubertet, nedostatak samopouzdanja, opća zbunjenost, prve ljubavi, samoubojstvo prijatelja i mentalni poremećaj problemi su ovog autsajdera koji se silom želi uklopiti i saznati gdje pripada. Film je djelo Stephena Chboskyja, koji je autor romana, scenarist i redatelj, a u filmu glumi odlična Emma Watson.


 Looper 7.9
Ove godine za mene je Emily Blunt it girl - snimila je nekoliko odličnih filmova zadnjih godina, a takav je i ovaj čija radnja se događa u 2074. godini, a tema su mafijaški okršaji u kojima se mafijaši iz 2074. godine vraćaju 30 godina natrag da bi ubili sami sebe. Plus, odlični Joseph Gordon Levitt i Bruce Willis. Ako se palite na akciju, i ovaj hint će vam biti dovoljan.

Sinister 6.9
Mora se listi naći i neki hororac - volim ih iako od njih imam noćne more. Ono što je kod ovog intrigantno su snuff filmovi, zaboravljeni slučaj serijskog ubojice iz 1960-tih godina i Ethan Hawke. Enaugh said.


Hope springs 6.5
Meryl Streep i Tommy Lee Jones sasvim su običan sredovječan par koji želi začiniti svoj dosadan bračni život, pa potraži pomoć od bračnog psihoterapeuta kojeg utjelovljuje urnebesni Steve Carell. Legende Hollywooda neće vas iznevjeriti niti u ovom slatkom filmiću koji je savršen za pogledati s dragim/dragom.

Cloud atlas 8.2.
Tko god je čitao istoimeni roman Davida Mitchella, umire od želje da pogleda ovaj film. Za one koji nisu, Tom Hanks, Helle Berry i Susan Sarandon u filmu koji nije nalik niti jednom drugom, koji spaja nespojivo, koji je nepredvidljiv, a nosi tako važnu poruku čovječanstvu, oduševit će i vas, a kladim se i Akademiju za nekoliko mjeseci kada ubere Oscarić.


Anna Karenina 7.1
Ako poznajete opus Keire Knightley, ne sumnjate u njenu savršenu odglumljenu Annu Karenjinu. Iako se čini kao da je tragična priča o ljubovanju u visokom društvu Rusije već ispričana puno puta, ovu filmsku adaptaciju zaista se isplati pogledati.

Seeking a Friend for the End of the World 6.7
Valjda je očito da volim Keiru i Stevea, što bi značilo da je ovaj film pravi pogodak za mene, ali i za vas ukoliko imate sličan ukus. Što biste napravili kad bi saznali da će uskoro asteroid pogoditi Zemlju? Biste li posjetili ljubav iz srednje škole kao što je odlučio Steve? Pogledajte film pa odlučite je li to pametna ideja.


Big miracle 6.2.
Ova topla ljudska, ali i životinjska priča, snimljena po istinitom događaju koji se zbio na Aljasci, dirnut će vam srce, nasmijati vas, rasplakati vas te potaknuti vas da se izborite za očuvanje naše čudnovate planete, baš kao što u filmu čini odlična Drew Barrymore.

Snow White and the Huntsman 6.3.
Nisam Kristen Stewart fan, ali ovo je film koji ove godine jednostavno morate pogledati. Bajke, akcija na planinskim vrhovima, odlična glumačka postava te fenomenalni soundtrack dovoljni su da ne potrošite uzalud dva sata svog života.

Kako vidite, nisam luda za Twilightom i Bond, James Bondom, ali ti filmovi su ionako dovoljno iskomercijalizirani pa im moja preporuka ne treba. Možda ova godina nije bila posebno inovativna što se tiče filmova, ali filmovi koji tek stižu u naša kina poslastica su za svakog filmoljupca - The Hobbit, Life of Pi, Great Gatsby i Les Miserables samo su neki od njih.


Primjedbe

Objavi komentar

Speak up! :)

Popularni postovi s ovog bloga

Perfect Stars Hollow Day

Kad god bih se nakon dugo vremena vraćala u svoj rodni grad vraćala, uvijek bih isplanirala savršeni dan u tom malom gradu u kojem tobože svak' svakog zna i koji sada čak ima i sjenicu sličnu onoj u Stars Hollowu - baš onako kako Rory provodi Perfect Stars Hollow Day u 4. epizodi 4. sezone (ako ne znate o čemu pričam, move along...). Sada rado posjećujem bližnje, ali ne čeznem više o povratku u Našice. Nisu Našice više moj grad - promijenili su se trgovi, otišli su iz grada moji ljudi, otišli u potrazi za boljim sutra. Ja se vratim tu i tamo, iako grad ne prepoznajem, samo da provjerim koliko je mene ovdje ostalo. Ako se ikada nađete u Našicama ranim jutrom, doručkujte u pekarnici "Čočaj". Establishment se odnedavno nalazi u samom centru grada, domaći bi rekli - na Majmunari, kraj Hotela Park. Burek je za prste polizati, a jednako su ukusna i druga peciva. Potom pođite do novouređenog dvorca obitelji Pejačević s početka 19. stoljeća u kojem su živjeli hrvatski banovi, Lad

Kako god okreneš - osuđeni na traganje

Mogla sam si zamisliti da je roman "Oče, ako jesi" u potpunosti fikcija i da su svi oni koji se u njemu spominju čista izmišljotina. Ali znala sam autoricu - nju možda jesu ukrali Ciganima pa jest drugačija gdje god kroči, ali neki red se zna, autentičnost joj je bitna. Pa sam guglala: Ljubodrag Đurić. Google je izbacio na vidjelo članke Wikipedije nabrojavši sve činove ovog partizana, kao i neke seks skandale čiji je bio sudionik, a koji su zamalo razbucali Titovu partiju. Joj, mene takve stvari ne zanimaju - rođena sam sedam godina nakon Titove smrti, nismo se mi igrali ustaša i partizana, nego smo skupljali Cro Army sličice - razgovarala sam sa sobom. Ipak, bila sam uvjerena da se u priči Damjana Kneževića, koji 1988. čita o samoubojstvu generala-majora Đurića, krije nešto i za mene, milenijalku. Osim toga, obiteljsko stablo prikazano na koricama, u čijem središtu se nalazi ime Pala Nađa, djelovalo mi je u isti mah i zastrašujuće i primamljivo. U sljedećem poglavlju, auto

The '90s (1)

Danima mi iz glave ne izlazi "Baby, baby" Amy Grant, hit iz 1991. koji tu i tamo uskrsne na feelgood radiovalovima. Obožavam pop melodije s kraja tisućljeća, bezbrižnu modu i prirodnu ljepotu - posvuda boje, jeans i veselje (znam da je smiješno što devedesete takvima doživljavam, ali moram u svoju obranu reći da sam početkom devedesetih bila premala, Domovinskog rata se ne sjećam, i da me uvelike odgojila televizija). Nemam puno ciljeva u životu, ali pogledati sve filmove devedesetih je jedan od njih. Bilo je to zlatno doba kinematografije - zadnje razdoblje u životu planete u kojem smo punili kino dvorane i praznili videoteke! Hm, hm, a pitam se, što li se čitalo devedesetih? Google veli da je najčitanija knjiga devedesetih serijal Harry Potter, a bilo je tu i romana Toma Clancyja, Stephena Kinga, Michaela Crichtona i Deana Koontza, ljubića Danielle Steel i Sydneya Sheldona, i krimića Patricie D. Cornwell, Sue Grafton i Mary Higgins Clark. Osim navedene žanrovske literature,

It's the end of world as we know it!

"Darkly glittering novel" veli Goodreads. OK. Šljokice. Podržavam. Moram. "Bestseler New York Timesa", vrišti s korica. A joj. To ne zvuči ohrabrujuće - iskustvo je pokazalo da Times i ja nismo na istoj valnoj duljini. No, što se mora (za book club), nije teško. Roman "Postaja Jedanaest", kanadske autorice Emily St. John Mandel, počinje kazališnom izvedbom "Kralja Leara" od strane ostarjelog holivudskog glumca, Arthura Leandera, koji se cijelog života pripremao za tu ulogu. No, čini se da je njegovom životu došao kraj, i da će tome posvjedočiti i publika kazališta Elgin u Torontu. Jeevan, bolničar koji je pokušao spasiti glumčev život, snužden odlazi iz kazališta i putem kući dobiva neobičan poziv o pandemiji gruzijske gripe koja prijeti. Znam, znam, imate Covid-19 flashbackove, ali moram reći da je ovaj roman napisan (i razvikan) 2014. (nije to ništa neobično, Dean Koontz predvidio je pandemiju nalik Covid-19 još 1981. u knjizi "The Eyes o

Pripreme za Irsku (4)

"Je l' taj bicikl ispravan?" pitala sam tatu škicajući stari zahrđali bicikl kojeg sam zadnji put vozila prije dvadeset godina. "Ma je, ispravan skroz, ali ponesi ključ sa sobom, za svaki slučaj - ako ti otpadne pedala", rekao je nonšalantno. Sjela sam na bicikl, nepokolebljiva. Zanimljivo, nisam ni na trenutak zastala birajući stazu - naše tijelo gotovo instinktivno bira utabane staze, poznate prečice. Iako su dvorišta u kojima smo se igrali tiha, iako su puteljci prekriveni korovom, naša stopala znaju put, naše godine pamte mirise pokošene trave i zvukove kotača koje valja slijediti. S Cranberriesima u slušalicama, krenula sam u šumu, jer, pomalo neobično od mene, posegnula sam za (šumskim) krimićem. Irske autorice, doduše, jer tema je i dalje - Irska. Irska književnost odana je žanru kriminalističnog romana desetljećima, a ime Tane French redovito se nalazi na popisima must read krimića, pogotovo otkad ju je Independent prozvao Prvom damom tog žanra u Iraca