Preskoči na glavni sadržaj

Pogledajte ptice!

Mislim da sa sigurnošću mogu javno obznaniti - Juraj je naučio reći "mama." Ujutro, čim ga uzmem u ruke, privuče mi lice svojim ručicama i kaže te slatke riječi, pa slinava usta prinese mojima i kaže: "Mua!" Ovih je dana postao prava mala pričalica, i možda se vama to čini kao sasvim uobičajena pojava za dijete koje će za tri mjeseca navršiti dvije godine (say what?!), ali mi, koji smo više od dvije godine čekali da naša prvorođena kaže svoju prvu riječ ("vau!" i "vataj" bile su prve), jednostavno smo oduševljeni mamakanjem i oponašanjem životinja koje naš momčić izvodi!

Možda sam previše pod utjecajem svih tih "kokoko", "kvakvakva", kao i čitanja knjigica o životinjama (te su mom sinu najdraže), ali prošlog sam si mjeseca pribavila knjižicu Mala filozofija ptica koje Planetopija još uvijek ima na akciji (hej, ona ušteđevina nastala uslijed apstinencije od kafića morala se negdje potrošiti!). Autori su Philippe J. Dubois, ornitolog i pisac koji je promatrao ptice diljem svijeta i napisao nekoliko radova o klimatskim promjenama, i Elise Rousseau koja je diplomirala književnost i filozofiju (a što drugo, s tim prezimenom!) i bavi se zaštitom životinja, a knjižicu čine 22 kratka poglavlja u kojima autori progovaraju o pojedinim pticama od kojih možemo ponešto naučiti o nježnosti, roditeljstvu, o uživanju u trenutku, slobodi, putovanjima, o strahovima, životu, i smrti.

Tako nas grlice uče feminizmu, patke da si trebamo dopustiti mitarenje i žalovanje, kukavica nas uči da ne stavljamo sva jaja u jedno gnijezdo, lastavice pravoj slobodi, crvendać nam može udijeliti koju mudru o hrabrosti, kokoši o carpe diem fenomenu, možemo se poistovijetiti sa šumskom sovom koja ne želi napustiti šumu u kojoj se rodila, ili sa čigrom koja žudi za prostranstvima, ukratko - promatrajući ptice možemo zaključiti o nužnosti povratka prirodi, pogotovo u ovom trenutku, kad nam se naš svijet čini kao mala-soba-tri-sa-tri.


"Stoga, kad bismo morali zapamtiti samo jednu lekciju kojoj nas uče ptice, to bi zacijelo bila ova: ponovno se povezati s prirodom kako bismo u život unijeli više uzbuđenja i iznenađenja! A kako bi bilo da u naše male navike uvrstimo upravo češće promatranje svijeta oko sebe? Da izoštrimo osjetila, vid, njuh, sluh kako više ne bismo bili nezainteresirani za svoju okolinu, kako bismo bili svjesniji svojih interakcija s njome. Kako bismo promotrili pticu u letu, zastali da poslušamo cvrkut lastavica, zviždanje kosa, ustali noću da promotrimo uštap koji se pojavljuje na obzoru, pun i lijep, dok šumska sova razbija tišinu svojim tajanstvaenim hukanjem. Čim dopustimo poeziji da nam preplavi život, možemo se pozdraviti s monotonijom."


Nije ovo prvi put da sam osjetila potrebu tražiti u ptičjem svijetu odgovore na svoja pitanja. Kad god sam zabrinuta (a uvijek ja nađem nekog vraga za brinuti), sjetim se Matejevog evanđenja, poglavlja 6, i jedne od najjednostavnijih mudrosti, koju ne bi trebalo biti teško primijeniti: "Pogledajte ptice nebeske! Niti siju, niti žanju, niti sabiru u žitnice jer ih hrani vaš nebeski Otac. A niste li vi mnogo vredniji od njih? Može li tko od vas sebi brigama produžiti život barem i za jedan dan?" 

Vjerojatno smo svi već siti ograničenja koje svakodnevno doživljavamo, muka po otvaranju vrtića i frizerskih salona, brojna su pitanja koja nas muče - hoćemo li ikada više moći zagrliti prijatelje ili baku, hoćemo li se ikada više rukovati s nekim pri upoznavanju, k vragu, hoćemo li ikada više upoznati nekog novog, hoće li rukavice i maske za lice postati obvezni dio našeg asoseara - što će biti sutra? Prokleti smo, uvijek hoćemo sve znati, mi, ljudi!  Želimo znati, ali ne i vjerovati.  Zaboravljamo na vrapce, na muškatle, na zrele jagode, na miris bazge u zraku, na vruću kavu u ruci, na krov nad glavom kojem smo se ranije s putovanja uvijek rado vraćali. Zaboravljamo na danas jer se bojimo onoga što nosi sutra. Ova knjižica divan je podsjetnik da priroda za sve pronađe način - za ljubav, za bezbrižnost, za širenje vidika, pa i za budućnost, koliko god se pogled na nju činio zastrašujućim. 

Odrasli smo s pticama nebeskim, i nekako si mislim da je vrijeme da im se i vratimo, da im pokušamo biti nalik. Ne treba nama puno za let, kad bolje razmislimo. Ponekad su dovoljni samo duboki udah i izdah, pogled prema nebu ili male ručice na našim obraščićima.


"Činjenica je da ptice ne razmišljaju o tome što je to sreća. One žive. Kad sve ide dobro, sretne su, sasvim jednostavno. Nije li početak sreće znati biti bezbrižan?"

Za početak bezbrižnosti, klikni na link online muzeja Coneix el riu (Discover the river), pa na sliku ptice i uživajte!

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Perfect Stars Hollow Day

Kad god bih se nakon dugo vremena vraćala u svoj rodni grad vraćala, uvijek bih isplanirala savršeni dan u tom malom gradu u kojem tobože svak' svakog zna i koji sada čak ima i sjenicu sličnu onoj u Stars Hollowu - baš onako kako Rory provodi Perfect Stars Hollow Day u 4. epizodi 4. sezone (ako ne znate o čemu pričam, move along...). Sada rado posjećujem bližnje, ali ne čeznem više o povratku u Našice. Nisu Našice više moj grad - promijenili su se trgovi, otišli su iz grada moji ljudi, otišli u potrazi za boljim sutra. Ja se vratim tu i tamo, iako grad ne prepoznajem, samo da provjerim koliko je mene ovdje ostalo. Ako se ikada nađete u Našicama ranim jutrom, doručkujte u pekarnici "Čočaj". Establishment se odnedavno nalazi u samom centru grada, domaći bi rekli - na Majmunari, kraj Hotela Park. Burek je za prste polizati, a jednako su ukusna i druga peciva. Potom pođite do novouređenog dvorca obitelji Pejačević s početka 19. stoljeća u kojem su živjeli hrvatski banovi, Lad

Kako god okreneš - osuđeni na traganje

Mogla sam si zamisliti da je roman "Oče, ako jesi" u potpunosti fikcija i da su svi oni koji se u njemu spominju čista izmišljotina. Ali znala sam autoricu - nju možda jesu ukrali Ciganima pa jest drugačija gdje god kroči, ali neki red se zna, autentičnost joj je bitna. Pa sam guglala: Ljubodrag Đurić. Google je izbacio na vidjelo članke Wikipedije nabrojavši sve činove ovog partizana, kao i neke seks skandale čiji je bio sudionik, a koji su zamalo razbucali Titovu partiju. Joj, mene takve stvari ne zanimaju - rođena sam sedam godina nakon Titove smrti, nismo se mi igrali ustaša i partizana, nego smo skupljali Cro Army sličice - razgovarala sam sa sobom. Ipak, bila sam uvjerena da se u priči Damjana Kneževića, koji 1988. čita o samoubojstvu generala-majora Đurića, krije nešto i za mene, milenijalku. Osim toga, obiteljsko stablo prikazano na koricama, u čijem središtu se nalazi ime Pala Nađa, djelovalo mi je u isti mah i zastrašujuće i primamljivo. U sljedećem poglavlju, auto

The '90s (1)

Danima mi iz glave ne izlazi "Baby, baby" Amy Grant, hit iz 1991. koji tu i tamo uskrsne na feelgood radiovalovima. Obožavam pop melodije s kraja tisućljeća, bezbrižnu modu i prirodnu ljepotu - posvuda boje, jeans i veselje (znam da je smiješno što devedesete takvima doživljavam, ali moram u svoju obranu reći da sam početkom devedesetih bila premala, Domovinskog rata se ne sjećam, i da me uvelike odgojila televizija). Nemam puno ciljeva u životu, ali pogledati sve filmove devedesetih je jedan od njih. Bilo je to zlatno doba kinematografije - zadnje razdoblje u životu planete u kojem smo punili kino dvorane i praznili videoteke! Hm, hm, a pitam se, što li se čitalo devedesetih? Google veli da je najčitanija knjiga devedesetih serijal Harry Potter, a bilo je tu i romana Toma Clancyja, Stephena Kinga, Michaela Crichtona i Deana Koontza, ljubića Danielle Steel i Sydneya Sheldona, i krimića Patricie D. Cornwell, Sue Grafton i Mary Higgins Clark. Osim navedene žanrovske literature,

It's the end of world as we know it!

"Darkly glittering novel" veli Goodreads. OK. Šljokice. Podržavam. Moram. "Bestseler New York Timesa", vrišti s korica. A joj. To ne zvuči ohrabrujuće - iskustvo je pokazalo da Times i ja nismo na istoj valnoj duljini. No, što se mora (za book club), nije teško. Roman "Postaja Jedanaest", kanadske autorice Emily St. John Mandel, počinje kazališnom izvedbom "Kralja Leara" od strane ostarjelog holivudskog glumca, Arthura Leandera, koji se cijelog života pripremao za tu ulogu. No, čini se da je njegovom životu došao kraj, i da će tome posvjedočiti i publika kazališta Elgin u Torontu. Jeevan, bolničar koji je pokušao spasiti glumčev život, snužden odlazi iz kazališta i putem kući dobiva neobičan poziv o pandemiji gruzijske gripe koja prijeti. Znam, znam, imate Covid-19 flashbackove, ali moram reći da je ovaj roman napisan (i razvikan) 2014. (nije to ništa neobično, Dean Koontz predvidio je pandemiju nalik Covid-19 još 1981. u knjizi "The Eyes o

Pripreme za Irsku (4)

"Je l' taj bicikl ispravan?" pitala sam tatu škicajući stari zahrđali bicikl kojeg sam zadnji put vozila prije dvadeset godina. "Ma je, ispravan skroz, ali ponesi ključ sa sobom, za svaki slučaj - ako ti otpadne pedala", rekao je nonšalantno. Sjela sam na bicikl, nepokolebljiva. Zanimljivo, nisam ni na trenutak zastala birajući stazu - naše tijelo gotovo instinktivno bira utabane staze, poznate prečice. Iako su dvorišta u kojima smo se igrali tiha, iako su puteljci prekriveni korovom, naša stopala znaju put, naše godine pamte mirise pokošene trave i zvukove kotača koje valja slijediti. S Cranberriesima u slušalicama, krenula sam u šumu, jer, pomalo neobično od mene, posegnula sam za (šumskim) krimićem. Irske autorice, doduše, jer tema je i dalje - Irska. Irska književnost odana je žanru kriminalističnog romana desetljećima, a ime Tane French redovito se nalazi na popisima must read krimića, pogotovo otkad ju je Independent prozvao Prvom damom tog žanra u Iraca