Preskoči na glavni sadržaj

Let the games begin!

That's it. Ovog adventa idem all in. Neću čak ni s prijekorom gledati prozor susjeda na kojem se lampice šepure od 24. listopada (da, da, zapamtila sam datum konkretnog kićenja). Već prve adventske nedjelje izvadit ću sve drangulije iz kutije koju čuvam ispod kreveta, pogledat ću Serendipity i Frozen (prvi dio, drugi mi je lame) i pijuckati vruću čokoladu (čitaj: kuhano vino). Onda ću kupiti deset kila brašna i pola kile cimeta, desetak božićnih limenih kutija (kunem se, jednog dana naći će me zatrpanu ispod limenih kutija za kekse) i baciti se na peckarenje kolačića. Pročitat ću Božićnu frulu Stjepana Lica, napisati pismo Djedu Mrazu (damn, sjetila sam se da sam JA Djed Mraz), napravit ću gingerbread house, ma čak ću i djecu uključiti u proces izgradnje, kad je bal...! Pogledat ću prva tri nastavka Sam u kući, Grincha, a za kraj ću ostaviti plakanje uz Georgea Baileya. Obećavam, bor ću okititi tek na Badnjak, nisam psihopat. Za dodatnu božićnu čaroliju, pročitat ću cijelu kolekciju božićnih knjiga, a i vama predlažem isto. Bilješka: kao i svaka druga lista božićnih knjiga, i ova je totalno subjektivna pa imajte to na umu kad je poželite kritizirati.

1. Božićna priča Charlesa Dickensa - za klasičare

Ova je lista složena nasumičnim redom - osim u ovom slučaju - jer A Christmas Carol je broj jedan svih božićnih lista. Iako je izdana 1843., ovu uspješnicu velikog Charlesa Dickensa do danas nitko nije nadmašio! Fabula je svima poznata - mrzovoljnog Ebenezera Scroogea na Badnju večer posjećuju tri duha, a njihov posjet rezultira Scroogeovim iskupljenjem. Ova predivno napisana (jer Dickensonov izričaj je ono što čini ovu priču klasikom) knjižica alegorija je kršćanske nauke i, bili vi vjernik ili ne, zaslužila je biti pročitana i ovog Božića (ali, u prijevodu Predraga Raosa, jedino njega priznajem kao vjerodostojnog!).


 
2. Pod starim krovovima Ksavera Šandora Gjalskog - za nostalgičare

"Snijeg uistinu padaše tako gusto, ustrajno i neprekidno da je bilo potpuno opravdano nadati se saoniku. Crne grude na polju sve su više iščezavale, već se nijedan jarak među slogovima ne raspoznavaše. Po gustim se brežuljcima niski grmovi borovice svojim cr-nim granjem oštro lučili od jasnoga bijeloga plašta snježnoga i pričinjali se kao pjege na runu starih, kraljevskih mantija. Golo granje drveća, po kojem su se hvatale fine igle inja, sad se sve više sagibalo pod trhom snijega. Zrak, oblaci, sva visina: sve se gubilo u sipa-nju snijega, niotkuda se ne čuje ništa, tek se tužno koji put nezgrapnim graktom javljaju vrane i svrake, polijećući niskim, kratkim letom od jednoga polja do drugoga, ili časomi-ce zamnije dolje iz ravnine, od potoka i crnih voda, čeznutljiv krik divlje patke, da se on-da odmah raspline u dalekom ovom miru. Inače sve tiho, ukočeno, gluho: gotovo nedo-hitna tišina, u kojoj i naši koraci odjekuju, te glasno pod nama škripi i cvili mladi snijeg. Nešto svečano, veličanstveno naleglo na sav kraj, baš kao da se pripravlja da dostojno dočeka mladoga kralja nebeskoga!" Riječ snijeg Gjalski u Pod starim krovovima spominje dvjestotinjak puta, gotovo sam sigurna, a to je dovoljan razlog za čitanje ovog domaćeg klasika ako se zaželite bijelog Božića.

3. Klub božićnih kolačića Ann Pearlman - za prijateljice

Marnie, Charlene, Rosie, Juliet, Laurie, Alice, Jeannie, Allie, Sissy, Vera, Tracy i Taylor - ne, to nije Mambo no. 5, to su žene koje se sastaju u prosincu i dijele životne radosti i tuge, i recepte za kolačiće. Zbog ovih dvanaest priča koje pršte girl powerom i mirisima vina i vanilije mogli biste sazvati, well, Zoom sastanak s prijateljicama. Budite odgovorni!

4. Jednog dana u prosincu Josie Silver - za romantičare

Znate ono kad Alanis otpjeva "It's meeting the man of my dreams, and then meeting his beautiful wife, and isn't it ironic, don't you think?" Eh, upravo se to dogodilo Laurie, modernoj ženski koja ne vjeruje u ljubav na prvi pogled, a onda mjesecima u strancima traži čovjeka na kojeg je bacila oko iz autobusa. Što se dogodilo dalje, provjerite u ovom bestseleru Sundy Timesa i New York Timesa koji je preveden na više od 25 jezika.

5. Rođena na Božić Julijane Matanović - za brižne dušice

Lani sam knjigu Rođena na Božić Julijane Matanović pronašla ispod bora. Iako ju krasi idilična naslovnica, ovo nije knjiga o božićnoj idili, nego o autsajderima, usamljenicima, čudacima - svakome koga Božić zatekne samog i žalosnog. Čitajući ovu knjigu, čitatelj na sebe preuzima veliku odgovornost - darovati tračak božićnog svjetla onima koji su ga dočekali u mraku, pa čitajte s oprezom.



6. Božićni pulover Glenna Becka - za emotivne frajere
 
Glenn Beck problematični je američki politički komentator, radijski voditelj, televizijski producent, liječeni alkoholičar, ma svašta nešta, a u ovoj simpatičnoj knjizi otkrio je dirljivu obiteljsku priču, based on a true story, u kakvoj će se pronaći svaki dječak koji je, umjesto željenog prijevoznog sredstva, za Božić dobio pulover, ili gaće, ili čarape, ili što već sredovječne žene vole poklanjati.

7. Polarni ekspres Chrisa Van Allsburga - za najmlađe
 
Možda ste gledali ekranizaciju ovog božićnog klasika, ali sigurno ne znate da je njegov autor skromni umjetnik Chris Van Allsburg, ilustrator i književnik za djecu, tvorac fantastičnog Jumanjija, poznat i po ilustracijama jednog od američkih izdanja Kronika iz Narnije! Dječaka na Badnju večer posjećuje vlak koji putuje prema Sjevernom polu. Hoće li se ukrcati, upoznati Djeda Božićnjaka i zašto treba krpati rupe na džepovima saznajte u ovoj must have božićnoj slikovnici.




8. Pisma Djeda Božićnjaka J. R. R. Tolkiena - za fantasy sljedbenike, velike i male
 
Zamislite da ste dijete i da svake godine u vaš dom stižu pisma Djeda Božićnjaka, i onda zamislite da vam je otac veliki Tolkien i da ta pisma danas možete pročitati u ovoj blagdanskoj zbirci o Djedu Božićnjaku i njegovim zgodama i nezgodama, popraćenoj Tolkienovim ilustracijama. Jeste? Da citiram čuvenog Keanu Reevesa: "Whoa."

9. Kako preskočiti Božić Johna Grishama - za Grincheve
 
Ako vam se digne kosa na glavi kad čujete "All I want for Christmas is you" na radiju, ako prezirete lampice svog susjeda i od francuske salate bude vam zlo - postoji božićna knjiga i za vas. Luther i Nora, glavni likovi ovog duhovitog romana, odlučili su preskočiti Božić, organizaciju velikog partyja za susjede, božićni shopping i sve običaje i, umjesto toga, otići na krstarenje. Ipak, iznenadni poziv njihove kćeri koja stiže kući i očekuje božićni ugođaj mijenja njihov plan, i all hell breaks loose.

10. Matt Haig - za sve

Nedavno sam pročitala knjigu "Kako zaustaviti vrijeme, zaljubila se u Toma Hazarda i svečano obećala teti knjižničarki da ću u ruke odmah potom uzeti božićnu kolekciju Matta Haiga, britanskog autora kojim bi se oduševio i Charles Dickens. U Dječaku zvanom Božić upoznajemo neustrašivog Nikolasa, dječaka koji će postati Otac Božić, a koji hita spasiti svog oca na ekspediciji koja traži vilenjačko selo Elfhelm. U Djevojčici koja je spasila Božić upoznajemo malo bolje Ameliju, malu dimnjačarku koja bježi iz ubožnice gospodina Jezovitog i spašava vilenjake i Oca Božića. Ovo su definitivno dječje knjige, što će reći da su pod 1. - gotovo nepodnošljivo čarobne i pod 2. - da će vam čitanje ovog božićnog serijala koji miriše na medenjake postati nova tradicija, najprije vama, a onda i vašoj djeci.

Napisano za


Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Perfect Stars Hollow Day

Kad god bih se nakon dugo vremena vraćala u svoj rodni grad vraćala, uvijek bih isplanirala savršeni dan u tom malom gradu u kojem tobože svak' svakog zna i koji sada čak ima i sjenicu sličnu onoj u Stars Hollowu - baš onako kako Rory provodi Perfect Stars Hollow Day u 4. epizodi 4. sezone (ako ne znate o čemu pričam, move along...). Sada rado posjećujem bližnje, ali ne čeznem više o povratku u Našice. Nisu Našice više moj grad - promijenili su se trgovi, otišli su iz grada moji ljudi, otišli u potrazi za boljim sutra. Ja se vratim tu i tamo, iako grad ne prepoznajem, samo da provjerim koliko je mene ovdje ostalo. Ako se ikada nađete u Našicama ranim jutrom, doručkujte u pekarnici "Čočaj". Establishment se odnedavno nalazi u samom centru grada, domaći bi rekli - na Majmunari, kraj Hotela Park. Burek je za prste polizati, a jednako su ukusna i druga peciva. Potom pođite do novouređenog dvorca obitelji Pejačević s početka 19. stoljeća u kojem su živjeli hrvatski banovi, Lad

Kako god okreneš - osuđeni na traganje

Mogla sam si zamisliti da je roman "Oče, ako jesi" u potpunosti fikcija i da su svi oni koji se u njemu spominju čista izmišljotina. Ali znala sam autoricu - nju možda jesu ukrali Ciganima pa jest drugačija gdje god kroči, ali neki red se zna, autentičnost joj je bitna. Pa sam guglala: Ljubodrag Đurić. Google je izbacio na vidjelo članke Wikipedije nabrojavši sve činove ovog partizana, kao i neke seks skandale čiji je bio sudionik, a koji su zamalo razbucali Titovu partiju. Joj, mene takve stvari ne zanimaju - rođena sam sedam godina nakon Titove smrti, nismo se mi igrali ustaša i partizana, nego smo skupljali Cro Army sličice - razgovarala sam sa sobom. Ipak, bila sam uvjerena da se u priči Damjana Kneževića, koji 1988. čita o samoubojstvu generala-majora Đurića, krije nešto i za mene, milenijalku. Osim toga, obiteljsko stablo prikazano na koricama, u čijem središtu se nalazi ime Pala Nađa, djelovalo mi je u isti mah i zastrašujuće i primamljivo. U sljedećem poglavlju, auto

The '90s (1)

Danima mi iz glave ne izlazi "Baby, baby" Amy Grant, hit iz 1991. koji tu i tamo uskrsne na feelgood radiovalovima. Obožavam pop melodije s kraja tisućljeća, bezbrižnu modu i prirodnu ljepotu - posvuda boje, jeans i veselje (znam da je smiješno što devedesete takvima doživljavam, ali moram u svoju obranu reći da sam početkom devedesetih bila premala, Domovinskog rata se ne sjećam, i da me uvelike odgojila televizija). Nemam puno ciljeva u životu, ali pogledati sve filmove devedesetih je jedan od njih. Bilo je to zlatno doba kinematografije - zadnje razdoblje u životu planete u kojem smo punili kino dvorane i praznili videoteke! Hm, hm, a pitam se, što li se čitalo devedesetih? Google veli da je najčitanija knjiga devedesetih serijal Harry Potter, a bilo je tu i romana Toma Clancyja, Stephena Kinga, Michaela Crichtona i Deana Koontza, ljubića Danielle Steel i Sydneya Sheldona, i krimića Patricie D. Cornwell, Sue Grafton i Mary Higgins Clark. Osim navedene žanrovske literature,

It's the end of world as we know it!

"Darkly glittering novel" veli Goodreads. OK. Šljokice. Podržavam. Moram. "Bestseler New York Timesa", vrišti s korica. A joj. To ne zvuči ohrabrujuće - iskustvo je pokazalo da Times i ja nismo na istoj valnoj duljini. No, što se mora (za book club), nije teško. Roman "Postaja Jedanaest", kanadske autorice Emily St. John Mandel, počinje kazališnom izvedbom "Kralja Leara" od strane ostarjelog holivudskog glumca, Arthura Leandera, koji se cijelog života pripremao za tu ulogu. No, čini se da je njegovom životu došao kraj, i da će tome posvjedočiti i publika kazališta Elgin u Torontu. Jeevan, bolničar koji je pokušao spasiti glumčev život, snužden odlazi iz kazališta i putem kući dobiva neobičan poziv o pandemiji gruzijske gripe koja prijeti. Znam, znam, imate Covid-19 flashbackove, ali moram reći da je ovaj roman napisan (i razvikan) 2014. (nije to ništa neobično, Dean Koontz predvidio je pandemiju nalik Covid-19 još 1981. u knjizi "The Eyes o

Pripreme za Irsku (4)

"Je l' taj bicikl ispravan?" pitala sam tatu škicajući stari zahrđali bicikl kojeg sam zadnji put vozila prije dvadeset godina. "Ma je, ispravan skroz, ali ponesi ključ sa sobom, za svaki slučaj - ako ti otpadne pedala", rekao je nonšalantno. Sjela sam na bicikl, nepokolebljiva. Zanimljivo, nisam ni na trenutak zastala birajući stazu - naše tijelo gotovo instinktivno bira utabane staze, poznate prečice. Iako su dvorišta u kojima smo se igrali tiha, iako su puteljci prekriveni korovom, naša stopala znaju put, naše godine pamte mirise pokošene trave i zvukove kotača koje valja slijediti. S Cranberriesima u slušalicama, krenula sam u šumu, jer, pomalo neobično od mene, posegnula sam za (šumskim) krimićem. Irske autorice, doduše, jer tema je i dalje - Irska. Irska književnost odana je žanru kriminalističnog romana desetljećima, a ime Tane French redovito se nalazi na popisima must read krimića, pogotovo otkad ju je Independent prozvao Prvom damom tog žanra u Iraca