Preskoči na glavni sadržaj

Top 7: Knjiški reset

Rujan je, dragi ljudi! Jao, volim rujan! Šljive su pokupljene, rakija će se peći, pčelice zuje oko zrelih kruški, a ja kupujem nove bilježnice i školski pribor i napokon će svi u školi vidjeti da sam kul ženska... Čekaj, ne idem u školu već ohoho godina, i ne samo to - sada sam mama jednoj prvašici! Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa! Gdje je škarnicl kad ga mama koja hiperventilira treba?

Vrijeme je za reset, knjiški reset.

1. Morrie utorkom - Mitch Albom

Kad pomislim na knjige koje me umiruju, koje me potiču na razmišljanje svojim slatkim rečenicama nalik aforizmima kojih se nikada ne možemo zasititi, pomislim na "Morrie utorkom", klasik tzv. self help fikcije koji je prvi put objavljen 1997. Memoari Mitcha Alboma, pisca, novinara i glazbenika, utemeljeni su na razgovorima s njegovim umirovljenim profesorom sociologije, Morriejem Schwartzom. Mitch i Morrie, koji je u to vrijeme umirao od ALS-a, nalazili su se utorkom i razgovarali o onome što život čini vrijednim življenja. Ova mala knjižica bogata je životnim lekcijama koje tako često zaboravljamo, a ako budete poželjeli nastaviti u istom tonu, potražite "Posljednje predavanje" Randyja Pauscha, knjigu profesora informatičkih znanosti koji je, kad je saznao da mu preostaje još samo nekoliko mjeseci života, odlučio napisati svojevrsne upute za život, kako svojim studentima tako i svojoj djeci koja ga neće imati priliku poznavati. Knjiga je ovo koju sam često poklanjala, i koju još uvijek često prolistam u potrazi za inspiracijom.

2. Prorok - Halil Džubran

Halil Džubran znan je kao libanonski, maronitski, arapski i američki pjesnik - a ja nisam vrsni poznavatelj poezije. Ipak, zagrijala sam se za prozna djela ovog mistika pa mi je tako u ruke došao "Prorok".


Čekajući brod koji će ga nakon dvanaest godina života u Orfaleseu vratiti na rodni otok, prorok Almustafa po posljednji put želi ostaviti iza sebe - ne misao, nego "srce zaslađeno glađu i žeđu". Svojim sugrađanima nudi univerzalne istine o ljubavi, o braku, o djeci, o velikodušnosti, o hrani, radu, radosti i tuzi. Njegove su rečenice nalik milom pronicanju duše kakvo možemo osjetiti samo tijekom molitve - s razlogom su prevedene na više od sto jezika.

"Budite skupa, ali ne previše blizu; jer hramski su stupovi na razmaku, a hrast i čempres ne rastu jedan drugomu u sjeni."

3. Stolareva kći - Marina Vujčić

Ultimativno vraćanje na tvorničke postavke moguće je samo uz knjigu dnevničkih zapisa znanih kao "Stolareva kći" Marine Vujčić. Knjiga je podijeljena u tri dijela, a u njima autorica piše o osami (ali ne i usamljenosti!), suptilno spominjući inspiraciju za Božu ili Olivera, naznake budućih priča, ali i knjige koje ju nadahnjuju. Tiha, smirena, poticajna, vjerojatno najbolja koju sam lani pročitala - obožavat će ju oni koji poznaju Marinin opus, ali i oni koji se s njim još nisu susreli. Duža recenzija je ovdje.

4. Divljina - Cheryl Strayed

Čak i ako ste gledali filmsku adaptaciju s Reese Witherspoon u ulozi Cheryl, nećete požaliti ako zavirite u knjigu "Divljina". Cheryl Strayed bila je studentica kad je izgubila voljenu majku. Shrvana, pohitala je u svijet droge i promiskuiteta, a onda je neplanirano na benzinskoj postaji kupila vodič za planinarenje stazom dugom 2.000 kilometara, od pustinje Mojave preko Kalifornije i Oregona sve do države Washington. Bez planinarskog iskustva, nakon kraćih teoretskih priprema, dala je otkaz i uputila se na Stazu pacifičkih vrhova. S teškom prtljagom na leđima i na srcu, svakodnevno je hodala, i preživljavala, a ova je knjiga skup maestralno isprepletenih uspomena i putopisnih zapisa. "Divljina" meditativnim riječima grabi u naše dubine i jamčim vam, jednom kad ju pročitate, nećete ju zaboraviti. Duža recenzija je ovdje.

5. Pisma starijeg vraga mlađem - C. S. Lewis

Genijalno djelo kršćanskog apologetika, Chestertonovog nasljednika, napisano je u epistolarnom obliku, satiričnom tonu i posvećeno je njegovom velikom prijatelju J. R. R. Tolkienu. U pismima stariji đavao Screwtape savjetuje mlađeg đavla i nećaka Wormwooda i otkriva mu tajne zavođenja ljudskog roda, odnosno, najveće slabosti čovjeka. U krizi vjere, na novom početku, ma svakodnevno - ova knjiga, napisana prije osamdeset godina, stvorena je za mlake među nama, za one koji vazda žeđaju za Božjom blizinom. Duža recenzija je ovdje.

6. Putovanje po mojoj sobi - Xavier de Maistre

Aristokratu koji je odan vojničkom pozivu u dvadeset i sedmoj godini je određen kućni pritvor zbog sudjelovanja u dvoboju. Iako nikad ranije nije razmišljao o karijeri pisca (knjigu je, naime, izdao njegov brat), ponukan dosadom, u tih četrdesetak dana, on se odlučuje za putovanje dostupno baš svakome "bio on škrtac ili rasipnik, bogataš ili siromah, mlad ili star, rođen u žarkom pojasu ili na krajnjem sjeveru" - za putovanje po njegovoj sobi. Ovo djelo, napisano daleke 1790., must read je za sve sanjare jer Xavier de Maistre piše dirljivo, lirski, ali i duhovito. Namještaj, bakrorez, pismo, portret, sasušeni cvijet, sve može poslužiti kao podsjetnik na ljepotu, na ljubav, ali i na gubitak. Prisilna samoća ponukala ga na razmišljanje o čovjekovoj duši, ali i o njezinoj životinjskoj strani, o umjetnosti, samoljublju, o bijedi površna života, o sreći, zanosu, o ljepoti noćnog neba, a njegove nas misli nadahnjuju i dandanas.


"Ne, nije moj prijatelj nestao u ništavilu; kakva god bila prepreka između nas, vidjet ću ga ponovno. Svoje nade uopće ne zasnivam na silogizmu. To mi potvrđuje let kukca; pa i pogled na polja, miris u zraku, nekakva čarolija koja me okružuje, sve to tako uzdiže moje misli da nepobitan dokaz besmrtnosti žestoko prodire u moju dušu i posvema je obuzima."

7. Zapisi iz podzemlja - F. M. Dostojevski

"...o čemu pošten čovjek može da govori sa najvećim zadovoljstvom?

Odgovor: o sebi.

Onda ću i ja govoriti o sebi."


Revolucionarna novela gospona Dostojevskog, objavljena 1864., u svega stotinjak stranica, predstavlja filozofsku raspravu o čovjeku. Glavni lik jednostavnim se jezikom obraća čitatelju (khm, čovjeku, dakle) i zaključuje - čovjek je nezahvalnik, "stvaralačka životinja, osuđena da svesno teži cilju i da se bavi inženjerskim poslom, naime, da večito i bez predaha krči sebi put - kuda bilo." Naš je pripovjedač superiorniji od drugih, govori svisoka, ali u tome i jest stvar, jasno - Dostojevski piše iz perspektive čovjeka koji se spustio u podzemlje, ali još uvijek priželjkuje da ga se prihvati takvog kakav jest, iz perspektive izoliranog i ozlojeđenog gubitnika, i u nasljeđe nam daje kritiku čovjeka i društva, aktualnu i danas. Možda sam konačno preboljela svoju defetističku fazu (hej, čuda se događaju!), ali nisu me "Zapisi iz podzemlja" osvojili. To pesimistično buncanje bijesnog čovječuljka koji opsesivno generalizira bilo mi je naporno, i s užitkom sam ga DNF-ala. Neka vas to ne smete, ako ste odgovarajućeg raspoloženja, ovo može postati vaša nova omiljena knjiga!

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Što da čitaju naše mlade djevojke - danas?

Čitanje "Drago mi je da je Mama mrtva" tijekom toplinskog vala u potpunosti me poremetilo - toliko da sam poželjela ponovno pročitati "Stakleno zvono" Sylvije Plath! Budući da i nisam neki re-reader, a roman o djevojci koja doživljava živčani slom dovoljno je pročitati jednom u životu, pronašla sam zdraviju alternativu i posudila "Euforiju", roman o Sylviji Plath. Gotovo sam ga počela čitati, kad na svojoj polici spazih "Autobiografiju" Jagode Truhelke, koju sam si pribavila početkom ljeta! Pokazalo se, autobiografija koju je velika Jagoda Truhelka napisala 1944., povodom svog osamdesetog rođendana, u potpunoj je opreci s memoarima hollywoodske teen zvijezde koja se nosi s traumom odrastanja uz mommie dearest, i baš ono što sad trebam. Književnica koja je živjela na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće pisanje autobiografije počinje samozatajno, uz Božju pomoć, prisjećajući se obiteljskog ognjišta u rodnom Osijeku, u kojem je živjela do svoje četrnaes...

Varaždinske kronike (3)

Otkad pamtim, volim groblja. Volim grobljanske čemprese i grobljanske ptice. Volim priče koje započinju ponad nadgrobnih spomenika, volim emocije koje cvijetak u zemlji groba izaziva. Iako sam i kao dijete voljela groblja, nakon pogibelji mog prijatelja Marija, martinsko groblje mi je postalo omiljeno mjesto na svijetu. Kao četrnaestogodišnjakinje, moja prijateljica Tena i ja satima bismo sjedile na groblju, kraj stare templarske crkvice , ponekad bismo šutjele, ponekad bismo razgovarale - utjehu otad poistovjećujem s grobnom tišinom, tišinu neizgovorenih zagrljaja poistovjećujem s ljubavlju koja ne poznaje ni vrijeme ni prostor. Pekel - najstariji dio varaždinskog groblja Grob Vatroslava Jagića Najstariji grob - Ivana Galine, preminulog 1809. Varaždinsko groblje jedno je od najljepših u našoj zemlji, a osnovano je 1773. godine, nakon zabrane ukopa unutar gradskih zidina izdane od kraljice Marije Terezije 1768. godine. Varaždinec Herman Haller zaslužan je za današnji izgled groblj...

Šljokičasta u raljama života

"Znaš tko je pokrenuo kampanju za prvo okupljanje razreda od mature? Ja. Osobno. Dvadeset devet ljudi, a samo me dolazak jedne osobe zanimao." Propuštene prilike. Navodno ih svi imamo. Navodno urednici izdavačkih kuća obožavaju knjige na tu temu, jer ništa ne prodaje kao jad i čemer zbog onog što se nikad nije ni dogodilo. Ja? Ja ne vjerujem u propušteno, vjerujem samo u odlučnost.   Godinu smo u knjiškom klubu započele s "Otpusnim pismom" Marine Vujčić i Ivice Ivaniševića. Moje knjiške legice njome su se oduševile - prozvale su ju zabavnom, uvjerljivom, životnom, poučnom, dok je meni šištala para iz ušiju. Naime, imam ambivalentan stav o neostvarenim ljubavima. Da se slikovito izrazim, koliko obožavam "Sjaj u travi", toliko prezirem "Mostove okruga Madison." S jedne strane ljubav koju je život osudio na propast i koju bivši ljubavnici na najnježniji način, uz uzajamno poštovanje, dovijeka gaje jedno za drugo, prihvaćajući da je tako moralo biti,...

Romantično ljeto (1)

"Za pješačenje sam se odlučila dok sam bila pod stubama. U tom trenutku nisam razmišljala o tome sto znači hodati 1014 kilometara s naprtnjačom na leđima, kako bih si to uopće mogla priuštiti, kako ću spavati pod vedrim nebom gotovo stotinu noći, ni što ću učiniti nakon toga. A svojem partneru s kojim sam zajedno bila provela trideset i dvije godine nisam još ni rekla da i on ide sa mnom ", počinje priča Raynor Winn, autorice popularnog putopisa "Staza soli", ali i njegovih nastavaka - "Divlja tišina" i "Tragovi na tlu". Nisam znala tko je Raynor Winn (šušur oko ove knjige me zaobišao - postala je bestseler 2018.) - naletjela sam na ovaj naslov i podsjetio me na " Divljinu " Cheryl Strayed, koju obožavam. Za razliku od Cheryl, koja se na pješačenje Pacific Crest stazom odlučila u dvadesetima, Raynor se na putovanje života odlučuje u pedesetoj, dok ovrhovoditelji kucaju na vrata kuće koju je s mužem Mothom gradila čitav život. Šetnja st...

Romantično ljeto (2)

Kao dijete sam imala bujnu maštu, a i danas uživam u bogatom unutarnjem životu - primjerice, moja su izmaštana putovanja uvijek bolja od onih stvarnih. U mašti sam ja signora u vili kao što je Bramasole , i izjutra ispijam caffee corretto, jedem puno domaće paste i ližem gelato triput na dan (a sve sam vitkija, moram dodati), uz mirise lavande i morske soli u zraku. U stvarnosti, ljetujem u poprilično bezličnom istarskom apartmanskom naselju, a moja djeca uvijek iznova pronalaze načine da me maltretiraju i da se na mene dure, iako neprestano zbog njih gazim sve svoje principe i kršim sva pravila dobrog odgoja. Čovjek bi pomislio da će dovoljno sna, plivanje i boravak na suncu kod njih (a i nas, roditelja) izmamiti dopamin i serotonin, ali ne - oni su vazda nezadovoljni, samo se svađaju i smišljaju što bi kupili ("Mama, pa to košta samo dva eura!") pa se odmor brzo pretvori u iscrpljujući triatlon nadmudrivanja, neostvarenih prijetnji i neumornog ponavljanja već dosadnih rečen...