Preskoči na glavni sadržaj

Top 7: Knjiški reset

Rujan je, dragi ljudi! Jao, volim rujan! Šljive su pokupljene, rakija će se peći, pčelice zuje oko zrelih kruški, a ja kupujem nove bilježnice i školski pribor i napokon će svi u školi vidjeti da sam kul ženska... Čekaj, ne idem u školu već ohoho godina, i ne samo to - sada sam mama jednoj prvašici! Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa! Gdje je škarnicl kad ga mama koja hiperventilira treba?

Vrijeme je za reset, knjiški reset.

1. Morrie utorkom - Mitch Albom

Kad pomislim na knjige koje me umiruju, koje me potiču na razmišljanje svojim slatkim rečenicama nalik aforizmima kojih se nikada ne možemo zasititi, pomislim na "Morrie utorkom", klasik tzv. self help fikcije koji je prvi put objavljen 1997. Memoari Mitcha Alboma, pisca, novinara i glazbenika, utemeljeni su na razgovorima s njegovim umirovljenim profesorom sociologije, Morriejem Schwartzom. Mitch i Morrie, koji je u to vrijeme umirao od ALS-a, nalazili su se utorkom i razgovarali o onome što život čini vrijednim življenja. Ova mala knjižica bogata je životnim lekcijama koje tako često zaboravljamo, a ako budete poželjeli nastaviti u istom tonu, potražite "Posljednje predavanje" Randyja Pauscha, knjigu profesora informatičkih znanosti koji je, kad je saznao da mu preostaje još samo nekoliko mjeseci života, odlučio napisati svojevrsne upute za život, kako svojim studentima tako i svojoj djeci koja ga neće imati priliku poznavati. Knjiga je ovo koju sam često poklanjala, i koju još uvijek često prolistam u potrazi za inspiracijom.

2. Prorok - Halil Džubran

Halil Džubran znan je kao libanonski, maronitski, arapski i američki pjesnik - a ja nisam vrsni poznavatelj poezije. Ipak, zagrijala sam se za prozna djela ovog mistika pa mi je tako u ruke došao "Prorok".


Čekajući brod koji će ga nakon dvanaest godina života u Orfaleseu vratiti na rodni otok, prorok Almustafa po posljednji put želi ostaviti iza sebe - ne misao, nego "srce zaslađeno glađu i žeđu". Svojim sugrađanima nudi univerzalne istine o ljubavi, o braku, o djeci, o velikodušnosti, o hrani, radu, radosti i tuzi. Njegove su rečenice nalik milom pronicanju duše kakvo možemo osjetiti samo tijekom molitve - s razlogom su prevedene na više od sto jezika.

"Budite skupa, ali ne previše blizu; jer hramski su stupovi na razmaku, a hrast i čempres ne rastu jedan drugomu u sjeni."

3. Stolareva kći - Marina Vujčić

Ultimativno vraćanje na tvorničke postavke moguće je samo uz knjigu dnevničkih zapisa znanih kao "Stolareva kći" Marine Vujčić. Knjiga je podijeljena u tri dijela, a u njima autorica piše o osami (ali ne i usamljenosti!), suptilno spominjući inspiraciju za Božu ili Olivera, naznake budućih priča, ali i knjige koje ju nadahnjuju. Tiha, smirena, poticajna, vjerojatno najbolja koju sam lani pročitala - obožavat će ju oni koji poznaju Marinin opus, ali i oni koji se s njim još nisu susreli. Duža recenzija je ovdje.

4. Divljina - Cheryl Strayed

Čak i ako ste gledali filmsku adaptaciju s Reese Witherspoon u ulozi Cheryl, nećete požaliti ako zavirite u knjigu "Divljina". Cheryl Strayed bila je studentica kad je izgubila voljenu majku. Shrvana, pohitala je u svijet droge i promiskuiteta, a onda je neplanirano na benzinskoj postaji kupila vodič za planinarenje stazom dugom 2.000 kilometara, od pustinje Mojave preko Kalifornije i Oregona sve do države Washington. Bez planinarskog iskustva, nakon kraćih teoretskih priprema, dala je otkaz i uputila se na Stazu pacifičkih vrhova. S teškom prtljagom na leđima i na srcu, svakodnevno je hodala, i preživljavala, a ova je knjiga skup maestralno isprepletenih uspomena i putopisnih zapisa. "Divljina" meditativnim riječima grabi u naše dubine i jamčim vam, jednom kad ju pročitate, nećete ju zaboraviti. Duža recenzija je ovdje.

5. Pisma starijeg vraga mlađem - C. S. Lewis

Genijalno djelo kršćanskog apologetika, Chestertonovog nasljednika, napisano je u epistolarnom obliku, satiričnom tonu i posvećeno je njegovom velikom prijatelju J. R. R. Tolkienu. U pismima stariji đavao Screwtape savjetuje mlađeg đavla i nećaka Wormwooda i otkriva mu tajne zavođenja ljudskog roda, odnosno, najveće slabosti čovjeka. U krizi vjere, na novom početku, ma svakodnevno - ova knjiga, napisana prije osamdeset godina, stvorena je za mlake među nama, za one koji vazda žeđaju za Božjom blizinom. Duža recenzija je ovdje.

6. Putovanje po mojoj sobi - Xavier de Maistre

Aristokratu koji je odan vojničkom pozivu u dvadeset i sedmoj godini je određen kućni pritvor zbog sudjelovanja u dvoboju. Iako nikad ranije nije razmišljao o karijeri pisca (knjigu je, naime, izdao njegov brat), ponukan dosadom, u tih četrdesetak dana, on se odlučuje za putovanje dostupno baš svakome "bio on škrtac ili rasipnik, bogataš ili siromah, mlad ili star, rođen u žarkom pojasu ili na krajnjem sjeveru" - za putovanje po njegovoj sobi. Ovo djelo, napisano daleke 1790., must read je za sve sanjare jer Xavier de Maistre piše dirljivo, lirski, ali i duhovito. Namještaj, bakrorez, pismo, portret, sasušeni cvijet, sve može poslužiti kao podsjetnik na ljepotu, na ljubav, ali i na gubitak. Prisilna samoća ponukala ga na razmišljanje o čovjekovoj duši, ali i o njezinoj životinjskoj strani, o umjetnosti, samoljublju, o bijedi površna života, o sreći, zanosu, o ljepoti noćnog neba, a njegove nas misli nadahnjuju i dandanas.


"Ne, nije moj prijatelj nestao u ništavilu; kakva god bila prepreka između nas, vidjet ću ga ponovno. Svoje nade uopće ne zasnivam na silogizmu. To mi potvrđuje let kukca; pa i pogled na polja, miris u zraku, nekakva čarolija koja me okružuje, sve to tako uzdiže moje misli da nepobitan dokaz besmrtnosti žestoko prodire u moju dušu i posvema je obuzima."

7. Zapisi iz podzemlja - F. M. Dostojevski

"...o čemu pošten čovjek može da govori sa najvećim zadovoljstvom?

Odgovor: o sebi.

Onda ću i ja govoriti o sebi."


Revolucionarna novela gospona Dostojevskog, objavljena 1864., u svega stotinjak stranica, predstavlja filozofsku raspravu o čovjeku. Glavni lik jednostavnim se jezikom obraća čitatelju (khm, čovjeku, dakle) i zaključuje - čovjek je nezahvalnik, "stvaralačka životinja, osuđena da svesno teži cilju i da se bavi inženjerskim poslom, naime, da večito i bez predaha krči sebi put - kuda bilo." Naš je pripovjedač superiorniji od drugih, govori svisoka, ali u tome i jest stvar, jasno - Dostojevski piše iz perspektive čovjeka koji se spustio u podzemlje, ali još uvijek priželjkuje da ga se prihvati takvog kakav jest, iz perspektive izoliranog i ozlojeđenog gubitnika, i u nasljeđe nam daje kritiku čovjeka i društva, aktualnu i danas. Možda sam konačno preboljela svoju defetističku fazu (hej, čuda se događaju!), ali nisu me "Zapisi iz podzemlja" osvojili. To pesimistično buncanje bijesnog čovječuljka koji opsesivno generalizira bilo mi je naporno, i s užitkom sam ga DNF-ala. Neka vas to ne smete, ako ste odgovarajućeg raspoloženja, ovo može postati vaša nova omiljena knjiga!

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Dobro došli na Mjesto zločina

Sramotno, ali algoritam jubitoa nije mi predložio slušanje prvog hrvaskog true crime podcasta, nego sam za njega morala čuti tek kad se u medijima počelo najavljivati knjigu dvojca koji podcastom ordinira. -True crime podcast, kažeš? Kako to misliš? - Pa tako, umjesto da gledaš predugi Netflixov dokumentarac o, bubam, Madeleine McCann, slušaš kako dvoje milenijalaca izlaže tijek događaja te kobne 2007. i nemilosrdno osuđuje svaki pokret Madeleineih roditelja ili/i policije u smislu comic reliefa, usput pokušavajući dokučiti tko je počinitelj. - Sign me up! Upravo ovakva vrsta "skeča" svojstvena je za Tiju i Filipa koje Mjesto-zločina -virgini mogu zamisliti kao šarmantni kočijaško-komični radijsko-voditeljski par. Ako ste, k tome, milenijalac (čitaj: patite od pretjerane upotrebe anglizama u životu), volite misteriju ili/i čeznete za pravdom na ovom svijetu, njih dvoje doći će vam kao pravo osvježenje u realitetom opterećenoj svakodnevici. Ja sam sve gore navedeno - bila sam ...

Zrelost

Uvjerena sam da život neprestano pravi krugove. Jedne započinje dok druge privodi kraju - izluđuje nas osjećajem već viđenog. Prije dvadeset godina na istom sam ovom balkonu čitala istu ovu knjigu. Tada, kao maturantica, bila sam poprilično nervozna, ali i odvažna - pa neću ja biti jedan od onih štrebera koji nemaju iskustvo mature, ja ću vazda biti jedan od kampanjaca koji na maturu idu jer su jedan razred prošli s prosjekom 4.46 - mi ćemo hrabro omatoriti boreći se s matematikom na maturi! Aha! Čitala sam tada Goldingov klasik u Algoritmovom izdanju, ali iz perspektive djeteta. Sjećam se da mi se knjiga svidjela, ali nije me šokirala - bila sam distancirana od nje. Ja, stanarka u zaštićenim uvjetima, u svojoj tinejdžerskoj sobi s balkonom, nisam se mogla zamisliti u ulozi izgubljenih dječaka. Imala sam kontrolu nad svojim životom, meni se u životu nije ništa loše moglo dogoditi (osim pada na maturi, dakako) - "Gospodar muha" bio je fikcija. Nisam sama odlučila uhvatiti se p...

Društvo holivudskih pisaca

Bilo je to potkraj devedesetih. Nosile smo plastične dudice na lančićima, lažne reflektirajuće lennon-sunčike na nosu, bicke i skechersice s debelim đonovima. Kino blagajne poharao je "Titanic", a u videoteci je najposuđivanija kazeta bila "Svi su ludi za Mary". Na televiziji su, pak, vazda bili jedni te isti filmovi - jedan od njih bio je "Društvo mrtvih pjesnika". Robin Williams glumio je profesora koji poezijom nadahnjuje učenike u preppy akademiji Welton u Vermontu 1959. - prvi sam ga put gledala na podu sobe moje sestrične Martine (praznike sam provodila spavajući na madracu na podu njezine sobe). Sjedile smo pred mini TV prijemnikom i ridale na scenu Neilove krune na otvorenom prozoru. Bile smo klinke i Neilov izbor činio nam se jedinim logičnim rješenjem - čovjek, koliko god mlad bio, mora slijediti svoju strast - ljepota je važna, umjetnost je važna. U tom filmu wannabe pisca, Todda Andersona, glumio je mladi Ethan Hawke. Zato, kad sam vidjela da ...

Nedjeljno štivo

Ponekad uzmem knjigu u ruke, i nasmijem se samoj sebi - samo si umišljam da sam je sama izabrala - jer ona je izabrala mene. Zadnjih dana knjige slute moje brige i nekako mi se same nude - knjige o obiteljima, o odnosima roditelja i djece, o tome tko smo postali zbog svoje mame, i svog tate. Nesuradljiva, impulzivna, hiperaktivna, gleda svoje interese - ne, nije to profil prosječnog stanovnika Guantanamo Baya, nego nalaz koji je izradila dječja psihologinja za moje milo dvogodišnje dijete. Svi su nas uvjeravali da je sasvim normalno da ne priča, obasipali nas pričama o svim članovima svoje bližnje i daljnje rodbine koji su propričali tek s tri ili četiri godine, ali nisu razumjeli da mi ne mislimo da naše dijete nije normalno, nego da trebamo stručnu pomoć kako se nositi s njenom frustracijom koja se ispoljava svaki put kad ju mi ne razumijemo, s našom frustracijom do koje dolazi kad joj trebamo objasniti banalne stvari, kad ju želimo nešto naučiti, ili je zaštititi. Čula sam jutr...

Volim žene u četrdesetima

Naravno da sam se prepoznala. Naravno da sam se prepoznala u ženi koja kupuje cvijeće "da ga nosi u ruci dok šeće", koja želi udovoljiti svom mužu, koja se neprestano pita kakav dojam ostavlja na svoju djecu i koja ne može odoljeti lijepim neispisanim bilježnicama u izlogu trafike (u Tediju izbjegavam čitavu jednu aleju bilježnica). Zar se vi ne prepoznajete? Nisam ni dovršila "Na njezinoj strani", ali morala sam se dati "Zabranjenoj bilježnici", najpopularnijem romanu Albe de Cespedes, talijanske književnice koja je nadahnula Elenu Ferrante. Kad je objavljena 1952., "Zabranjena bilježnica" šokirala je javnost autentičnošću, intimom, pronicljivošću, a jednako šokira i danas (možda i više, jer smo u međuvremenu neke stvari gurnule još dublje pod tepih, želeći biti heroine svojih života). Roman, pisan u prvom licu jednine, započinje ležerno. Žena u četrdesetima, Valeria, na trafici kupuje mužu cigarete, i kupuje si bilježnicu. Nedjeljom je zabranje...