Preskoči na glavni sadržaj

Sačuvati ljubav

Prošlog smo vikenda Franka i ja sadile muškatle i kadife na balkonu. "Sad tu stavi zemlje", "Ne s tim", "Je l' ovako?", "A je l' mogu s grabljicama?", "Ne, uzmi lopaticu","A zašto?", "A je l' ovo dosta?", "Ne", "Umorila sam se", "Sadimo tek 2 minute", "Stavit ćemo zemlju, i? Što onda treba?", "Da donesem kanticu s vodom?", "Ne još!" "Treba i sunca da bi raslo", "Da, treba." Da biste posadili išta, i da bi to nešto izraslo, potrebna je komunikacija, nema dileme. Koliko god se dugo poznavale, moja vrtlarica Franka i ja morale smo razgovarati i pregovarati da bi cvijet posadile u zemlju, a da pritom cijeli balkon ne bude zatrpan zemljom. I morale smo to učiniti s puno strpljenja, i s puno ljubavi.



Ništa drugačije nije niti u obiteljskom, niti u bračnom životu. Moj muž i ja upoznali smo se na kraju osnovne škole i otad smo najbolji prijatelji, partneri. Dakle, poznajemo se dvadeset godina, zajedno smo odrasli. No, koliko god se dobro poznavali, dolazak djece u našu zajednicu promijenio je naš odnos. Često mislim da je izvukao iz nas i ono najbolje, i ono najgore. Zbunjuje me kad žene kažu da su se ostvarile kao majke. Ja nemam taj osjećaj - to ostvarenje - imam samo osjećaj tog nekog djelomičnog uspjeha (evo, neću koristi riječ "neuspjeh", i to je napredak) jer svakog dana preispitujem sebe kao majku, ali i svog muža kao oca naše djece. Preispitujemo se mi tako, tražimo si greške. A tko traži, nalazi. Želimo samo najbolje svojoj djeci, da budu pametni, otvoreni, velikodušni, pošteni i hrabri ljudi, i ponekad mi se čini da izgaramo od te želje.



Vratila sam se opet Jesperu Juulu, danskom obiteljskom terapeutu i autoru knjiga o roditeljstvu, jer se u parovima s kojima razgovara i čija iskustva iznosi uvijek prepoznam - prepoznam svoju obitelj. U knjizi "Sačuvati ljubav" progovara o turbulentnom životu parova s djecom, o problemima s kojima se susreću, a negdje između redaka nudi i rješenja, male upute koje mogu pomoći u kriznim situacijama. Pronaći taj "par" od kojeg je sve krenulo ponekad se čini tako teško, jer ima dana kad je svaki član obitelji u nekoj svojoj fazi, kad su svi nervozni, kad nas obveze guše, život teče prebrzo, i mi smo tako damn umorni. Ipak, najgore bude kad takvi umorni pretpostavljamo, nagađamo i očekujemo nešto jedni od drugih, i to bez ijedne riječi.

"Mnogo toga u psihoterapiji bazira se na tzv. ženskim vrijednosti", kaže Juul, i zato nema goreg nego kad žene krenu analizirati obiteljsku dinamiku. Ono što se majci čini najboljim za dijete, ne čini se takvim i ocu, i onda krene sukob i potpuno se izgubi iz vida da su majka i otac - različiti u svemu - ali zajedno u tom roditeljstvu, da bi se najprije trebali upitati što mogu učiniti jedno za drugo, da bi svima bilo bolje.




"Više nitko ne postavlja pitanje: "Kako bi nam moglo biti bolje?", već: "Kome je najgore?" A kao što svi dobro znamo, to nije jako konstruktivno.
"

Svi parovi s djecom s kojima je Jesper Juul razgovarao u Muchenu na temu obiteljskog kaosa i - kako sačuvati ljubav u njemu - složili su se da je atmosfera kod kuće uvelike povezana s njihovim vlastitim postupcima i raspoloženjem. Kad je mama dobro, svi su dobro - čuli ste za to. No, i tata mora biti dobro. Jedno od drugoga bi trebali znati preuzeti teret, biti si podrška, imajući na umu da ne postoji "zajednički odgoj", koliko god mi inzistirali na ravnopravnosti. Uvijek netko preuzima odgovornost u odgoju više, i to je sasvim normalno, tvrdi Juul. Žena i muškarac stvoreni su da se nadopunjuju, da si budu potpora, da upražnjavaju empatiju (a to je djetetu najpotrebnija lekcija!), a ne da jedno drugo uče pameti. Ali, zašto je to tako teško? Zašto su naša očekivanja nerealna, zašto si partneri ne čitaju misli, zašto teško određujemo svoje granice, zašto nas bijes i emocionalna iscrpljenost pretvaraju u osobe koje ne želimo biti?

Majkama (kad god generaliziram, zapravo mislim - ja, to vam je jasno, zar ne?) su djeca na prvom mjestu, ali život podrazumijeva i druge obveze, sitne radosti za našu dušu, pa je majčinska briga često popraćena majčinskom krivnjom - otrovom kojim onda bivaju otrovani i očevi. Sve što dajemo iz krivnje, jalovo je. Krivnja nije ljubav. Kad se s djetetom igramo iz krivnje, iako nas čeka hrpa drugih obveza, mi ne dajemo ljubav, i ono to zna. Krivnja vodi do nezadovoljstva, do iscrpljenosti, do tog osjećaja neuspjeha kojim se želimo loptati kao vrućim krumpirom, a nitko se ne voli loptati sam. Loptanje vrlo brzo može odgoj pretvoriti u natjecanje u kojem je cilj predbacivanje - da bismo se rasteretili, da bismo se osjećali vrijednima, često sebično zaboravljajući i svog partnera, i svoju djecu, i njihovu dobrobit.

"Nije nikakva umjetnost biti sretan. To može svatko. Ne znamo čime sreća dolazi i kako odlazi. Umjetnost je biti nesretan pa reći: "Što sad kad nije dobro?" I to naša djeca trebaju, oni trebaju tu sposobnost za život, životnu kompetenciju. A neće je steći ako svi trčkaramo okolo poput Teletubbieja i vječito smo sretni."



Nema zlatne formule koja bi jamčila skladan brak i lak odgojni proces - kako odgajamo djecu, i ona odgajaju nas, ali lako je to smetnuti s uma. Gledati svoju obitelj realno, prepoznati njezine potrebe, pa i intuitivnu vezu koju dijete ima s jednim od roditelja, tražiti vrline u najočajnijim izdanjima svojih bližnjih, prihvatiti nesavršenosti svog partnera, ali i svoje, s puno nježnosti - teško je, ali moguće, tvrdi Juul, inače se ovim poslom ne bi ni bavio. Teško je, ali ljubav, konstruktivno preispitivanje i mantranje one "dan po dan" mogu uroditi rastom - iskreno se nadam. Nadam se i živim dan po dan, sadeći, sijući, zalijevajući, okopavajući, sa svojim velikim i malim vrtlarima.

"Živa obitelj bez sukoba ne može rasti."

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Što da čitaju naše mlade djevojke - danas?

Čitanje "Drago mi je da je Mama mrtva" tijekom toplinskog vala u potpunosti me poremetilo - toliko da sam poželjela ponovno pročitati "Stakleno zvono" Sylvije Plath! Budući da i nisam neki re-reader, a roman o djevojci koja doživljava živčani slom dovoljno je pročitati jednom u životu, pronašla sam zdraviju alternativu i posudila "Euforiju", roman o Sylviji Plath. Gotovo sam ga počela čitati, kad na svojoj polici spazih "Autobiografiju" Jagode Truhelke, koju sam si pribavila početkom ljeta! Pokazalo se, autobiografija koju je velika Jagoda Truhelka napisala 1944., povodom svog osamdesetog rođendana, u potpunoj je opreci s memoarima hollywoodske teen zvijezde koja se nosi s traumom odrastanja uz mommie dearest, i baš ono što sad trebam. Književnica koja je živjela na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće pisanje autobiografije počinje samozatajno, uz Božju pomoć, prisjećajući se obiteljskog ognjišta u rodnom Osijeku, u kojem je živjela do svoje četrnaes...

Varaždinske kronike (3)

Otkad pamtim, volim groblja. Volim grobljanske čemprese i grobljanske ptice. Volim priče koje započinju ponad nadgrobnih spomenika, volim emocije koje cvijetak u zemlji groba izaziva. Iako sam i kao dijete voljela groblja, nakon pogibelji mog prijatelja Marija, martinsko groblje mi je postalo omiljeno mjesto na svijetu. Kao četrnaestogodišnjakinje, moja prijateljica Tena i ja satima bismo sjedile na groblju, kraj stare templarske crkvice , ponekad bismo šutjele, ponekad bismo razgovarale - utjehu otad poistovjećujem s grobnom tišinom, tišinu neizgovorenih zagrljaja poistovjećujem s ljubavlju koja ne poznaje ni vrijeme ni prostor. Pekel - najstariji dio varaždinskog groblja Grob Vatroslava Jagića Najstariji grob - Ivana Galine, preminulog 1809. Varaždinsko groblje jedno je od najljepših u našoj zemlji, a osnovano je 1773. godine, nakon zabrane ukopa unutar gradskih zidina izdane od kraljice Marije Terezije 1768. godine. Varaždinec Herman Haller zaslužan je za današnji izgled groblj...

Šljokičasta u raljama života

"Znaš tko je pokrenuo kampanju za prvo okupljanje razreda od mature? Ja. Osobno. Dvadeset devet ljudi, a samo me dolazak jedne osobe zanimao." Propuštene prilike. Navodno ih svi imamo. Navodno urednici izdavačkih kuća obožavaju knjige na tu temu, jer ništa ne prodaje kao jad i čemer zbog onog što se nikad nije ni dogodilo. Ja? Ja ne vjerujem u propušteno, vjerujem samo u odlučnost.   Godinu smo u knjiškom klubu započele s "Otpusnim pismom" Marine Vujčić i Ivice Ivaniševića. Moje knjiške legice njome su se oduševile - prozvale su ju zabavnom, uvjerljivom, životnom, poučnom, dok je meni šištala para iz ušiju. Naime, imam ambivalentan stav o neostvarenim ljubavima. Da se slikovito izrazim, koliko obožavam "Sjaj u travi", toliko prezirem "Mostove okruga Madison." S jedne strane ljubav koju je život osudio na propast i koju bivši ljubavnici na najnježniji način, uz uzajamno poštovanje, dovijeka gaje jedno za drugo, prihvaćajući da je tako moralo biti,...

Romantično ljeto (1)

"Za pješačenje sam se odlučila dok sam bila pod stubama. U tom trenutku nisam razmišljala o tome sto znači hodati 1014 kilometara s naprtnjačom na leđima, kako bih si to uopće mogla priuštiti, kako ću spavati pod vedrim nebom gotovo stotinu noći, ni što ću učiniti nakon toga. A svojem partneru s kojim sam zajedno bila provela trideset i dvije godine nisam još ni rekla da i on ide sa mnom ", počinje priča Raynor Winn, autorice popularnog putopisa "Staza soli", ali i njegovih nastavaka - "Divlja tišina" i "Tragovi na tlu". Nisam znala tko je Raynor Winn (šušur oko ove knjige me zaobišao - postala je bestseler 2018.) - naletjela sam na ovaj naslov i podsjetio me na " Divljinu " Cheryl Strayed, koju obožavam. Za razliku od Cheryl, koja se na pješačenje Pacific Crest stazom odlučila u dvadesetima, Raynor se na putovanje života odlučuje u pedesetoj, dok ovrhovoditelji kucaju na vrata kuće koju je s mužem Mothom gradila čitav život. Šetnja st...

Romantično ljeto (2)

Kao dijete sam imala bujnu maštu, a i danas uživam u bogatom unutarnjem životu - primjerice, moja su izmaštana putovanja uvijek bolja od onih stvarnih. U mašti sam ja signora u vili kao što je Bramasole , i izjutra ispijam caffee corretto, jedem puno domaće paste i ližem gelato triput na dan (a sve sam vitkija, moram dodati), uz mirise lavande i morske soli u zraku. U stvarnosti, ljetujem u poprilično bezličnom istarskom apartmanskom naselju, a moja djeca uvijek iznova pronalaze načine da me maltretiraju i da se na mene dure, iako neprestano zbog njih gazim sve svoje principe i kršim sva pravila dobrog odgoja. Čovjek bi pomislio da će dovoljno sna, plivanje i boravak na suncu kod njih (a i nas, roditelja) izmamiti dopamin i serotonin, ali ne - oni su vazda nezadovoljni, samo se svađaju i smišljaju što bi kupili ("Mama, pa to košta samo dva eura!") pa se odmor brzo pretvori u iscrpljujući triatlon nadmudrivanja, neostvarenih prijetnji i neumornog ponavljanja već dosadnih rečen...