Preskoči na glavni sadržaj

I love Lucy

Kad živa u termometru vrtoglavo krene prema dnu, Drava se zamrzne. Iako se čini da je vrijeme stalo, ispod leda ona je i dalje divlja, hitra, nezaustavljiva. Mislim o tome ovih dana u veljači, kad me mraz grize za obraze, kad mi se sinusi rastapaju i talože u ušima.

Moram priznati da uopće nisam imala u planu čitati "Lucy kraj mora". Iako sam čitala "Zovem se Lucy Barton", nisam znala kakve su zgode snašle Lucy kraj mora. I bolje - da jesam, sigurno ju ne bih ni podigla s pulta ispred knjižničara (u Osijeku imamo puno knjižničara) ni odnijela kući.
 

"Lucy kraj mora" četvrta je knjiga u serijalu o Lucy Barton, nenametljivoj ženi zanimljiva životopisa, ženi koja je i čvrsta i lomljiva, koja i voli i prezire. Njezin je glas jasan i staložen (ali i nježan), a tempo života usporen - Lucy me nuka da budem strpljivija nego što jesam. Ipak, kad svijet zastane 2020. i panika zavlada, i Lucy će konci ispasti iz ruku. Njezin bivši suprug, opjevani William, odvest će ju iz New Yorka u izolaciju, u Maine, gdje će biti prisiljeni ponovno upoznati jedno drugo kao odrasli (da ne kažem - ostarjeli) ljudi.

"Evo što nisam znala tog jutra u ožujku: nisam znala da više nikad neću vidjeti svoj stan. Nisam znala da će netko od mojih prijatelja i član obitelji umrijeti od tog virusa. Nisam znala da će se moj od odnos s kćerima promijeniti na načine koje nikad slutila. Nisam znala da će mi cijeli život postati nešto novo."

Lucy kraj mora je udovica. Njezin muž, David, umro je godinu dana ranije, a ona još nije oplakala njegovu smrt. No, usred pandemije Lucy doznaje da smrt nije najveći gubitak koji čovjeka može snaći - gubitak nade daleko je gori, a te se godine svijet činio poprilično beznadan. Čitajući ovu knjigu zaključila sam - taj gubitak još nismo preboljeli. Gurnuli smo ga pod tepih da bismo preživjeli.

"I razumjela sam još nešto: tuga je nešto intimno. O, Bože, nije li nešto intimno?"


Lucy je nalik svima i od svih se razlikuje. Njoj mrtvi dolaze u san, ona ćaska sa susjedima, i čuva svoje tuge za sebe. Njezine su misli porozne - među njezine retke mogu se zavući i naše nesigurnosti i naše slabosti. Elizabeth Strout s lakoćom prikazuje slow-motion život na koji smo bili osuđeni, kao i strah koji nas je prožimao pred spavanje. Dane pandemije, o kojima još nerado čitam, Lucy opisuje riječima "kao da si pod vodom, kao da to što se događa nije stvarno". Kao i mnogi od nas, vjerujem, Lucy pokušava pratiti brojke na vijestima, ali odvraća glavu, zavlači se u svoj mali svijet, svijet Williama, koji voli popravljati stvari i koji proživljava vlastitu obiteljsku dramu, i njihovih kćeri, koje se nastoje nositi sa životnim nedaćama. 

Ono što se činilo kao knjiga puna trigger warningsa, pokazalo se kao lucy-bartonovska-limunada (hvala Bogu, jer ja nisam spremna za išta više od toga). Elizabeth Strout je prava Amerikanka, jedna od onih spisateljica koje ne dopuštaju da knjigu zatvorimo očajni - ona nudi nadu svakom svom čitatelju, čak i u teškim vremenima. Gotta love fiction, je l'.

"Razmišljajući sad o tome, sjetila sam se nečeg na što sam prije često pomišljala: da je postojao posljednji put - dok su bile male - kad sam uzela naše kćeri u naručje. Često mi se srce slamalo zbog spoznaje da nismo svjesni trenutka u kojem smo posljednji put uzeli dijete u naručje Možda kažemo: "O, dušo, prevelika si za nošenje", ili nešto slično. I onda ih više nikad ne podignemo.
Život s pandemijom bio je takav. Nismo znali."

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Korjenito iskorjenjivanje za kraj ljeta

Kao dijete, kraj ljeta bih uvijek dočekala mršteći se, jer kraj ljeta značio je samo jedno - treba pokupiti šljive. I ujutro, i uvečer. I danas, i sutra. One rastopljene šljive čiji sok natapa zemlju, priziva mrave i ose, lijepi se za stopala. Mrzila sam to stablo, tu šljivu. Bila sam uvjerena da je šljivovica ljuta jer su djeca namrgođena dok skupljaju šljive od kojih se peče. Morale su proći godine da šljivi priznam njezinu važnost - od prodanih šljiva roditelji su nam uoči svake nove školske godine kupili nove udžbenike, tatinom se rakijom nazdravljalo na mojoj svadbi, sada se moja djeca slade maminim pekmezom i igraju ispod krošnji tog nezahvalnog drveta, usađenog u zemlju mog djeda. Sad, kad smo obje starije, draga mi je ta šljiva. Malo sam joj i nalik, čini mi se. Možda me zbog pomirdbe sa šljivom privukao naslov nove knjige Elif Shafak, britansko-turske književnice čiji sam opus davnih dana strpala u ladicu s turskim sapunicama za koje ne marim - "Otok nestalih stabala....

Romantično ljeto (1)

"Za pješačenje sam se odlučila dok sam bila pod stubama. U tom trenutku nisam razmišljala o tome sto znači hodati 1014 kilometara s naprtnjačom na leđima, kako bih si to uopće mogla priuštiti, kako ću spavati pod vedrim nebom gotovo stotinu noći, ni što ću učiniti nakon toga. A svojem partneru s kojim sam zajedno bila provela trideset i dvije godine nisam još ni rekla da i on ide sa mnom ", počinje priča Raynor Winn, autorice popularnog putopisa "Staza soli", ali i njegovih nastavaka - "Divlja tišina" i "Tragovi na tlu". Nisam znala tko je Raynor Winn (šušur oko ove knjige me zaobišao - postala je bestseler 2018.) - naletjela sam na ovaj naslov i podsjetio me na " Divljinu " Cheryl Strayed, koju obožavam. Za razliku od Cheryl, koja se na pješačenje Pacific Crest stazom odlučila u dvadesetima, Raynor se na putovanje života odlučuje u pedesetoj, dok ovrhovoditelji kucaju na vrata kuće koju je s mužem Mothom gradila čitav život. Šetnja st...

Romantično ljeto (3)

Rekla bih da je knjiga na plaži (još uvijek) popularan modni detalj. "Kuća orhideja" Lucinde Riley, "Život nije fer" Miike Nousiainen, Agathino "Ubojstvo Rogera Ackroyda", Papisa Ivana" Donne Woolfolk Cross, "Razmišljaj kao redovnik" Jaya Shettyja, nezaobilazni "Mostovi okruga Madison", sve popularnija "Profesorica" Freide McFadden i "Mračna mjesta" Gillian Flynn samo su neki od naslova koje sam vidjela u rukama kluba čitača na plaži. Sve su to zanimljive knjige s dozom misterije koje umiju ukrasti pažnju čitatelja okruženog ljudima, ali kad pomislim na savršenu knjigu za čitanje u zvizdan, pomislim na bizarne knjige Patricije Highsmith, kao što je "Duboka voda". Victor Van Allen neobičan je momak. Ne voli plesati, jer plesati voli njegova žena. U svojoj garaži uzgaja kojekakve biljke, stjenice i puževe, a zgodnim muškarcima koji se zateknu u blizini njegove žene uz cerek govori rečenice kao: "Ali...

Romantično ljeto (2)

Kao dijete sam imala bujnu maštu, a i danas uživam u bogatom unutarnjem životu - primjerice, moja su izmaštana putovanja uvijek bolja od onih stvarnih. U mašti sam ja signora u vili kao što je Bramasole , i izjutra ispijam caffee corretto, jedem puno domaće paste i ližem gelato triput na dan (a sve sam vitkija, moram dodati), uz mirise lavande i morske soli u zraku. U stvarnosti, ljetujem u poprilično bezličnom istarskom apartmanskom naselju, a moja djeca uvijek iznova pronalaze načine da me maltretiraju i da se na mene dure, iako neprestano zbog njih gazim sve svoje principe i kršim sva pravila dobrog odgoja. Čovjek bi pomislio da će dovoljno sna, plivanje i boravak na suncu kod njih (a i nas, roditelja) izmamiti dopamin i serotonin, ali ne - oni su vazda nezadovoljni, samo se svađaju i smišljaju što bi kupili ("Mama, pa to košta samo dva eura!") pa se odmor brzo pretvori u iscrpljujući triatlon nadmudrivanja, neostvarenih prijetnji i neumornog ponavljanja već dosadnih rečen...

Dom i svijet

"Idemo sutra u Vodnjan, tamo je najviši zvonik u cijeloj Istri", rekla sam entuzijastično djeci (jednom turistički vodič, zauvijek turistički vodič). "A koji zvonik je najviši u Slavoniji?", pitala je Franka. Hm. "Nisam sigurna, kod nas se te stvari ne naglašavaju na taj način", bubnula sam (Google mi kasnije reče da je najviši u Slavoniji zvonik đakovačke katedrale, a viši je za 24 metra od ovog istarskog). "Imaju oni i najužu i najkraću ulicu u Istri", nastavila sam, a srce mi se stegnulo pri pomisli na naše široke šorove (iako nitko službeno ne vodi evidenciju o širokim ulicama, ona najduža u Hrvatskoj nalazi se u Slavoniji, u Strizivojni!). "Vodnjan je i grad murala... a znate koji još grad ima murale?" Zinuli su iščekujući odgovor. "Vukovar, Vukovar je isto grad murala." "...da bi čovjek mogao opisivati, pa i doživljavati, neke važne stvari, mora ih najprije izgubiti." Park kažuna na ulazu u Vodnjan - prikazuje...