Preskoči na glavni sadržaj

Na tragu Agathe Christie: posljednji slučaj Miss Marple

Kad god se Lucy Worsley (možete ju poslušati i na YT) pojavi na TV programu i počne pričati o Agathi Christie, ja se zagledam u svoje police i poželim pročitati štogod Agathino. Nemam sve njezine knjige, ali imam neke koje su mi bitne, koje su me kao desetogodišnjakinju uvele u svijet krimića, neke koje je Agatha najviše voljela, neke koje su predstavljali prekretnicu u njezinom stvaralaštvu. Volim da su mi Agathine knjige nadohvat ruke.

Miss Marple ili Poirot? Pitanje je raspoloženja, a ovih dana voljela bih biti živahna kao gospođica Marple pa sam si poklonila "Usnulo umorstvo", posljednji slučaj Miss Marple.
 

"Gospođica Marple bijaše privlačna stara lady, visoka i mršava, rumenih obraza i plavih očiju, otmjena, prilično kićena ponašanja. U njezinim bi plavim očima često znao zasvjetlucati munjevit bljesak."

Od svega što je Lucy Worsley, dežurna televizijska povjesničarka, izrekla o Agathi u serijalu "Agatha Christie: Lucy Worsley on the Mystery Queen", koji se posljednja tri tjedna srijedom prikazivao na HRT-u, najzanimljiviji mi je bio podatak da je "Zagonetni događaj u Stylesu", prvi roman Agathe Christie, u izvorniku završavao u sudnici - Poirot je izlagao dokaze i otkrivao ubojicu. Izdavaču je to bilo neuvjerljivo pa je savjetovao Agathi da se posavjetuje s pravnim stručnjakom ili postavi tu scenu u drugi prostor. I ta-da, silom prilika, željna da se roman objavi, jer ju je već šest izdavača odbilo, Agatha je stvorila svoj potpis - otkrivanje ubojice u kućnoj atmosferi. Nije to bilo jedino pravilo koje je prekršila - stvorivši Jane Marple, oslonila se na žensku intuiciju u otkrivanju zločina, što je u prvoj polovici dvadesetog stoljeća, kojim su dominirali muški detektivi, bilo nedopustivo. You go, girl!

Svakih par godina pročitam jedan od Agathinih romana, ni ne sumnjajući da joj u njezinom žanru nema ravnih. Čitajući, prisjetim se lijenih popodneva nakon škole, kad sam običavala čitati krimiće (umjesto da učim o mitozi i mejozi) i vježbam svoje sive stanice - jer romani Agathe Christie čitaju se pažljivo, brinući o svakom detalju, baš kako i Jane Marple brine u "Usnulom umorstvu".


Na početku romana upoznajemo mladu ženu, Gwendu, koja prvi put, brodom, dolazi u Englesku, iz Novog Zelanda. U potrazi je za kućom na jugu Engleske, koja će biti dom njoj i njezinom suprugu koji bi trebao stići naknadno. Pronalazi prekrasnu kuću, "Hillside" - ona joj se na prvu učini kao dom. No, naša se junakinja u kući osjeća čudno, a skrivene stepenice u vrtu koje pronalazi vrtlar, raslinje žutilovke koje osobito napreduje, zazidana vrata i unutrašnjost ormara umalo ju otjeraju u ludilo. Gubi li Gwenda razum... "Ili je u pitanju kuća?"

Srećom, mužev rođak iz Londona upoznaje ju sa svojom tetkom Jane, kojoj bi, prema preporuci liječnika, godio morski zrak Dillmoutha, i koja rekreativno umije riješiti svaki zaboravljeni slučaj.

"Usnulo umorstvo" Agatha je napisala tijekom Drugog svjetskog rata (posvećen njezinom mužu, roman je stajao u trezoru kao poklon, u slučaju njezine smrti), otprilike kao i "Zavjesu", posljednji roman o Poirotu. Doduše, objavljen je tek posthumno, kao posljednji roman kraljice krimića. Napisan Agathinim ekonomičnim stilom, roman predstavlja savršeni spoj engleskog cottage lifestylea, haunted house momenta i jednostavne dedukcije Miss Marple. Romani Agathe Christie ne nude nevjerojatne obrate - whodunit postane vrlo brzo jasno - nego besprijekorno pronicanje ljudskog karaktera, motiva i prilika koje od čovjeka učine ubojicu. Njezino je pismo posebna poslastica za wannabe pisce jer pokazuje da je manje više, posebno u ovom žanru. Nema tu lirike, nema tu pretencioznih riječi - čitava ideja počiva na suptilnim (značenje riječi "suptilno" prvi put sam potražila u "Rječniku stranih riječi" upravo čitajući knjigu Agathe Christie) znakovima, onome između redaka, onome što nas kopka i vodi k otkrivanju zla u ljudima.

 "Nešto sam malo čavrljala u trgovinama...i na autobusnim stanicama. Od starih se gospođa jednostavno očekuje da vole kojekakva zapitkivanja. Da, tako se mogu pokupiti mnoge lokalne vijesti."

Istina je često očita i valja uvijek poći od najjednostavnijeg rješenja - modus operandi je gospođice Marple, poduzetne starice koja je osmišljena po uzoru na prijateljice Agathine bake. Da joj je posebno prirasla k srcu jasno je i iz sudbine koju joj je namijenila u "Usnulom umorstvu", a koja se razlikuje od Poirotove u "Zavjesi" - zato je čitanje posljednjeg slučaja gospođice Marple toplo iskustvo, posebno za tvrdokorne obožavatelje.

"Zaista je veoma opasno vjerovati ljudima. Ja to već godinama ne činim."

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Korjenito iskorjenjivanje za kraj ljeta

Kao dijete, kraj ljeta bih uvijek dočekala mršteći se, jer kraj ljeta značio je samo jedno - treba pokupiti šljive. I ujutro, i uvečer. I danas, i sutra. One rastopljene šljive čiji sok natapa zemlju, priziva mrave i ose, lijepi se za stopala. Mrzila sam to stablo, tu šljivu. Bila sam uvjerena da je šljivovica ljuta jer su djeca namrgođena dok skupljaju šljive od kojih se peče. Morale su proći godine da šljivi priznam njezinu važnost - od prodanih šljiva roditelji su nam uoči svake nove školske godine kupili nove udžbenike, tatinom se rakijom nazdravljalo na mojoj svadbi, sada se moja djeca slade maminim pekmezom i igraju ispod krošnji tog nezahvalnog drveta, usađenog u zemlju mog djeda. Sad, kad smo obje starije, draga mi je ta šljiva. Malo sam joj i nalik, čini mi se. Možda me zbog pomirdbe sa šljivom privukao naslov nove knjige Elif Shafak, britansko-turske književnice čiji sam opus davnih dana strpala u ladicu s turskim sapunicama za koje ne marim - "Otok nestalih stabala....

Romantično ljeto (1)

"Za pješačenje sam se odlučila dok sam bila pod stubama. U tom trenutku nisam razmišljala o tome sto znači hodati 1014 kilometara s naprtnjačom na leđima, kako bih si to uopće mogla priuštiti, kako ću spavati pod vedrim nebom gotovo stotinu noći, ni što ću učiniti nakon toga. A svojem partneru s kojim sam zajedno bila provela trideset i dvije godine nisam još ni rekla da i on ide sa mnom ", počinje priča Raynor Winn, autorice popularnog putopisa "Staza soli", ali i njegovih nastavaka - "Divlja tišina" i "Tragovi na tlu". Nisam znala tko je Raynor Winn (šušur oko ove knjige me zaobišao - postala je bestseler 2018.) - naletjela sam na ovaj naslov i podsjetio me na " Divljinu " Cheryl Strayed, koju obožavam. Za razliku od Cheryl, koja se na pješačenje Pacific Crest stazom odlučila u dvadesetima, Raynor se na putovanje života odlučuje u pedesetoj, dok ovrhovoditelji kucaju na vrata kuće koju je s mužem Mothom gradila čitav život. Šetnja st...

Romantično ljeto (3)

Rekla bih da je knjiga na plaži (još uvijek) popularan modni detalj. "Kuća orhideja" Lucinde Riley, "Život nije fer" Miike Nousiainen, Agathino "Ubojstvo Rogera Ackroyda", Papisa Ivana" Donne Woolfolk Cross, "Razmišljaj kao redovnik" Jaya Shettyja, nezaobilazni "Mostovi okruga Madison", sve popularnija "Profesorica" Freide McFadden i "Mračna mjesta" Gillian Flynn samo su neki od naslova koje sam vidjela u rukama kluba čitača na plaži. Sve su to zanimljive knjige s dozom misterije koje umiju ukrasti pažnju čitatelja okruženog ljudima, ali kad pomislim na savršenu knjigu za čitanje u zvizdan, pomislim na bizarne knjige Patricije Highsmith, kao što je "Duboka voda". Victor Van Allen neobičan je momak. Ne voli plesati, jer plesati voli njegova žena. U svojoj garaži uzgaja kojekakve biljke, stjenice i puževe, a zgodnim muškarcima koji se zateknu u blizini njegove žene uz cerek govori rečenice kao: "Ali...

Romantično ljeto (2)

Kao dijete sam imala bujnu maštu, a i danas uživam u bogatom unutarnjem životu - primjerice, moja su izmaštana putovanja uvijek bolja od onih stvarnih. U mašti sam ja signora u vili kao što je Bramasole , i izjutra ispijam caffee corretto, jedem puno domaće paste i ližem gelato triput na dan (a sve sam vitkija, moram dodati), uz mirise lavande i morske soli u zraku. U stvarnosti, ljetujem u poprilično bezličnom istarskom apartmanskom naselju, a moja djeca uvijek iznova pronalaze načine da me maltretiraju i da se na mene dure, iako neprestano zbog njih gazim sve svoje principe i kršim sva pravila dobrog odgoja. Čovjek bi pomislio da će dovoljno sna, plivanje i boravak na suncu kod njih (a i nas, roditelja) izmamiti dopamin i serotonin, ali ne - oni su vazda nezadovoljni, samo se svađaju i smišljaju što bi kupili ("Mama, pa to košta samo dva eura!") pa se odmor brzo pretvori u iscrpljujući triatlon nadmudrivanja, neostvarenih prijetnji i neumornog ponavljanja već dosadnih rečen...

Dom i svijet

"Idemo sutra u Vodnjan, tamo je najviši zvonik u cijeloj Istri", rekla sam entuzijastično djeci (jednom turistički vodič, zauvijek turistički vodič). "A koji zvonik je najviši u Slavoniji?", pitala je Franka. Hm. "Nisam sigurna, kod nas se te stvari ne naglašavaju na taj način", bubnula sam (Google mi kasnije reče da je najviši u Slavoniji zvonik đakovačke katedrale, a viši je za 24 metra od ovog istarskog). "Imaju oni i najužu i najkraću ulicu u Istri", nastavila sam, a srce mi se stegnulo pri pomisli na naše široke šorove (iako nitko službeno ne vodi evidenciju o širokim ulicama, ona najduža u Hrvatskoj nalazi se u Slavoniji, u Strizivojni!). "Vodnjan je i grad murala... a znate koji još grad ima murale?" Zinuli su iščekujući odgovor. "Vukovar, Vukovar je isto grad murala." "...da bi čovjek mogao opisivati, pa i doživljavati, neke važne stvari, mora ih najprije izgubiti." Park kažuna na ulazu u Vodnjan - prikazuje...