Preskoči na glavni sadržaj

Grčka mitologija for dummies

Početkom svega vladali su Titani, Hekatonhiri i Kiklopi, Uranovi i Gejini potomci. Onda je jedna od njih, Reja, s jednim od braće, Kronom, sjela na prijestolje i izrodila mu djecu - bogove Demetru, Hada, Heru, Hestiju, Posejdona i Zeusa, znate, sve one koji su glumili u Disneyevom Herculesu (fantastičan crtić, by the way). A onda je nastao kuršlus i nitko živ više nije mogao popamtiti sve te grčke bogove - osim profesorica iz povijesti, dakako. I naša je profesorica Nada imala sve bogove u malom prstu i pokušavala nas zagrijati za grčku mitologiju, iako ni za Homera ni za Hezioda nismo marili. Svakome je dala zadatak - naučiti priču o jednom liku iz grčke mitologije. Ja sam dobila Tetidu, majku Ahilejevu - i tu je stalo moje znanje o mitovima u Grka. No, život je okrutan, i sve ono što nisi savladao u srednjoj školi dočeka te kasnije u životu (dobro, skoro sve - još čekam da me sinus i kosinus zaskoče).

Moja je Vinska mušica zvana Andrea predložila da za lipanj čitamo "Kirku" Madeline Miller, i dobro da je jer ovo je toliko razvikana knjiga da ju ja vjerojatno nikad ne bih uzela u ruke da nije čitateljskog kluba. Ideja Madeline Miller je da Kirku, čarobnicu koja se nakratko pojavljuje u "Odiseji", postavi za protagonista romana, da se čuje ženski glas, koji je u povijesti uvijek bio zanemarivan. Sumnjičava sam prema postmodernističkim feminističkim tekstovima takve vrste - uvijek se pitam je li autor vođen misijom i vlastitim uvjerenjima ili tek pukom komercijalnom vrijednošću. Uostalom, ne smatram da žena u književnosti mora biti glavni lik da bi bila važna i utjecajna - znam da su ponekad i na filmu, i u životu, sporedni ženski likovi ti koji nose cijelu priču.


"Izišla sam iz očevih odaja. Bilo je doba dana između zalaska Sunca i izlaska moje blijede tetke. Nitko me nije vidio. Nabrala sam ono cvijeće koje pretvara u istinsko ja i odnijela ga u uvalu u kojoj se, kako se pričalo, Scila svakodnevno kupala. Slomila sam stabljike i izlila njihov bijeli sok u vodu, kap po kap. Više neće moći skrivati svoju zmijsku zloću, pomislila sam. Sva će se njezina ružnoća razotkriti. Obrve će joj se zadebljati, kosa izgubiti sjaj, nos narasti i pretvoriti se u njušku. Dvorane će odjekivati od njezinih gnjevnih urlika, a veliki će me bogovi doći bičevati, no ja ću ih srdačno dočekati jer će svaki udarac biča po mojoj koži biti tek još jedan dokaz Glauku koliko ga volim."

"Tada mi je, pod tim nebom, na um pala neobuzdana misao. Pojest ću te biljke,. I onda će ono što je uistinu u meni napokon izići. Prinijela sam ih ustima. Ali nisam imala hrabrosti. Što sam bila uistinu? Na kraju se nisam usudila saznati."

Prvenstveno, Miller je zanimalo zašto je Kirka dvadeset Odisejevih mornara pretvorila u svinje pa se odvažila na pisanje romana koji epsku priču svodi na intimni dnevnik jedne božice. U početku, Kirka odrasta uz svog oca Helija i majku Perzu. Njezina ju obitelj omalovažava, braća i sestre ju preziru, majka joj govori da ima glas kao kreštavi galeb. Jednostavno, ona nije moćna kao njezin otac ni ljupka kao njezina majka. Dok promatra smrtnike i sanjari o nekome tko će ju voljeti, shvaća da nema moći bogova, ali da ima druge vještine - vještine čarobnice. Kad ih upotrijebi protiv roda svoga, bogovi ju tjeraju na otok Eeju, zauvijek.


"Nimfe su lepršale oko mene. Njihov prigušeni smijeh plutao je hodnicima. Barem nisu došla njihova braća, govorila sam si, koja bi se razmetala, međusobno borila i lovila moje vukove. No to, dakako, nije bila stvarna opasnost. Sinove se ne kažnjava."

Kao sestra Pasifaje, majke Minotaurove, tetka Arijadne, prijateljica Dedala, ljubavnica Hermesa, rođakinja Prometeja, Kirka susreće mnoštvo mitoloških likova koje je autorica relativno uspješno infiltrirala u roman. Susret i odnos s Odisejem tobože ne zauzima najveći dio knjige, budući da je Millerica, kako govori na promocijama, željela naglasiti da je Odisej samo sporedni lik u Kirkinom životu, baš kao što je ona sporedni lik u "Odiseji". Naime, u "Odiseji" Odisej na njezin otok dolazi kao ratni veteran sa svojim iscrpljenim mornarima, koje ona pretvara u svinje. Odisej joj ne ostaje dužan pa joj, naoružan Hermesovim amajlijama, prijeti mačem, a ona ga na koljenima moli za milost i poziva ga u krevet. Millericu je užasnula takva reakcija moćne i ozloglašeno okrutne vještice pa ju je lik Kirke godinama zaokupljao. Kad je shvatila da je Kirka prva vještica u zapadnjačkoj literaturi, a da su vješticama muškarci gotovo uvijek nazivali žene koje su imale više moći nego je to muškarcima odgovaralo, odlučila joj je podariti nov život. Slično je učinila i Maggie O'Farrell u dragom mi "Hamnetu", davši nov život Anne Hathaway, supruzi Williama Shakespearea, koju povijest nije mazila, ali i Margaret Atwood u "Penelopeji", romanu o supruzi Odisejevoj, pa sam i "Kirki" morala dati priliku (i zanemariti nimalo suptilnu feminističku (iliti mizoandrijsku) propagandu nadahnutu MeToo pokretom, ali i mitom o Kasandri).

"Misle da žalim za njihovim mrtvim drugovima, i uistinu žalim. Ali ponekad se jedva suzdržavam da ih sam ne poubijam. Imaju bore, ali nemaju mudrosti. Poveo sam ih u rat prije negoli su stigli iskusiti ono što uravnoteži čovjeka. Kada su mi se pridružili, nisu bili oženjeni. Nisu imali djece. Nisu doživjeli godinu slabe žetve, kada se struže po dnu zaliha, a ni dobru godinu, kada trebaju naučiti štedjeti. Nisu vidjeli svoje roditelje kako stare i propadaju. Nisu ih vidjeli kako umiru. Bojim se da im nisam oteo samo mladost, nego i cijeli vijek."

Roman je napisan korektno, štivo je to koje je daleko kvalitetnije od npr. "Lekcija iz kemije", drugog bestselera kojeg smo proučavale na čitateljskom klubu. Štoviše, underdog Kirka čitatelju vrlo brzo priraste k srcu, što mora da je razlog zašto ovaj roman brojni booktuberi nazivaju svojim najdražim romanom. Madeline Miller piše poetično i čitatelju je očita njezina ljubav prema antičkoj klasici. Iako je ovo roman koji privlači žene svih generacija (i čini se kao idealan izbor za beach read), kladim se da je roman negdašnje profesorice grčkog i latinskog jezika ipak najprimamljiviji učenicima prvog razreda srednje škole (ova knjiga hit je na TikToku), koji uče o čudesnim bogovima Grčke koji su ljude poučavali nastanku svijeta, ali i međuljudskim odnosima.

Mit o Kirki zapravo je priča o sazrijevanju i preobrazbi mlade žene. Živeći u izolaciji mogla se posvetiti sebi, razviti vještine na kojima će joj i bogovi zavidjeti. Ukratko, Millerica je, maštajući o grčkoj mitologiji, obećala čitateljima novi mit - mit o ženi koja sve može sama. Ženi koja je neustrašiva, koja ne treba nikoga s kime bi dijelila život, koja za svoje dijete gazi podmorjem i pregovara sa čudovištima. No, tekst je pisao smrtnik i između redaka je bujala usamljenost, jer nijedan čovjek (a ni bog) nije otok, jer je svaki čovjek (pa i bog) žedan ljubavi. Zato, kraj je čitatelje mahom razočarao - ta Kirka je bila badass i trebala je ostati badass za cijelu vječnost! Međutim, iako moćna i samostalna, Kirka je i dalje bila neobično odana obitelji koja ju odbacuje. Kirka je uspjela pripitomiti i vukove i lavove, ali nije uspjela umiriti svoje srdašce - ona se često prisjeća Odiseja, zamišlja ga kako korača Itakom, snažan, pun ožiljaka. Ona ga ne vidi samo kao junaka, ona poznaje i njegove slabosti i njegove nježnosti. Njezin samotnjački zov i njezin ljudski glas podsjetio me na Andersenovu Malu sirenu - i prije nego je Odisej zakoračio na njezin otok, pomislila sam da bi se Kirka odrekla svojih moći radi ljubavi smrtnika, samo kad bi bogovi i smrtnici mogli biti združeni... 

"Kirka" nije postala moja omiljena knjiga, ali pokrenula je nešto o meni. Zavirila sam ponovno u "Odiseju" i sjetila sam se da je u muževoj staroj sobi nekoć stajala knjiga o grčkim mitovima. Tu knjigu, "Deset priča iz grčke starine", koje je dobio 1993. od svog tetka Milana, donijela sam kući i počela ju čitati svojoj djeci prije spavanja, baš kao što je majka Madeline Miller čitala svojoj kćerki nekoć davno.

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Dobro došli na Mjesto zločina

Sramotno, ali algoritam jubitoa nije mi predložio slušanje prvog hrvaskog true crime podcasta, nego sam za njega morala čuti tek kad se u medijima počelo najavljivati knjigu dvojca koji podcastom ordinira. -True crime podcast, kažeš? Kako to misliš? - Pa tako, umjesto da gledaš predugi Netflixov dokumentarac o, bubam, Madeleine McCann, slušaš kako dvoje milenijalaca izlaže tijek događaja te kobne 2007. i nemilosrdno osuđuje svaki pokret Madeleineih roditelja ili/i policije u smislu comic reliefa, usput pokušavajući dokučiti tko je počinitelj. - Sign me up! Upravo ovakva vrsta "skeča" svojstvena je za Tiju i Filipa koje Mjesto-zločina -virgini mogu zamisliti kao šarmantni kočijaško-komični radijsko-voditeljski par. Ako ste, k tome, milenijalac (čitaj: patite od pretjerane upotrebe anglizama u životu), volite misteriju ili/i čeznete za pravdom na ovom svijetu, njih dvoje doći će vam kao pravo osvježenje u realitetom opterećenoj svakodnevici. Ja sam sve gore navedeno - bila sam ...

Zrelost

Uvjerena sam da život neprestano pravi krugove. Jedne započinje dok druge privodi kraju - izluđuje nas osjećajem već viđenog. Prije dvadeset godina na istom sam ovom balkonu čitala istu ovu knjigu. Tada, kao maturantica, bila sam poprilično nervozna, ali i odvažna - pa neću ja biti jedan od onih štrebera koji nemaju iskustvo mature, ja ću vazda biti jedan od kampanjaca koji na maturu idu jer su jedan razred prošli s prosjekom 4.46 - mi ćemo hrabro omatoriti boreći se s matematikom na maturi! Aha! Čitala sam tada Goldingov klasik u Algoritmovom izdanju, ali iz perspektive djeteta. Sjećam se da mi se knjiga svidjela, ali nije me šokirala - bila sam distancirana od nje. Ja, stanarka u zaštićenim uvjetima, u svojoj tinejdžerskoj sobi s balkonom, nisam se mogla zamisliti u ulozi izgubljenih dječaka. Imala sam kontrolu nad svojim životom, meni se u životu nije ništa loše moglo dogoditi (osim pada na maturi, dakako) - "Gospodar muha" bio je fikcija. Nisam sama odlučila uhvatiti se p...

Društvo holivudskih pisaca

Bilo je to potkraj devedesetih. Nosile smo plastične dudice na lančićima, lažne reflektirajuće lennon-sunčike na nosu, bicke i skechersice s debelim đonovima. Kino blagajne poharao je "Titanic", a u videoteci je najposuđivanija kazeta bila "Svi su ludi za Mary". Na televiziji su, pak, vazda bili jedni te isti filmovi - jedan od njih bio je "Društvo mrtvih pjesnika". Robin Williams glumio je profesora koji poezijom nadahnjuje učenike u preppy akademiji Welton u Vermontu 1959. - prvi sam ga put gledala na podu sobe moje sestrične Martine (praznike sam provodila spavajući na madracu na podu njezine sobe). Sjedile smo pred mini TV prijemnikom i ridale na scenu Neilove krune na otvorenom prozoru. Bile smo klinke i Neilov izbor činio nam se jedinim logičnim rješenjem - čovjek, koliko god mlad bio, mora slijediti svoju strast - ljepota je važna, umjetnost je važna. U tom filmu wannabe pisca, Todda Andersona, glumio je mladi Ethan Hawke. Zato, kad sam vidjela da ...

Nedjeljno štivo

Ponekad uzmem knjigu u ruke, i nasmijem se samoj sebi - samo si umišljam da sam je sama izabrala - jer ona je izabrala mene. Zadnjih dana knjige slute moje brige i nekako mi se same nude - knjige o obiteljima, o odnosima roditelja i djece, o tome tko smo postali zbog svoje mame, i svog tate. Nesuradljiva, impulzivna, hiperaktivna, gleda svoje interese - ne, nije to profil prosječnog stanovnika Guantanamo Baya, nego nalaz koji je izradila dječja psihologinja za moje milo dvogodišnje dijete. Svi su nas uvjeravali da je sasvim normalno da ne priča, obasipali nas pričama o svim članovima svoje bližnje i daljnje rodbine koji su propričali tek s tri ili četiri godine, ali nisu razumjeli da mi ne mislimo da naše dijete nije normalno, nego da trebamo stručnu pomoć kako se nositi s njenom frustracijom koja se ispoljava svaki put kad ju mi ne razumijemo, s našom frustracijom do koje dolazi kad joj trebamo objasniti banalne stvari, kad ju želimo nešto naučiti, ili je zaštititi. Čula sam jutr...

Volim žene u četrdesetima

Naravno da sam se prepoznala. Naravno da sam se prepoznala u ženi koja kupuje cvijeće "da ga nosi u ruci dok šeće", koja želi udovoljiti svom mužu, koja se neprestano pita kakav dojam ostavlja na svoju djecu i koja ne može odoljeti lijepim neispisanim bilježnicama u izlogu trafike (u Tediju izbjegavam čitavu jednu aleju bilježnica). Zar se vi ne prepoznajete? Nisam ni dovršila "Na njezinoj strani", ali morala sam se dati "Zabranjenoj bilježnici", najpopularnijem romanu Albe de Cespedes, talijanske književnice koja je nadahnula Elenu Ferrante. Kad je objavljena 1952., "Zabranjena bilježnica" šokirala je javnost autentičnošću, intimom, pronicljivošću, a jednako šokira i danas (možda i više, jer smo u međuvremenu neke stvari gurnule još dublje pod tepih, želeći biti heroine svojih života). Roman, pisan u prvom licu jednine, započinje ležerno. Žena u četrdesetima, Valeria, na trafici kupuje mužu cigarete, i kupuje si bilježnicu. Nedjeljom je zabranje...