Preskoči na glavni sadržaj

Morski ljudi, morske žene

Znala sam da će mi se svidjeti izbor našeg book cluba za srpanj! Naša je morska žena, Mi-a, predložila da čitamo "Otok morskih žena" i ja sam joj se iskreno obradovala! Iako sam pročitala "Sniježnicu i tajnu lepezu" Lise See tijekom studija (čitaj: prije sto godina), još uvijek ju pamtim. Pamtim osjećaje koji je probudila u meni. Pamtim žensku snagu, otpornost, prijateljstvo, sestrinstvo, običaje i tradiciju. Iako pažnju skreće na običaj vezivanja stopala u Kini, prema kojem je veličina stopala diktirala ženskim životima (ideal je bilo stopalo dugo sedam centimetara), roman je to o sponi između dvije različite žene, o ženskom prijateljstvu koje je najdelikatnija pojava u čitavom svemiru.

Kad pomislim na pismo Lise See, pamtim mekoću, pamtim bivanje ženom. "Njezina je kuća gnijezdo u kojem krije radost, smijeh, tugu i kajanja svojeg života", kaže ona već na prvoj stranici "Otoka morskih žena", a čitatelj znade - gdje ima kajanja, ima i dobre priče (kad bismo bar kroz život kročili s tom utjehom).


Ova priča počinje prizorom žilave starice koja prebire po algama na plaži otoka Jejua. Nakon što sretne obitelj korejskih Amerikanaca, koja traži informacije o svojoj pretkinji, koja se na jednoj staroj fotografiji nalazi tik do Young-sook, starica im nastoji umaknuti. No, može li se od prošlosti pobjeći?

Young-sook članica je neobične zajednice žena na vulkanskom otoku Jejuu. Osim suvremenim narativom, roman je ispripovijedan i iz perspektive Young-sook kao djevojčice i prati njezino odrastanje. Netom prije Drugog svjetskog rata Korejom je upravljao japanski generalni guverner, a Korejci su povremeno pružali otpor (Kina je podupirala otpor Korejaca protiv Japana, a sovjetska Rusija je podupirala partizanski pokret na sjeveroistoku Koreje pod vodstvom Kim Il Sunga). U Drugom svjetskom ratu saveznici su odlučili da će Koreja, nakon poraza Japana, postati neovisna država. Međutim, budući da je SSSR stupio u rat protiv Japana, sovjetske postrojbe ušle su u Koreju u srpnju 1945., a gotovo mjesec dana poslije zaposjele su ju američke snage s juga. Crta razgraničenja između vojski uspostavljena je duž 38. paralele. Godine 1948. Južna Koreja postala je Republika Koreja, a Sjeverna Koreja nazvana je Demokratska Narodna Republika Koreja. Ove činjenice nije zgoreg znati, da bismo bolje razumjeli živote morskih junakinja Lise See, jer autorica povijest zanimljivog otoka isprepleće sa sudbinama njegovih žena.

Godine 1938. Young-sookina je majka predvodnica skupine haenyeo žena. Ona poučava Young-sook i njezinu prijateljicu Mi-ju, petnaestogodišnjakinje, zaronima i izronima koji uzdržavaju njihove obitelji. One su bebe roniteljice, ali već im je jasno da se žena osjeća ženom zbog svog doprinosa svojoj obitelji i zajednici. Već prvog radnog dana, Young-sook uvjerit će se u onu: "Pohlepna roniteljica je mrtva roniteljica", ali i da je sretan onaj tko ima prijatelja koji umije čuvati njegove tajne. Iako oduvijek bliske, tragičan će događaj dodatno povezati Young-sook, kćerku vođe haenyeo žena, i Mi-ju, siročeta čiji je otac surađivao s omraženim Japancima.



Kao da život djevojke u siromašnom kraju nije dovoljno težak, udaja za pogrešnog čovjeka, gubici koje nosi majčinstvo i politička nesigurnost koja vodi do masakra stavit će na kušnju prijateljstvo dviju žena koje su se davno, nakon prvih udaha, zaklele na vječnu podršku i privrženost.

"Kako se netko zaljubi? Ako muževljevo lice prvi put ugledate na dan zaruka, ne znate kakvi će se osjećaji pojaviti s vremenom. U trenucima dok bebu vade iz vas, ono što osjećate možda i nije ljubav. Ljubav treba paziti i njegovati, onako kako haenyeo paze na svoja podmorska polja. Kod dogovorenih vjenčanja mnoge se žene brzo zaljube u svoje muževe. Nekima za to trebaju godine. No nekima će desetljeća braka biti stalno ispunjena usamljenošću i tugom jer se ne povežemo uvijek s osobom s kojom spavamo na istoj prostirci. A uz djecu svaka žena upozna strah i tugu. Radost je poslastica i luksuz koji doživljavamo uz veliki oprez jer se iza svakog ugla može pojaviti tragedija, Sve je toliko drukčije s prijateljstvom. Nitko ne bira prijateljice umjesto nas; povezujemo se svojom voljom. Nismo spojene nekim obredom ni odgovornošću da dobijemo sina; same se vezujemo dok smo zajedno. Kada se prvi put susretnemo, zaiskri. Dijelimo smijeh i suze. Stvaramo tajne koje čuvamo, cijenimo i štitimo. Čudimo se tome kako netko toliko različit može shvatiti što nam je u srcu na način na koji nitko drugi nije u stanju."



Zamišljam žene koje izranjaju i na stijenama doje djecu, predaju ih muževima pa zaranjaju na dah ponovno i do dvadeset metara na tri do četiri minute. Zaranjaju na morska polja ne bi li ulovile ulov koji će nahraniti njihovu obitelj. Muškarci kuhaju, peru odjeću, a žene donose odluke - one teško zarađeni novac neće zapiti ili prokockati - tim će novcem othraniti novu generaciju haenyeo žena i školovati novu generaciju korejskih muškaraca. Nije to matrijarhat, to je samo zajednica koja ne ide linijom patrijarhalnog otpora. Prilagodljiva zajednica. Jer nekoć su ronili muškarci, žene su njihovu ulogu preuzele u 18. stoljeću, silom prilika. Muškarci su jednostavno priznali da su u tom poslu uspješnije. To je feminizam kakav trebam u životu, to su likovi (tako živi!) koji mi govore da sam vrijedna, da sam važna, da sam snažna, da mogu sve što poželim, da mogu izdržati i ono što ne mogu promijeniti, da mogu voljeti, da mogu praštati, da pridonosim svojoj obitelji i zajednici, da sama stvaram svijet u kojem živim. Obožavam knjige čiji likovi vjeruju da je žrtva sinonim za djela ljubavi i koji znaju da oprostom ne otkidamo od sebe, nego se oslobađamo gnjeva - čini se da se Lisa See specijalizirala upravo za pisanje takvih knjiga. Njezino pismo nije ni po čemu specifično, ne bih mogla izdvojiti stilske figure za kojima ima običaj posezati, ali njezine su priče važne i ispričane s puno ljubavi, i to je dovoljno da pronađu put do srca čitatelja.

Pronađite "Otok morskih žena" ovog ljeta, čitajte ju blizu vode. Po mogućnosti, na osami. Da vas nitko ne vidi kako plačete.


"Ti si krasan muž i želim da uvijek budeš sretan", rekla sam. 
"Samo, nedostaje mi more."
Okrenuo se prema meni sa zbunjenim izrazom na licu. "Ne želim biti muškarac pod suknjom, u kući koja ovisi o ženinoj zaradi."
"I ne kažem da trebaš biti takav." Pokušala sam mu objasniti na način koji će shvatiti. "Volim to kako me dodiruješ i ovo vrijeme koje provodimo na prostirkama, ali biti haenyeo..."
"... je opasno."
Ispravila sam ga. "Biti haenyeo je ono što jesam. Nešto od toga mi je potrebno. Čeznem za morem i zadovoljstvom kada iz njega nešto izvadim. Nedostaje mi društvo žena." Nisam dodala koliko mi se sviđaju ženski razgovori i smijeh u bulteoku, u kojem se ne plašimo da ćemo povrijediti osjetljive muške uši. "A najviše od svega, nedostaje mi biti korisna. Radila sam cijeli život, zašto bih sada prestala, ako si ti učitelj?"


Fotografije: Željeznički most u Osijeku/ Šljokičasta žena

P.S. Za one željne mora i školjaka, preporučujem da u Osijeku posjete Muzej školjaka i vodenog svijeta u kojem je najveća atrakcija gospodin Vladimir Filipović koji je školjke skupljao po cijelom svijetu i koji ima tisuću priča za ispričati.

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Dobro došli na Mjesto zločina

Sramotno, ali algoritam jubitoa nije mi predložio slušanje prvog hrvaskog true crime podcasta, nego sam za njega morala čuti tek kad se u medijima počelo najavljivati knjigu dvojca koji podcastom ordinira. -True crime podcast, kažeš? Kako to misliš? - Pa tako, umjesto da gledaš predugi Netflixov dokumentarac o, bubam, Madeleine McCann, slušaš kako dvoje milenijalaca izlaže tijek događaja te kobne 2007. i nemilosrdno osuđuje svaki pokret Madeleineih roditelja ili/i policije u smislu comic reliefa, usput pokušavajući dokučiti tko je počinitelj. - Sign me up! Upravo ovakva vrsta "skeča" svojstvena je za Tiju i Filipa koje Mjesto-zločina -virgini mogu zamisliti kao šarmantni kočijaško-komični radijsko-voditeljski par. Ako ste, k tome, milenijalac (čitaj: patite od pretjerane upotrebe anglizama u životu), volite misteriju ili/i čeznete za pravdom na ovom svijetu, njih dvoje doći će vam kao pravo osvježenje u realitetom opterećenoj svakodnevici. Ja sam sve gore navedeno - bila sam ...

Zrelost

Uvjerena sam da život neprestano pravi krugove. Jedne započinje dok druge privodi kraju - izluđuje nas osjećajem već viđenog. Prije dvadeset godina na istom sam ovom balkonu čitala istu ovu knjigu. Tada, kao maturantica, bila sam poprilično nervozna, ali i odvažna - pa neću ja biti jedan od onih štrebera koji nemaju iskustvo mature, ja ću vazda biti jedan od kampanjaca koji na maturu idu jer su jedan razred prošli s prosjekom 4.46 - mi ćemo hrabro omatoriti boreći se s matematikom na maturi! Aha! Čitala sam tada Goldingov klasik u Algoritmovom izdanju, ali iz perspektive djeteta. Sjećam se da mi se knjiga svidjela, ali nije me šokirala - bila sam distancirana od nje. Ja, stanarka u zaštićenim uvjetima, u svojoj tinejdžerskoj sobi s balkonom, nisam se mogla zamisliti u ulozi izgubljenih dječaka. Imala sam kontrolu nad svojim životom, meni se u životu nije ništa loše moglo dogoditi (osim pada na maturi, dakako) - "Gospodar muha" bio je fikcija. Nisam sama odlučila uhvatiti se p...

Društvo holivudskih pisaca

Bilo je to potkraj devedesetih. Nosile smo plastične dudice na lančićima, lažne reflektirajuće lennon-sunčike na nosu, bicke i skechersice s debelim đonovima. Kino blagajne poharao je "Titanic", a u videoteci je najposuđivanija kazeta bila "Svi su ludi za Mary". Na televiziji su, pak, vazda bili jedni te isti filmovi - jedan od njih bio je "Društvo mrtvih pjesnika". Robin Williams glumio je profesora koji poezijom nadahnjuje učenike u preppy akademiji Welton u Vermontu 1959. - prvi sam ga put gledala na podu sobe moje sestrične Martine (praznike sam provodila spavajući na madracu na podu njezine sobe). Sjedile smo pred mini TV prijemnikom i ridale na scenu Neilove krune na otvorenom prozoru. Bile smo klinke i Neilov izbor činio nam se jedinim logičnim rješenjem - čovjek, koliko god mlad bio, mora slijediti svoju strast - ljepota je važna, umjetnost je važna. U tom filmu wannabe pisca, Todda Andersona, glumio je mladi Ethan Hawke. Zato, kad sam vidjela da ...

Nedjeljno štivo

Ponekad uzmem knjigu u ruke, i nasmijem se samoj sebi - samo si umišljam da sam je sama izabrala - jer ona je izabrala mene. Zadnjih dana knjige slute moje brige i nekako mi se same nude - knjige o obiteljima, o odnosima roditelja i djece, o tome tko smo postali zbog svoje mame, i svog tate. Nesuradljiva, impulzivna, hiperaktivna, gleda svoje interese - ne, nije to profil prosječnog stanovnika Guantanamo Baya, nego nalaz koji je izradila dječja psihologinja za moje milo dvogodišnje dijete. Svi su nas uvjeravali da je sasvim normalno da ne priča, obasipali nas pričama o svim članovima svoje bližnje i daljnje rodbine koji su propričali tek s tri ili četiri godine, ali nisu razumjeli da mi ne mislimo da naše dijete nije normalno, nego da trebamo stručnu pomoć kako se nositi s njenom frustracijom koja se ispoljava svaki put kad ju mi ne razumijemo, s našom frustracijom do koje dolazi kad joj trebamo objasniti banalne stvari, kad ju želimo nešto naučiti, ili je zaštititi. Čula sam jutr...

Volim žene u četrdesetima

Naravno da sam se prepoznala. Naravno da sam se prepoznala u ženi koja kupuje cvijeće "da ga nosi u ruci dok šeće", koja želi udovoljiti svom mužu, koja se neprestano pita kakav dojam ostavlja na svoju djecu i koja ne može odoljeti lijepim neispisanim bilježnicama u izlogu trafike (u Tediju izbjegavam čitavu jednu aleju bilježnica). Zar se vi ne prepoznajete? Nisam ni dovršila "Na njezinoj strani", ali morala sam se dati "Zabranjenoj bilježnici", najpopularnijem romanu Albe de Cespedes, talijanske književnice koja je nadahnula Elenu Ferrante. Kad je objavljena 1952., "Zabranjena bilježnica" šokirala je javnost autentičnošću, intimom, pronicljivošću, a jednako šokira i danas (možda i više, jer smo u međuvremenu neke stvari gurnule još dublje pod tepih, želeći biti heroine svojih života). Roman, pisan u prvom licu jednine, započinje ležerno. Žena u četrdesetima, Valeria, na trafici kupuje mužu cigarete, i kupuje si bilježnicu. Nedjeljom je zabranje...