Preskoči na glavni sadržaj

Mogla bi se zvati Leda

Moj je otac jedan od onih očeva starog kova. Mamin je posao bila briga o djeci, a na njemu je bilo da trubi u autu dok mama sprema nas tri, i sebe, za izlazak iz kuće. Tako se to tada radilo. Tate nisu brisali guze, nisu se igrali s barbikama, nisu tješili kad razbiješ koljeno. Očevi su skrivali osjećaje i bili dužni za sve imati kojekakvu mudrost i računicu. Takvi ne sanjaju, takvi ne strepe, takvi ne čeznu, uvijek sam mislila.

"Svaki otac ima snove za svoju obitelj", netko je rekao u nekom filmu. Malo me to zaboljelo. Namjerno sam tu rečenicu smetnula s uma i nisam razmišljala o njoj sve do trenutka kad me muž trbušastu, uslijed pucanja vodenjaka, ostavio na hitnom prijemu ginekologije,  rekavši da ide na misu. Dotad sam bila ljuta na njega i na majku prirodu - kud baš ja moram preživjeti muke da bih donijela naše dijete na svijet! Lako njemu. Biti tata. No, iznenadnom pobožnošću oborio bi me s nogu da već nisam ležala raširenih kukova. Nije mogao roditi naše dijete, ali bio uplašen gotovo koliko i ja, pa možda i trunčicu više - mogao nas je izgubiti obje ako porod pođe po zlu. Stvarno nas je želio, i volio. To mi je bilo dovoljno da preživim porod - iscrpljena od trudova, zamišljala sam ga s našim djetetom u naručju. Možda doista svaki muškarac sanja svoju djecu, palo mi je na pamet.


Pripovjedač ove knjige suvremeni je muškarac u hrvatskom društvu. On ima malu plaću, sekiraju ga nepravda i uhljebi, a njegova supruga silno želi imati dijete koje joj on ne može dati. Želi ga i on, iako mu idu na živce razgovori o kakici i kašicama. Nisu oduvijek zaluđeni tom idejom roditeljstva - nekoć je on je živio život kakav je želio, a ona je bila cura o kojoj je maštao. Dvije ptice koje čeznu za gnijezdom. No, gnijezdo je ostajalo prazno pa se par odlučio na umjetnu oplodnju. "Zašto baš mi ne možemo imati djecu?", iskreno se pitao.

"Slobodno me mrzi, ali tako je bilo. Jesam li zato gora osoba? Jer sam želio da imaš tri, a ne devet godina? Što sam želio biti s tobom od najmanjih nogu? Ili što nisam htio da budeš mentalno hendikepirana, ili kako se to već danas smije nazvati. Što sam htio da budeš zdrava, lijepa i pametna. Svaki otac to želi za svoje dijete. I ja sam htio za svoje."



Nisam znala ništa o Marku Greguru, osim da je autor nagrađivanog "Vošickog", ali već nakon desetak stranica sam imala osjećaj da ga poznajem (jeeej, spomenuo je Našice, i Gooniese, i Flipped!), i znala sam da je ovaj roman utemeljen na autobiografskoj želji autora za tim trećim ptićem. Osjeti se to, kad pisac prosipa svoje osjećaje po papiru, uvjerljivije je od svake fikcije.

"Djeci u nasljeđe možemo ostaviti samo dvije trajne ostavštine: korijene i krila", rekao je, razmišljajući o posvojenju djeteta. Preplavila me sućut, jer moji su mi korijeni vrlo bitni. Ali što ponuditi djetetu kojemu nisi dao svoju krv? Riječi. Priče. Brevijar uspomena - molitvi za dijete koje nestrpljivo tražiš po svijetu. Spomenar u kojem crtaš obrise ljudi koji su od tebe napravili čovjeka, zapisuješ njihove riječi i trenutke vrijedne prepričavanja. Sve to naš pripovjedač ostavlja svojoj djevojčici u baletnoj suknjici, uz obećanje da će ju voljeti najviše na svijetu ("I'm not crying! You're crying!").

"Ništa ne moram biti. Ništa ne želim biti. Želim samo Janu i tebe, sjećanje na vrtnu restauraciju, i bezbroj malih trenutaka, za velik mozaik života."


Trudnoću, pa i roditeljstvo, sveli smo na žensku temu. Ne baš popularnu, ali žensku. ("Samo znam da se nikako ne mogu složiti s tvrdnjom koju je izrekla jedna pristalica prava na pobačaj, da je to ženina stvar, njezino tijelo i da ima pravo odlučiti. Jer nije tako. To je i moja stvar. Najvažnija u životu.") Kad su u pitanju djeca, naše društvo nema očekivanja od muškaraca. Zato je ova knjiga zanimljiva, i vrijedna pažnje. Nije to zbog isticanja tema koje se u književnosti ne spominju, kao što su posvojiteljstvo i umjetna oplodnja, nego zbog ljubavi koja čuči u tom jednom muškarcu. Jednostavna u izričaju, dirljiva u istini, "Mogla bi se zvati Leda" savršeni je primjer suvremenog muškog pisma koje nudi neočekivano emotivnu perspektivu. Onakvu kakvu bismo pronašli u svojim očevima i muževima, kad bismo je tražili. Jer, ako je žensko srce ocean tajni, kako je rekla baka Ruža u "Titanicu", srce muškarca Marijanska je brazda. 


Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Perfect Stars Hollow Day

Kad god bih se nakon dugo vremena vraćala u svoj rodni grad vraćala, uvijek bih isplanirala savršeni dan u tom malom gradu u kojem tobože svak' svakog zna i koji sada čak ima i sjenicu sličnu onoj u Stars Hollowu - baš onako kako Rory provodi Perfect Stars Hollow Day u 4. epizodi 4. sezone (ako ne znate o čemu pričam, move along...). Sada rado posjećujem bližnje, ali ne čeznem više o povratku u Našice. Nisu Našice više moj grad - promijenili su se trgovi, otišli su iz grada moji ljudi, otišli u potrazi za boljim sutra. Ja se vratim tu i tamo, iako grad ne prepoznajem, samo da provjerim koliko je mene ovdje ostalo. Ako se ikada nađete u Našicama ranim jutrom, doručkujte u pekarnici "Čočaj". Establishment se odnedavno nalazi u samom centru grada, domaći bi rekli - na Majmunari, kraj Hotela Park. Burek je za prste polizati, a jednako su ukusna i druga peciva. Potom pođite do novouređenog dvorca obitelji Pejačević s početka 19. stoljeća u kojem su živjeli hrvatski banovi, Lad

Kako god okreneš - osuđeni na traganje

Mogla sam si zamisliti da je roman "Oče, ako jesi" u potpunosti fikcija i da su svi oni koji se u njemu spominju čista izmišljotina. Ali znala sam autoricu - nju možda jesu ukrali Ciganima pa jest drugačija gdje god kroči, ali neki red se zna, autentičnost joj je bitna. Pa sam guglala: Ljubodrag Đurić. Google je izbacio na vidjelo članke Wikipedije nabrojavši sve činove ovog partizana, kao i neke seks skandale čiji je bio sudionik, a koji su zamalo razbucali Titovu partiju. Joj, mene takve stvari ne zanimaju - rođena sam sedam godina nakon Titove smrti, nismo se mi igrali ustaša i partizana, nego smo skupljali Cro Army sličice - razgovarala sam sa sobom. Ipak, bila sam uvjerena da se u priči Damjana Kneževića, koji 1988. čita o samoubojstvu generala-majora Đurića, krije nešto i za mene, milenijalku. Osim toga, obiteljsko stablo prikazano na koricama, u čijem središtu se nalazi ime Pala Nađa, djelovalo mi je u isti mah i zastrašujuće i primamljivo. U sljedećem poglavlju, auto

The '90s (1)

Danima mi iz glave ne izlazi "Baby, baby" Amy Grant, hit iz 1991. koji tu i tamo uskrsne na feelgood radiovalovima. Obožavam pop melodije s kraja tisućljeća, bezbrižnu modu i prirodnu ljepotu - posvuda boje, jeans i veselje (znam da je smiješno što devedesete takvima doživljavam, ali moram u svoju obranu reći da sam početkom devedesetih bila premala, Domovinskog rata se ne sjećam, i da me uvelike odgojila televizija). Nemam puno ciljeva u životu, ali pogledati sve filmove devedesetih je jedan od njih. Bilo je to zlatno doba kinematografije - zadnje razdoblje u životu planete u kojem smo punili kino dvorane i praznili videoteke! Hm, hm, a pitam se, što li se čitalo devedesetih? Google veli da je najčitanija knjiga devedesetih serijal Harry Potter, a bilo je tu i romana Toma Clancyja, Stephena Kinga, Michaela Crichtona i Deana Koontza, ljubića Danielle Steel i Sydneya Sheldona, i krimića Patricie D. Cornwell, Sue Grafton i Mary Higgins Clark. Osim navedene žanrovske literature,

It's the end of world as we know it!

"Darkly glittering novel" veli Goodreads. OK. Šljokice. Podržavam. Moram. "Bestseler New York Timesa", vrišti s korica. A joj. To ne zvuči ohrabrujuće - iskustvo je pokazalo da Times i ja nismo na istoj valnoj duljini. No, što se mora (za book club), nije teško. Roman "Postaja Jedanaest", kanadske autorice Emily St. John Mandel, počinje kazališnom izvedbom "Kralja Leara" od strane ostarjelog holivudskog glumca, Arthura Leandera, koji se cijelog života pripremao za tu ulogu. No, čini se da je njegovom životu došao kraj, i da će tome posvjedočiti i publika kazališta Elgin u Torontu. Jeevan, bolničar koji je pokušao spasiti glumčev život, snužden odlazi iz kazališta i putem kući dobiva neobičan poziv o pandemiji gruzijske gripe koja prijeti. Znam, znam, imate Covid-19 flashbackove, ali moram reći da je ovaj roman napisan (i razvikan) 2014. (nije to ništa neobično, Dean Koontz predvidio je pandemiju nalik Covid-19 još 1981. u knjizi "The Eyes o

Pripreme za Irsku (4)

"Je l' taj bicikl ispravan?" pitala sam tatu škicajući stari zahrđali bicikl kojeg sam zadnji put vozila prije dvadeset godina. "Ma je, ispravan skroz, ali ponesi ključ sa sobom, za svaki slučaj - ako ti otpadne pedala", rekao je nonšalantno. Sjela sam na bicikl, nepokolebljiva. Zanimljivo, nisam ni na trenutak zastala birajući stazu - naše tijelo gotovo instinktivno bira utabane staze, poznate prečice. Iako su dvorišta u kojima smo se igrali tiha, iako su puteljci prekriveni korovom, naša stopala znaju put, naše godine pamte mirise pokošene trave i zvukove kotača koje valja slijediti. S Cranberriesima u slušalicama, krenula sam u šumu, jer, pomalo neobično od mene, posegnula sam za (šumskim) krimićem. Irske autorice, doduše, jer tema je i dalje - Irska. Irska književnost odana je žanru kriminalističnog romana desetljećima, a ime Tane French redovito se nalazi na popisima must read krimića, pogotovo otkad ju je Independent prozvao Prvom damom tog žanra u Iraca