Preskoči na glavni sadržaj

Praznik u Rimu...pardon, Samoboru

"Princess Anne: I could do some of the things I've always wanted to. 
Joe Bradley: Like what? 
Princess Anne: Oh, you can't imagine. I-I'd do just whatever I liked all day long." 

Kad god mi život (čitaj: baka servis) omogući dan bez djece, sjetim se ovog razgovora između Gregoryja Pecka i Audrey Hepburn u Prazniku u Rimu - i poželim čitav dan raditi samo ono što volim. Muž i ja smo s vremenom postali stručnjaci u carpanju diema bez dječje cike i vike - najčešće taj dan provedemo ili u pidžamama, ne izlazeći iz stana, ili lutajući i otkrivajući kraj u kojem prije nismo bili. Ovaj put odlazak u Zagreb radi posla smo spojili s ugodnim i čitav dan odlučili provesti u Samoboru.



Svoje landranje započeli smo šetnjom kroz širi centar (parking u samom centru, npr. tik do Samoborskog muzeja, iznosi 10 kn/h, a već nakon par minuta hoda možete pronaći besplatan parking), jer ako je neki grad vrijedan šetnje, onda je to Samobor - taj šarmantni gradić u kojem su nekoć živjeli suci koje je povijest zapamtila po njihovom skladateljskom opusu, i gradonačelnici koji su više traga ostavili kao ljekarnici (čarobno neko doba!). Na prvi pogled, jasno je da se radi o bogatom, ali spokojnom gradiću u kojem i danas, kao i prije nekoliko stoljeća, mnogi stanovnici Zagreba pronalaze svoju oazu.





Potok Gradna koji teče kroz grad

Najprije smo se uputili u Samoborski muzej, smješten u dvorčiću koji je bio i u vlasništvu skladatelja Ferde Livadića, a u kojem je on, zajedno s Ljudevitom Gajem, osmislio slavnu Još Hrvatska nij' propala. Muzej je osnovan 1948. godine zahvaljujući Ivici Sudniku čiji spomenik krasi i sam ulaz u muzej i predivaj parkić kraj njega. Ulaz u muzej platiti ćete 20,00 kn, a u njemu ćete pronaći bogatu arheološku geološku zbirku, etnografsku zbirku, kulturno- povijesnu zbirku.



Čini mi se besmislenim i pokušati dobiti potpuni doživljaj nekog grada ako niste bili u njegovom muzeju - u njemu ćete shvatiti značaj grada, čime se njegovi stanovnici ponose, koji ljudi su dali svoj pečat njegovom razvoju, što je ljudima u njemu bitno, što žele čuvati kao baštinu.



Zubi mamuta

Nemam baš paleontoloških znanja, ali kulturno povijesnim sobama muzeja sam se oduševila - posebno izlošcima iz privatne zbirke Ferde Livadića ili sobi posvećenoj ilircu Stanku Vrazu i njegovoj neprežaljenoj Ljubici (pravog imena Julijana), čije oči su ga osvojile dovoljno da joj platonski čitav život piše pjesme. Ljubičina obitelj Cantilly protivila se njihovoj ljubavi pa se Ljubica, kao prava samoborska Julija, morala udati za bogatog slovenskog trgovca.



Izošci vezani za Ljubicu i Vraza



Izložbeni prostor posvećen Ferdi Livadiću





Samobor je poznat po industriji bakra, stakla, keramike



Izlošci posvećeni poznatom samoborskom ljekarniku Mirku Kleščiću



Izlošci od stakla



Predmeti iz privatnih zbirki samoborskih obitelji





Bicikl ljekarnika Mirka Kleščića iz 1877. godine (i slavni Samoborček na fotografiji iza njega)



Samobor se ponosi svojom sportskom tradicijom 

Kulturna šetnja bila je vrlo inspirativna, ali morali smo se malo i gastronomski uzdizati. Najbolje ocjenjen restoran u gradu je krčma "Gabreku 1929." u kojem nema koji celebrity nije jeo gljive žumberačkog kraja, po kojima su poznati, a u kojem radi vjerojatno najljubaznije osoblje koje ćete ikada sresti. Dobro je znati da krčma ima i ogroman parking, a do nje ćete lako doći i ako nastavite hodati niz Gradnu iza muzeja. Ako se ondje nađete, probajte svakako teletinu u umaku od gljiva s domaćim njokima (nikad se ne sjetimo fotografirati hranu) ili vepra u slatkastom umaku i džemom od brusnica - nismo ni trunčicu ostavili na tanjuru.

Nakon obilnog ručka, uputili smo se prema glavnom trgu, onom Kralja Tomislava, na kojem sve pršti od secesije. Na broju 14 nekad je boravio Antun Gustav Matoš, a na broju 13 rođena je i umrla ta čuvena Vrazova Ljubica, opjevana u "Đulabijama". Na mjestu gdje danas stoji ljekarna, nekada je živio i radio Mirko Kleščić, a u prizemlju zgrade, poznate po kipovima anđela na vrhu, još se može naći originalni namještaj.

Nakon kremšnita u slastičarnici "U prolazu" (kažu da su najbolje), morali smo pogledati i sakralnu arhitekturu grada - pa smo obišli Crkvu Marijina uznesenja i franjevački samostan (franjevci djeluju u Samoboru od 16. stoljeća) u sklopu kojeg djeluje i Kuća susreta Tabor. Pomolili smo se i u Crkvi svete Anastazije kraj koje se nalazi grob Vrazove Ljubice, inače umrle u 30. godini od raka dojke (nikad ranije nije u Hrvatskoj rak dojke zabilježen kao uzrok smrti), na koji pjesnici i danas dolaze čitati svoje pjesme, u spomen na samoborsku muzu.

 

Prema legendi, tko jednom popije vodu sa zdenca, taj se uvijek Samoboru vraća


Kremšnite u slastičarnici "U prolazu", s pogledom na Župnu crkvu svete Anastazije

Prolaz hrvatskih pjesnika i grob Vrazove Ljubice uz crkvu svete Anastazije
 
 "U dolu, u dolu
   do tri hladna vrela:
Ah, ne mogu zabit
   Njena lica bijela...
Lice, oči, usta -
   tri riječi malene,
Al se od njih rodiše
   pjesni nebrojene."
 
Stanko Vraz

 

Pogled na glavni trg s ulaza u crkvu svete Anastazije

Samobor me umirio i nadahnuo za neke nove kreativne projekte, jer riječ je o gradu koji čvrsto vjeruje u svestranost kao jednu od najvažnijih ljudskih vrlina, koji cijeni umjetnike i pjesnike, sve one koji stvaraju s ciljem da obogate kraj u kojem prebivaju. Takvi nam sretni gradovi trebaju.

Nadahnuti ljupkošću i mirom vratili smo se iz Samobora u Zagreb, a potom i kući. I iako sam zbog rezultata za posao nakratko izgubila vjeru u sebe, i iako nam je na autoputu pukla guma pa se povratak odužio, i iako nas je Juraj dočekao s blagim konjuktivitisom, Bože, tako je lijepo vratiti se kući. Ne kaže se uludo - kod kuće je najbolje (još da smo se sjetili iz Samobora ponijeti koju butelju bermeta, gdje bi nam bio kraj!).

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Dobro došli na Mjesto zločina

Sramotno, ali algoritam jubitoa nije mi predložio slušanje prvog hrvaskog true crime podcasta, nego sam za njega morala čuti tek kad se u medijima počelo najavljivati knjigu dvojca koji podcastom ordinira. -True crime podcast, kažeš? Kako to misliš? - Pa tako, umjesto da gledaš predugi Netflixov dokumentarac o, bubam, Madeleine McCann, slušaš kako dvoje milenijalaca izlaže tijek događaja te kobne 2007. i nemilosrdno osuđuje svaki pokret Madeleineih roditelja ili/i policije u smislu comic reliefa, usput pokušavajući dokučiti tko je počinitelj. - Sign me up! Upravo ovakva vrsta "skeča" svojstvena je za Tiju i Filipa koje Mjesto-zločina -virgini mogu zamisliti kao šarmantni kočijaško-komični radijsko-voditeljski par. Ako ste, k tome, milenijalac (čitaj: patite od pretjerane upotrebe anglizama u životu), volite misteriju ili/i čeznete za pravdom na ovom svijetu, njih dvoje doći će vam kao pravo osvježenje u realitetom opterećenoj svakodnevici. Ja sam sve gore navedeno - bila sam ...

Zrelost

Uvjerena sam da život neprestano pravi krugove. Jedne započinje dok druge privodi kraju - izluđuje nas osjećajem već viđenog. Prije dvadeset godina na istom sam ovom balkonu čitala istu ovu knjigu. Tada, kao maturantica, bila sam poprilično nervozna, ali i odvažna - pa neću ja biti jedan od onih štrebera koji nemaju iskustvo mature, ja ću vazda biti jedan od kampanjaca koji na maturu idu jer su jedan razred prošli s prosjekom 4.46 - mi ćemo hrabro omatoriti boreći se s matematikom na maturi! Aha! Čitala sam tada Goldingov klasik u Algoritmovom izdanju, ali iz perspektive djeteta. Sjećam se da mi se knjiga svidjela, ali nije me šokirala - bila sam distancirana od nje. Ja, stanarka u zaštićenim uvjetima, u svojoj tinejdžerskoj sobi s balkonom, nisam se mogla zamisliti u ulozi izgubljenih dječaka. Imala sam kontrolu nad svojim životom, meni se u životu nije ništa loše moglo dogoditi (osim pada na maturi, dakako) - "Gospodar muha" bio je fikcija. Nisam sama odlučila uhvatiti se p...

Društvo holivudskih pisaca

Bilo je to potkraj devedesetih. Nosile smo plastične dudice na lančićima, lažne reflektirajuće lennon-sunčike na nosu, bicke i skechersice s debelim đonovima. Kino blagajne poharao je "Titanic", a u videoteci je najposuđivanija kazeta bila "Svi su ludi za Mary". Na televiziji su, pak, vazda bili jedni te isti filmovi - jedan od njih bio je "Društvo mrtvih pjesnika". Robin Williams glumio je profesora koji poezijom nadahnjuje učenike u preppy akademiji Welton u Vermontu 1959. - prvi sam ga put gledala na podu sobe moje sestrične Martine (praznike sam provodila spavajući na madracu na podu njezine sobe). Sjedile smo pred mini TV prijemnikom i ridale na scenu Neilove krune na otvorenom prozoru. Bile smo klinke i Neilov izbor činio nam se jedinim logičnim rješenjem - čovjek, koliko god mlad bio, mora slijediti svoju strast - ljepota je važna, umjetnost je važna. U tom filmu wannabe pisca, Todda Andersona, glumio je mladi Ethan Hawke. Zato, kad sam vidjela da ...

Nedjeljno štivo

Ponekad uzmem knjigu u ruke, i nasmijem se samoj sebi - samo si umišljam da sam je sama izabrala - jer ona je izabrala mene. Zadnjih dana knjige slute moje brige i nekako mi se same nude - knjige o obiteljima, o odnosima roditelja i djece, o tome tko smo postali zbog svoje mame, i svog tate. Nesuradljiva, impulzivna, hiperaktivna, gleda svoje interese - ne, nije to profil prosječnog stanovnika Guantanamo Baya, nego nalaz koji je izradila dječja psihologinja za moje milo dvogodišnje dijete. Svi su nas uvjeravali da je sasvim normalno da ne priča, obasipali nas pričama o svim članovima svoje bližnje i daljnje rodbine koji su propričali tek s tri ili četiri godine, ali nisu razumjeli da mi ne mislimo da naše dijete nije normalno, nego da trebamo stručnu pomoć kako se nositi s njenom frustracijom koja se ispoljava svaki put kad ju mi ne razumijemo, s našom frustracijom do koje dolazi kad joj trebamo objasniti banalne stvari, kad ju želimo nešto naučiti, ili je zaštititi. Čula sam jutr...

Volim žene u četrdesetima

Naravno da sam se prepoznala. Naravno da sam se prepoznala u ženi koja kupuje cvijeće "da ga nosi u ruci dok šeće", koja želi udovoljiti svom mužu, koja se neprestano pita kakav dojam ostavlja na svoju djecu i koja ne može odoljeti lijepim neispisanim bilježnicama u izlogu trafike (u Tediju izbjegavam čitavu jednu aleju bilježnica). Zar se vi ne prepoznajete? Nisam ni dovršila "Na njezinoj strani", ali morala sam se dati "Zabranjenoj bilježnici", najpopularnijem romanu Albe de Cespedes, talijanske književnice koja je nadahnula Elenu Ferrante. Kad je objavljena 1952., "Zabranjena bilježnica" šokirala je javnost autentičnošću, intimom, pronicljivošću, a jednako šokira i danas (možda i više, jer smo u međuvremenu neke stvari gurnule još dublje pod tepih, želeći biti heroine svojih života). Roman, pisan u prvom licu jednine, započinje ležerno. Žena u četrdesetima, Valeria, na trafici kupuje mužu cigarete, i kupuje si bilježnicu. Nedjeljom je zabranje...