Preskoči na glavni sadržaj

O čemu razmišljaju mame u štiklama?

"Everyone is born, but not everyone is born the same. Some will grow to be butchers, or bakers, or candlestick makers. Some will only be really good at making Jell-O salad. One way or another, though, every human being is unique, for better or for worse", izrekao je glas Dannyja DeVita na početku Matilde, filma o predivnoj djevojčici koju je izmislio veliki Roald Dahl. Znao je Dahl dobro o čemu priča jer je i sam bio otac petero dječice. Nije mu bilo lako, sigurna sam. Petero djece, svako drugačije, svako posebno, svako je zahtjevalo drugu odgojnu metodu. Da, svi se rodimo - rodimo se s određenim karakterom, s određenim dizajnom osmišljenim već u majčinoj utrobi.


Uhvatim se da o tome razmišljam tijekom svete mise, na koju je odlazak, za mene, uvijek jedan stresan događaj. Razmišljam o tome dok Franki pružam kisele PEZ bombone kako bi bar tri minute bila mirna, dok je prijekorno gledam (džabe!) kako skakuće po oltaru i smije se kao da je u najzabavnijem lunaparku, razmišljam o tome dok gledam one mame za kojima u crkvi ostaje miris parfema, one mame koje stojeći u štiklama glade glave svoje savršeno mirne djece obučene u Zarine kompletiće. Znam, grozna sam vjernica, slobodno me osuđujte, ali ne mogu a da se ne upitam - kako im to, pobogu, uspijeva? Koliko dugo su se one spremale za izlazak iz stana, i o čemu one razmišljaju na misi? Slušaju li doista pozorno riječi svećenika ili, kao i ja, sumnjaju u svoje roditeljske vještine? Jer ja nisam nikada bila žena od štikli, ali sada sam primorana i u crkvu ići u startasicama da bih mogla trčati za Frankom, prisiljena sam izaći iz stana bez dezodoransa jer mi je potrebna cijela vječnost da nahranim, napojim, presvučem i obučem dvoje djece uz koje jedva stignem nanijeti maskaru na ovu sirotinju od trepavica. Kažu ljudi da će ti biti kako si napraviš, ali s djecom to nije slučaj. Bez obzira što ti napravio, djeca su rođena ovakva ili onakva, i jedino što ti možeš je - prilagoditi se. A prilagodba mi nikada nije bila jača strana. Franka je uvijek bila  kao tempirana bomba - nametljiva, glasna, uporna i radosna, uvijek za cirkusiranje, nisi je mogao zanemariti niti kad si se svojski trudio. Dok je bila beba, po danu bi spavala isključivo na meni, a svaka druga površina izazivala bi napad plača. Kad je prohodala, nikada nije dopuštala da ju držimo za ruku u šetnji, a svaki povratak kući završio bi vrištanjem na dnu stubišta zgrade. Jednom je, kad je imala otprilike šesnaest mjeseci, na cičoj zimi 45 minuta stajala u parku s kapom na glavi, koju sam zavezala čvorom, i vrištala iz petnih žila pokušavajući ju skinuti. Stajala sam kraj nje i plakala od jada, znajući da ja, kao roditelj, moram izaći iz te bitke kao pobjednik. Tog dana nije skinula kapu s glave, ali ni ja se nisam osjećala kao pobjednik.


Otkad se rodila, Franka je najveći izazov u mom životu, i neprestano pokušavam pronaći odgovore na pitanje - u kojem točno trenutku sam sve nepovratno zeznula? Čitala sam stručnu literaturu, bila kod psihologa, radila s rehabilitatorom, odvela ju logopedu, i svi su se složili da je ona mali terorist - s njom nema pregovora, nju se ne može kupiti niti ucijeniti, ali i da je ona dijete koje se oduševljava sitnicama, koje će svakoga zagrliti, koje je uvijek puno radosti i koje je nepresušni izvor energije. Svi su se složili i da sam ja nedosljedna, da osjećam krivnju ukoliko ju kaznim, da sam preslaba na nju. Što li to znači, postoji li roditelj koji nije slab na svoje dijete? I zašto se neka djeca rađaju divlja i neukrotiva, a neka mogu sat vremena sjediti mirno na majčinom krilu? Zašto Franka oduvijek više voli majice s tigrovima, nego s princezama, zašto stalno galami kao nespašena, zašto ne voli čokolino, a voli jesti krajeve kifle? Zašto nikada ne posluša ono što joj govorim, zašto stalno skače po kauču, zašto stalno izuva papuče, zašto ništa neće jesti i zašto želi da spavam u njenom krevetu i nakon što sam joj pročitala deset priča za laku noć?

OK, znam zašto to želi - ne moraš biti genijalac da bi to shvatio. Neki dan sam ju, dok smo čitale Gladnu gusjenicu (koju ona zove Guzina), pitala: "Jesi li ti gusjenica? Hoćeš li se pretvoriti u prelijepog leptira?", a ona je odgovorila: "Ne, petojit u bacu Juju". Stoga ne čudi da sam, iz očaja, opet posegnula za stručnom literaturom.

Nijedna me knjiga na temu djece nije oduševila kao ova, i ako morate u životu pročitati jednu knjigu koja bi vas pripremila za roditeljstvo - to je ova. Poklonite ju sebi, poklonite ju sestri, prijateljici ili mužu. Razvoj dječjeg mozga napisali su neuropsihijatar i stručnjakinja u pitanjima roditeljstva (hm, kako li se to postane?) za sve roditelje, odgajatelje i učitelje, i knjiga je s pravom postala bestseler. Na samom početku, autori napominju da su dani, u kojima nam se čini da tek preživljavamo uz svoju zahtjevnu djecu, prilike zahvaljujući kojima dijete može napredovati. Ta mi se ideja učinila revolucionarnom, pogotovo jer mi se čini da je trenutaka u kojima preživljavamo, u zadnje vrijeme, više nego trenutaka u kojima razvijam kvalitete svog djeteta. Kroz knjigu autori navode dvanaest strategija integriranog pristupa za poticanje razvoja zdravog dječjeg uma i cjelokupnog rasta i razvoja obitelji, a neke od njih sam već i uspjela primijeniti na svojoj pacijentici i uvjeriti se u njihovu djelotvornost. Ako ste se ikada pitali kako dijete na ispravan način izvesti iz stresne situacije, kako mu pokloniti pažnju, a ne pretjerati u tome, kako prigrliti ono famozno pitanje "Zašto?", zašto Sheldon ne razumije sarkazam i humor, kako se smiriti i čak i u najvećem bijesu povezati se sa svojim djetetom, kako cijeniti sve emocije (pogledajte Inside out!), ako ste ikada sumnjali da se najplodonosniji razgovori s djecom događaju tijekom svakodnevnih poslova, ako ste se ikada zapitali postoji li doista taj majčinski instinkt, i ako ste ikada predbacivali svojim roditeljima njihove odluke i postupke - potražite ovu knjigu, potražite papir i olovku, post it-e i crnu kavu, jer ovo je knjiga koju se isplati proučiti u detalje, knjiga uz koju ćete upoznati svoje dijete, ali i samoga sebe, knjiga koja će vas uvjeriti da svi griješimo kao roditelji, i uz koju ćete prvi put u životu pomisliti - možda i nisam najgora mama na svijetu.

"Što doista želite svojoj djeci? Koje kvalitete želite da vaša djeca razviju i ponesu sa sobom u život kao odrasle osobe? Najvjerojatnije im želite da budu sretna, neovisna i uspješna. Želite da uživaju u ispunjenim vezama i žive život punim plućima. A sada razmislite malo koliki postotak svojeg vremena provodite ciljano razvijajući te kvalitete kod svojeg djeteta."
Daniel J. Siegel, Tina Payne Bryson


Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Dobro došli na Mjesto zločina

Sramotno, ali algoritam jubitoa nije mi predložio slušanje prvog hrvaskog true crime podcasta, nego sam za njega morala čuti tek kad se u medijima počelo najavljivati knjigu dvojca koji podcastom ordinira. -True crime podcast, kažeš? Kako to misliš? - Pa tako, umjesto da gledaš predugi Netflixov dokumentarac o, bubam, Madeleine McCann, slušaš kako dvoje milenijalaca izlaže tijek događaja te kobne 2007. i nemilosrdno osuđuje svaki pokret Madeleineih roditelja ili/i policije u smislu comic reliefa, usput pokušavajući dokučiti tko je počinitelj. - Sign me up! Upravo ovakva vrsta "skeča" svojstvena je za Tiju i Filipa koje Mjesto-zločina -virgini mogu zamisliti kao šarmantni kočijaško-komični radijsko-voditeljski par. Ako ste, k tome, milenijalac (čitaj: patite od pretjerane upotrebe anglizama u životu), volite misteriju ili/i čeznete za pravdom na ovom svijetu, njih dvoje doći će vam kao pravo osvježenje u realitetom opterećenoj svakodnevici. Ja sam sve gore navedeno - bila sam ...

Zrelost

Uvjerena sam da život neprestano pravi krugove. Jedne započinje dok druge privodi kraju - izluđuje nas osjećajem već viđenog. Prije dvadeset godina na istom sam ovom balkonu čitala istu ovu knjigu. Tada, kao maturantica, bila sam poprilično nervozna, ali i odvažna - pa neću ja biti jedan od onih štrebera koji nemaju iskustvo mature, ja ću vazda biti jedan od kampanjaca koji na maturu idu jer su jedan razred prošli s prosjekom 4.46 - mi ćemo hrabro omatoriti boreći se s matematikom na maturi! Aha! Čitala sam tada Goldingov klasik u Algoritmovom izdanju, ali iz perspektive djeteta. Sjećam se da mi se knjiga svidjela, ali nije me šokirala - bila sam distancirana od nje. Ja, stanarka u zaštićenim uvjetima, u svojoj tinejdžerskoj sobi s balkonom, nisam se mogla zamisliti u ulozi izgubljenih dječaka. Imala sam kontrolu nad svojim životom, meni se u životu nije ništa loše moglo dogoditi (osim pada na maturi, dakako) - "Gospodar muha" bio je fikcija. Nisam sama odlučila uhvatiti se p...

Društvo holivudskih pisaca

Bilo je to potkraj devedesetih. Nosile smo plastične dudice na lančićima, lažne reflektirajuće lennon-sunčike na nosu, bicke i skechersice s debelim đonovima. Kino blagajne poharao je "Titanic", a u videoteci je najposuđivanija kazeta bila "Svi su ludi za Mary". Na televiziji su, pak, vazda bili jedni te isti filmovi - jedan od njih bio je "Društvo mrtvih pjesnika". Robin Williams glumio je profesora koji poezijom nadahnjuje učenike u preppy akademiji Welton u Vermontu 1959. - prvi sam ga put gledala na podu sobe moje sestrične Martine (praznike sam provodila spavajući na madracu na podu njezine sobe). Sjedile smo pred mini TV prijemnikom i ridale na scenu Neilove krune na otvorenom prozoru. Bile smo klinke i Neilov izbor činio nam se jedinim logičnim rješenjem - čovjek, koliko god mlad bio, mora slijediti svoju strast - ljepota je važna, umjetnost je važna. U tom filmu wannabe pisca, Todda Andersona, glumio je mladi Ethan Hawke. Zato, kad sam vidjela da ...

Nedjeljno štivo

Ponekad uzmem knjigu u ruke, i nasmijem se samoj sebi - samo si umišljam da sam je sama izabrala - jer ona je izabrala mene. Zadnjih dana knjige slute moje brige i nekako mi se same nude - knjige o obiteljima, o odnosima roditelja i djece, o tome tko smo postali zbog svoje mame, i svog tate. Nesuradljiva, impulzivna, hiperaktivna, gleda svoje interese - ne, nije to profil prosječnog stanovnika Guantanamo Baya, nego nalaz koji je izradila dječja psihologinja za moje milo dvogodišnje dijete. Svi su nas uvjeravali da je sasvim normalno da ne priča, obasipali nas pričama o svim članovima svoje bližnje i daljnje rodbine koji su propričali tek s tri ili četiri godine, ali nisu razumjeli da mi ne mislimo da naše dijete nije normalno, nego da trebamo stručnu pomoć kako se nositi s njenom frustracijom koja se ispoljava svaki put kad ju mi ne razumijemo, s našom frustracijom do koje dolazi kad joj trebamo objasniti banalne stvari, kad ju želimo nešto naučiti, ili je zaštititi. Čula sam jutr...

Volim žene u četrdesetima

Naravno da sam se prepoznala. Naravno da sam se prepoznala u ženi koja kupuje cvijeće "da ga nosi u ruci dok šeće", koja želi udovoljiti svom mužu, koja se neprestano pita kakav dojam ostavlja na svoju djecu i koja ne može odoljeti lijepim neispisanim bilježnicama u izlogu trafike (u Tediju izbjegavam čitavu jednu aleju bilježnica). Zar se vi ne prepoznajete? Nisam ni dovršila "Na njezinoj strani", ali morala sam se dati "Zabranjenoj bilježnici", najpopularnijem romanu Albe de Cespedes, talijanske književnice koja je nadahnula Elenu Ferrante. Kad je objavljena 1952., "Zabranjena bilježnica" šokirala je javnost autentičnošću, intimom, pronicljivošću, a jednako šokira i danas (možda i više, jer smo u međuvremenu neke stvari gurnule još dublje pod tepih, želeći biti heroine svojih života). Roman, pisan u prvom licu jednine, započinje ležerno. Žena u četrdesetima, Valeria, na trafici kupuje mužu cigarete, i kupuje si bilježnicu. Nedjeljom je zabranje...