Preskoči na glavni sadržaj

Knjige za Silvestrovo

Ove godine nitko me nije razočarao. Pomno sam birala kome ću pokloniti svoje vrijeme, i prestala sam očekivati od ljudi ono što nisu sposobni dati. Valja znati ograničenja onih koje susrećeš na svojoj stazi, ali ključno je poznavati svoja ograničenja. Ove godine primjećivala sam svoje potrebe, ugađala sam si, pronalazila si tišinu, krala si vrijeme - provela sam puno vremena uz knjigu, daleko od uzbuđenja. Hm, možda bih trebala nekamo otputovati, učiniti nešto s bucket liste koju sam sastavila kao razmažena dvadesetogodišnjakinja, pomislila sam si s vremena na vrijeme, a onda sam ponovno prionula novom knjiškom izazovu i bila sam - samo ja.

Nagovorila sam se da pročitam ovog prosinca knjige kojima je Stara godina lajtmotiv. Internet je ponudio nekoliko popisa, a na svakom se našla "Nora (Lutkina kuća)" norveškog dramatičara Henrika Ibsena.

Ne sjećam se jesam li "Noru" čitala kao lektirno štivo - mogla bih se zakleti da ju naša profesorica Mlinac nije simpatizirala i da smo je samo ovlaš spomenuli. Doduše, nije "Nora" štivo koje se pamti, nego djelo koje je vrijeme pregazilo, kojem valja odati tek veteransku počast. Utemeljena na životu autorove bliske prijateljice, "Nora" je objavljena  i uprizorena 1879., a napisana je da šokira - priprosti stil kojim je napisana ne oduševljava čitatelja.


Glavni lik drame u tri čina je Nora, vrckava ženica gospodina Torvalda, koja ukrašava božićnu jelku i krišom gricka ušećerene bademe. Da, radnja se zbiva u dane Božića, a Nova godina se spominje tek u planovima nesuđenih supružnika. Nora bez znanja supruga uzima zajam, što joj se odbija o glavu i otkriva pravu ćud njezina supruga. Sve što su ona i Torvald tobože imali ruši se kao kula od karata kad Nora shvati da Torvaldu predstavlja samo lutku pa ona napušta obiteljsku kuću da bi shvatila tko je ona uopće (nije spoiler, znaju to i ptičice na grani).

Ne treba podcijeniti pothvat žene koje napušta muža (i svoju djecu?), niti omalovažavati Ibsenov utjecaj na kazalište i književnost - Ibsen je dramatičar koji se, za promjenu, usredotočio na unutarnju borbu pojedinca, tada nepojmljivu publici, i to, ni više ni manje, borbu jedne žene. Nije me "Nora" impresionirala, ali podsjetila me da je sretan onaj koji dijeli postelju i stan s partnerom uz kojeg uvijek iznova može otkrivati samoga sebe, koji mu dopušta samoću, uz čiju potporu raste, koji mu omogućuje da živi život punim plućima, što god takav život predstavljao.

Roman za kojim sam posegnula nakon "Nore" jest "Na rubu vode" Sare Gruen, autorice knjige "Voda za slonove". Dobra ju je knjižničarka izvadila iz spremišta na licu mjesta, jer bio je Božić i ja sam baš morala posuditi ovu nekoć popularnu knjigu.


Roman započinje slikom Mairi koja posjećuje grob svoje kćerkice i supruga u veljači 1942., a potom ulazi u jezero ("A onda se sjetila da se jezero nikad ne odriče svojih mrtvih pa je raširila ruke i prigrlila ga."). U drugom poglavlju upoznajemo privilegiranu balavurdiju iz Philadephije koja se na Staru godinu 1944. javno osramoti i izazove prijezir obitelji pa odluči otputovati u Škotsku i potražiti čudovište iz Loch Nessa, usprkos ratu koji bijesni. Naime, Ellis i Hank, muški dio balavurdije, nisu sposobni za vojsku, pa se jedino na taj način mogu dokazati društvu, a Maddie, Ellisova supruga, moralna im je potpora koja razumije suprugovu potrebu za ponovnim stjecanjem naklonosti njegovog oca koji je i sam upleten u priče o Nessieju.

U Škotskoj odsjedaju u hotelčiću kojeg vodi naizgled nepripitomljeni Angus, očito suprug Mairi s početka priče, i da! To je zaplet koji me zainteresirao! Međutim, put do otkrivanja Angusovih tajni i njegove povezanosti s Maddie (koja, spoiler alert!, shvaća da se nalazi u lakrdiji od braka), trnovit je. Iskreno, pročitala sam prvu polovicu knjige i mogu reći da već dugo nisam pročitala tako dosadan roman - roman u kojem autor zamara čitatelja i ne uspijeva mu ponuditi zavodljive tragove koji vode prema sretnom kraju (koji je kod ovakvih romana očit) i tako pružiti njegovim sivim stanicama minimum zadovoljstva (možda ga dovršim, ovisi koliko mazohistički budem nastrojena).

"Čak i ako se nekako uspije iskupiti u društvu, nisam bila siguran da želim biti dio tog života, ne sad kad sam saznala da je cio moj brak - koji sam oduvijek držala svojim spasom - samo jedna zgodna varka. A zgodna je bila: živjela sam u predivnim kućama, vozikala se naokolo u otmjenim automobilima i pila samo najbolji šampanjac. Imala sam golemu garderobu dizajnerskih haljina i krznenih kaputa. Moj život sastojao se od buđenja u podne, druženja s Hankom i Ellisom, pijuckanja - od prvog jutarnjeg pića preko koktela za vraćanja energije i raspoloženja do čašice prije spavanja - i cjelonoćnih plesova i zabava prije no što sutradan počnem sve iznova. Bio je pun raskošnih zamki i sjajnih mjehurića, i to me je učinilo slijepom na činjenicu da ništa u njemu nije bilo stvarno."

Hm, da, možda bismo mogli poraditi na inovacijama ("Nora" još uvijek može poslužiti kao predložak, vidim), ali jedno je jasno - pustolovine jesu precijenjene, ali ponekad nužne, pogotovo ako nude pogled na škotska brda ili škotske gorštake, je l'.

Filmski doček Nove godine asocira me na kultnu "200 cigareta", na "Seks i grad", kad Carrie u pidžami odlazi k Mirandi netom prije spuštanja kugle na Times Squareu, i na "Kad je Harry sreo Sally" (jedan od mojih najdražih filmova) - dakle, na New York! Hvala Bogu, knjiga "Ne sjećam se ničega" scenaristice zahvaljujući kojoj volimo filmski New York, a koju sam kupila rabljenu za deset kuna, stoji mi na polici već nekoliko mjeseci!

"Ne sjećam se ničega" pisana je u istom tonu kao i "Vrat je prava tužibaba", a duhovite crtice Nore Ephron (hm, sad sam tek shvatila da sam nesvjesno posegnula za još jednom Norom!) neće razočarati one koji su se u devedesetima navukli na njezin šarm. U ovoj zbirci eseja Ephron se ruga samoj sebi, starenju, zaboravljanju ("Jednom sam otišla u dućan da kupim jednu knjigu o Alzheimerovoj bolesti i zaboravila sam naslov. Pomislila sam kako je to smiješno. I bilo je, u tom času."), ćelavljenju, svojim novinarskim počecima, a dotiče se čak i zanimljive anegdote o nasljedstvu svog ujaka kojem dugujemo "Kad je Harry sreo Sally". Norine su rečenice utješne baš poput vruće kave u ruci i kućnih šlapa u koje tako rado guram stopala, daleko od uzbuđenja.


Nora je sjajna (Ephron, ne Helmer!), ali najprikladnije knjige za ispraćaj godine su "Duži put do dna" Nicka Hornbyja i "Dnevnik Bridget Jones" Helen Fielding - jer nema Silvestrova do britanskog Silvestrova!

"Duži put do dna" krije tipičnu hornbyjevsku priču o autsajderima i preporučujem je Hornby-djevcima. Na krovu jedne londonske zgrade, na Staru godinu, susreće se četvero stranaca s istim ciljem - da okončaju svoje muke skokom u smrt. Neslužbeni stručnjak za očaj, Nick Hornby, podsjetit će nas ovom pričom da jutro ne donosi uvijek kraj, dapače - da donosi nove izazove, probleme i patnje, ali i nove pobjede, ljubavi i radosti, pogotovo ako je jutro novogodišnje. Hm, voljela bih s tim entuzijazmom ući u novu godinu... (Filmsku verziju ove knjige možete zaobići.)

"Dnevnik Bridget Jones" počinje poglavljem "Novogodišnje odluke" u kojem upoznajemo smotanu Bridget koja čvrsto odlučuje što više neće i što svakako hoće u novoj godini - takav uvod u roman 1996. činio se revolucionarnim i mnogi tvrde da je s Bridget Jones započeo chick lit pokret! Bridget u dnevnik zapisuje svoje misli o ljubavi, o poslu, o svojim nesigurnostima i manama, iskrena i šašava, stvarna - moje je srce osvojila davnih dana! Svake godine nastojim kopirati Bridgetin proces donošenja novogodišnjih odluka (i smijati se na svoj račun), učiti na njezinim greškama i uživati u životu sa svojim Markom (Darcyjem) - daj Bože da tako bude i u 2023.!

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Dobro došli na Mjesto zločina

Sramotno, ali algoritam jubitoa nije mi predložio slušanje prvog hrvaskog true crime podcasta, nego sam za njega morala čuti tek kad se u medijima počelo najavljivati knjigu dvojca koji podcastom ordinira. -True crime podcast, kažeš? Kako to misliš? - Pa tako, umjesto da gledaš predugi Netflixov dokumentarac o, bubam, Madeleine McCann, slušaš kako dvoje milenijalaca izlaže tijek događaja te kobne 2007. i nemilosrdno osuđuje svaki pokret Madeleineih roditelja ili/i policije u smislu comic reliefa, usput pokušavajući dokučiti tko je počinitelj. - Sign me up! Upravo ovakva vrsta "skeča" svojstvena je za Tiju i Filipa koje Mjesto-zločina -virgini mogu zamisliti kao šarmantni kočijaško-komični radijsko-voditeljski par. Ako ste, k tome, milenijalac (čitaj: patite od pretjerane upotrebe anglizama u životu), volite misteriju ili/i čeznete za pravdom na ovom svijetu, njih dvoje doći će vam kao pravo osvježenje u realitetom opterećenoj svakodnevici. Ja sam sve gore navedeno - bila sam ...

Zrelost

Uvjerena sam da život neprestano pravi krugove. Jedne započinje dok druge privodi kraju - izluđuje nas osjećajem već viđenog. Prije dvadeset godina na istom sam ovom balkonu čitala istu ovu knjigu. Tada, kao maturantica, bila sam poprilično nervozna, ali i odvažna - pa neću ja biti jedan od onih štrebera koji nemaju iskustvo mature, ja ću vazda biti jedan od kampanjaca koji na maturu idu jer su jedan razred prošli s prosjekom 4.46 - mi ćemo hrabro omatoriti boreći se s matematikom na maturi! Aha! Čitala sam tada Goldingov klasik u Algoritmovom izdanju, ali iz perspektive djeteta. Sjećam se da mi se knjiga svidjela, ali nije me šokirala - bila sam distancirana od nje. Ja, stanarka u zaštićenim uvjetima, u svojoj tinejdžerskoj sobi s balkonom, nisam se mogla zamisliti u ulozi izgubljenih dječaka. Imala sam kontrolu nad svojim životom, meni se u životu nije ništa loše moglo dogoditi (osim pada na maturi, dakako) - "Gospodar muha" bio je fikcija. Nisam sama odlučila uhvatiti se p...

Društvo holivudskih pisaca

Bilo je to potkraj devedesetih. Nosile smo plastične dudice na lančićima, lažne reflektirajuće lennon-sunčike na nosu, bicke i skechersice s debelim đonovima. Kino blagajne poharao je "Titanic", a u videoteci je najposuđivanija kazeta bila "Svi su ludi za Mary". Na televiziji su, pak, vazda bili jedni te isti filmovi - jedan od njih bio je "Društvo mrtvih pjesnika". Robin Williams glumio je profesora koji poezijom nadahnjuje učenike u preppy akademiji Welton u Vermontu 1959. - prvi sam ga put gledala na podu sobe moje sestrične Martine (praznike sam provodila spavajući na madracu na podu njezine sobe). Sjedile smo pred mini TV prijemnikom i ridale na scenu Neilove krune na otvorenom prozoru. Bile smo klinke i Neilov izbor činio nam se jedinim logičnim rješenjem - čovjek, koliko god mlad bio, mora slijediti svoju strast - ljepota je važna, umjetnost je važna. U tom filmu wannabe pisca, Todda Andersona, glumio je mladi Ethan Hawke. Zato, kad sam vidjela da ...

Nedjeljno štivo

Ponekad uzmem knjigu u ruke, i nasmijem se samoj sebi - samo si umišljam da sam je sama izabrala - jer ona je izabrala mene. Zadnjih dana knjige slute moje brige i nekako mi se same nude - knjige o obiteljima, o odnosima roditelja i djece, o tome tko smo postali zbog svoje mame, i svog tate. Nesuradljiva, impulzivna, hiperaktivna, gleda svoje interese - ne, nije to profil prosječnog stanovnika Guantanamo Baya, nego nalaz koji je izradila dječja psihologinja za moje milo dvogodišnje dijete. Svi su nas uvjeravali da je sasvim normalno da ne priča, obasipali nas pričama o svim članovima svoje bližnje i daljnje rodbine koji su propričali tek s tri ili četiri godine, ali nisu razumjeli da mi ne mislimo da naše dijete nije normalno, nego da trebamo stručnu pomoć kako se nositi s njenom frustracijom koja se ispoljava svaki put kad ju mi ne razumijemo, s našom frustracijom do koje dolazi kad joj trebamo objasniti banalne stvari, kad ju želimo nešto naučiti, ili je zaštititi. Čula sam jutr...

Volim žene u četrdesetima

Naravno da sam se prepoznala. Naravno da sam se prepoznala u ženi koja kupuje cvijeće "da ga nosi u ruci dok šeće", koja želi udovoljiti svom mužu, koja se neprestano pita kakav dojam ostavlja na svoju djecu i koja ne može odoljeti lijepim neispisanim bilježnicama u izlogu trafike (u Tediju izbjegavam čitavu jednu aleju bilježnica). Zar se vi ne prepoznajete? Nisam ni dovršila "Na njezinoj strani", ali morala sam se dati "Zabranjenoj bilježnici", najpopularnijem romanu Albe de Cespedes, talijanske književnice koja je nadahnula Elenu Ferrante. Kad je objavljena 1952., "Zabranjena bilježnica" šokirala je javnost autentičnošću, intimom, pronicljivošću, a jednako šokira i danas (možda i više, jer smo u međuvremenu neke stvari gurnule još dublje pod tepih, želeći biti heroine svojih života). Roman, pisan u prvom licu jednine, započinje ležerno. Žena u četrdesetima, Valeria, na trafici kupuje mužu cigarete, i kupuje si bilježnicu. Nedjeljom je zabranje...