Preskoči na glavni sadržaj

Ivana Šojat fan club

"Pita doktor Muju: Jeste li imali boginje?, a Mujo će: Ne, sve same polovnjače!" hihoće se moj kolega ispričavši vic, dok mi, ženska čeljad, kolutamo očima i rugamo mu se jer se pretvorio u starog prdonju s arhaičnim forama. Ne krivimo ga, on je odrastao u istom društvu u kojem smo odrasle i mi. Njega je društvo odgojilo da bude muškarac, a nas je pripremilo za ulogu žene. Tako stvari stoje, jasno nam je.

Ironično, roman "Sama", o ženi koja nakon razvoda pokušava pronaći svoje mjesto pod suncem, poklonio mi je muž. Iznenada, nikakva prigoda nije to zahtjevala, samo je znao da volim knjige Ivane Šojat. Ipak, odgađala sam čitanje romana delikatne tematike, znajući da ću se nasekirati. Sita sam ja već suvremene feminističke propagande prema kojoj bismo sve trebale biti borgovski kolektivni um. Ne, nismo sve iste, nemamo iste želje, nemamo iste vrijednosti, tvoj izbor nije i moj izbor. Ne volim generaliziranje, a bojala sam se da je "Sama" satkana od generaliziranja u kojem neću prepoznati ništa svoje. Ivana Šojat koketira s uopćavanjem (kao autor, kao idealist, Šojat se ne može otarasiti potrebe da promijeni društvo, da spasi svijet), ali nije prešla granicu. Kao i uvijek, trud je uložila u prikaz intimnog života jedne obične žene, koji se isprepleće sa životima nekoliko potpuno različitih žena - njezinom majkom, prijateljicom, susjedama. Doduše, njihovi životi jesu isklišejizirani - jedna ima muža pijanca, druga švalera, jednoj je muž umro, a drugu tuče, no, nije li se naše društvo pretvorilo u jedan ogavni klišej? Ja sam prenaivna za ovaj svijet, a svejedno mi je jasno da jest.


"Pokušavam se nasmijati, kao u šali zaključiti da tek tijekom razvoda u potpunosti upoznajemo osobu koju smo voljeli."

Ne znam kako joj je to uspjelo, ali s prvim Ivaninim rečenicama, pretvorila sam se u njezinu protagonisticu, ušla u njezine cipele, mislila njezine misli, osjećala grčenje njezinog želuca. Dok se Mirna, prevoditeljica u kasnim tridesetima, prisjećala dana kad se njezinoj mami sve srušilo, kad je njezina majka odlučila očuvati truli brak s njezinim ocem ("Kakav otac? Bilo kakav?"), kunem se, zamirisale su mi ćufte nad kojima je Mirna plakala. Iako nije nalik svojoj majci, pa je svoj brak s varalicom okončala, Mirna još nije otpustila demone prošlosti. Za susjede i poznanike (posebno za poznanice) ona je sad roba s greškom, polovnjača, raspuštenica smanjenih kriterija koja vreba sirote nemoćne oženjene muškarce. Ona se uvjerava da ju to ne dira. "Neka jedu govna!", kaže. Iako je ničija, nije sama - ima neku vrstu sistema potpore - prijateljicu, psihologinju Jasnu koja ni samoj sebi ne umije pomoći (tijekom čitanja, znala sam se zapitati je li Jasna stvarni ili izmišljeni prijatelj). Ima i susjeda Božu koji pije i mlati ženu, dok njihova djeca vrište ("Ništa ne znamo o ljudima."). Ima i majku s kojom pije kavu svake srijede, dok otac igra šah. Ponekad Mirna postavlja pitanja, ali češće u svojoj glavi. S onima, koje bi trebala upitati koješta, Mirna šuti, Mirna je paralizirana. Mirna se boji straha. A nema goreg od toga.

"Djeci je uvijek na podsvjesnoj razini teško kad pukne ljubav između roditelja", mlati Jasna rukama, gestikulira. "Djeci se neprestano melje da su plod roditeljske ljubavi. Nezgodno je to", kaže, prebacuje se na mamu, kojoj zamjera što se žrtvovala, što joj je malo potkopala želju da ode i živi samostalno."


Nitko drugi u svojim tekstovima ne koristi riječ opajdara, nitko na korice ne stavlja dezene s rajngli za ćufte. Nitko drugi riječima ne šeće Osijekom, koji se čini topao, čak i kad su riječi hladne. Nitko drugi nije toliko neustrašiv da posegne u svoja najbolnija iskustva, jer nikad nisi siguran u što će se to posezanje izroditi. Iako je riječ o romanu kakvog Šojat umije napisat lijevom nogom, k'o što b' rekli,  natjerala nas je da pogledamo životu u oči iz Mirnine perspektive, čak i ako nemamo iskustvo razvoda. Pogotovo ako nemamo iskustvo razvoda.

"S djevojačkog na suprugovo, pa sa suprugova na djevojačko. Kao unazađenje. Na svim svjedodžbama, diplomama, službenim dokumentima, poreznoj kartici, bankovnim karticama, računima, u kadrovskoj službi. Povratak na staro kao poraz. Povratak na staro prezime, ali s novim statusom: stropoštavanje sa statusa gospođice na status razvedene, raspuštenice, ničije."

Ova knjiga neće biti razvikana na društvenim mrežama, ali oni koji ju pročitaju imat će potrebu o njoj i pričati. Od nje će im se povraćati, ali o njoj će pričati. Knjiga je ovo o traumi i o predrasudama koja vrišti, koja podsjeća da te ne jača ono što te ne ubije. To te mrcvari, pomalo, ali ne smiješ dići ruke - moraš se boriti. Najprije za sebe, a onda za društvo u kojem živiš. Boreći se za novi početak, možeš odgovornost za naučene obrasce ponašanja i strahove prenijeti na majku i oca (hm, postajemo li roditelji da bismo pronašli razumijevanje za svoje roditelje?), ali odgovornost za tvoj život je u tvojim rukama. Nitko nije rekao da je to lako, ali tako stvari stoje. A mogle bi se lako zakotrljati - kad ne bismo šutjeli o njima, kad bismo pustili selo neka priča (hm, vrtim stihove u glavi - jesu li nas i tom pjesmom indoktrinirali u djetinjstvu?).

"Tko sam zapravo ja? Pitam se. Naglas.
Sve moje odrednice negdje su u prošlosti. Ne postoji ništa od svega čime sam se očekivano trebala odrediti. Odustala sam od braka, od djeteta, prosvjete, želje da usrećim roditelje.
Prestajem li postojati ako ostanem bez uloge u odnosu na nekog ili nešto?"


Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Kako god okreneš - osuđeni na traganje

Mogla sam si zamisliti da je roman "Oče, ako jesi" u potpunosti fikcija i da su svi oni koji se u njemu spominju čista izmišljotina. Ali znala sam autoricu - nju možda jesu ukrali Ciganima pa jest drugačija gdje god kroči, ali neki red se zna, autentičnost joj je bitna. Pa sam guglala: Ljubodrag Đurić. Google je izbacio na vidjelo članke Wikipedije nabrojavši sve činove ovog partizana, kao i neke seks skandale čiji je bio sudionik, a koji su zamalo razbucali Titovu partiju. Joj, mene takve stvari ne zanimaju - rođena sam sedam godina nakon Titove smrti, nismo se mi igrali ustaša i partizana, nego smo skupljali Cro Army sličice - razgovarala sam sa sobom. Ipak, bila sam uvjerena da se u priči Damjana Kneževića, koji 1988. čita o samoubojstvu generala-majora Đurića, krije nešto i za mene, milenijalku. Osim toga, obiteljsko stablo prikazano na koricama, u čijem središtu se nalazi ime Pala Nađa, djelovalo mi je u isti mah i zastrašujuće i primamljivo. U sljedećem poglavlju, auto

Drvo nade, budi jaka

Noćas sam sanjala da na stopalima imam po šest nožnih prstiju. Da su dugački i da moram odlučiti koji od njih je višak koji valja iščupati kako bi stopalo opet nalikovalo svakom normalnom stopalu. "Ako u snu imate više prstiju, očekuje vas profit", pisalo je na internetskoj sanjarici punoj grotesknih sanjarija. Pusti ti to, man' se profita i ostalih kerefeka, nije bio dobar osjećaj imati dvanaest nožnih prstiju! Jezivo je željeti pobjeći iz svoje kože! Sjetila sam se Fride, o kojoj čitam, i pomislila - mora da se tako ona osjećala čitavog života. "No, nakon preležane paralize njeno je tijelo zadobilo novu težinu. Ne samo fizičku, razmišljala je, već i metafizičku. Postalo je teret, težak poput kamena koji je primorana vući sa sobom. Nakon nesreće, te je težine bila svjesna gotovo u svakom trenutku svog života." Čitala sam "Fridu ili o boli" Slavenke Drakulić prije petnaest godina, ali sam je s radošću ponovno posudila u knjižnici - ona je izbor mog bo

Pripreme za Irsku (4)

"Je l' taj bicikl ispravan?" pitala sam tatu škicajući stari zahrđali bicikl kojeg sam zadnji put vozila prije dvadeset godina. "Ma je, ispravan skroz, ali ponesi ključ sa sobom, za svaki slučaj - ako ti otpadne pedala", rekao je nonšalantno. Sjela sam na bicikl, nepokolebljiva. Zanimljivo, nisam ni na trenutak zastala birajući stazu - naše tijelo gotovo instinktivno bira utabane staze, poznate prečice. Iako su dvorišta u kojima smo se igrali tiha, iako su puteljci prekriveni korovom, naša stopala znaju put, naše godine pamte mirise pokošene trave i zvukove kotača koje valja slijediti. S Cranberriesima u slušalicama, krenula sam u šumu, jer, pomalo neobično od mene, posegnula sam za (šumskim) krimićem. Irske autorice, doduše, jer tema je i dalje - Irska. Irska književnost odana je žanru kriminalističnog romana desetljećima, a ime Tane French redovito se nalazi na popisima must read krimića, pogotovo otkad ju je Independent prozvao Prvom damom tog žanra u Iraca

It's the end of world as we know it!

"Darkly glittering novel" veli Goodreads. OK. Šljokice. Podržavam. Moram. "Bestseler New York Timesa", vrišti s korica. A joj. To ne zvuči ohrabrujuće - iskustvo je pokazalo da Times i ja nismo na istoj valnoj duljini. No, što se mora (za book club), nije teško. Roman "Postaja Jedanaest", kanadske autorice Emily St. John Mandel, počinje kazališnom izvedbom "Kralja Leara" od strane ostarjelog holivudskog glumca, Arthura Leandera, koji se cijelog života pripremao za tu ulogu. No, čini se da je njegovom životu došao kraj, i da će tome posvjedočiti i publika kazališta Elgin u Torontu. Jeevan, bolničar koji je pokušao spasiti glumčev život, snužden odlazi iz kazališta i putem kući dobiva neobičan poziv o pandemiji gruzijske gripe koja prijeti. Znam, znam, imate Covid-19 flashbackove, ali moram reći da je ovaj roman napisan (i razvikan) 2014. (nije to ništa neobično, Dean Koontz predvidio je pandemiju nalik Covid-19 još 1981. u knjizi "The Eyes o

10 koraka do ljubavi

Velikim se uspjehom smatra održati vezu nekoliko godina jer je ljudima danas lakše odbaciti, nego popraviti, o čemu govore i bračne statistike. Iako se šalim da je sramota što sam toliko dugo u vezi, a dotičnog gospona nisam uspjela natjerati da me odvede pred oltar (ajme, bit ću ka Bepina cili život!), zapravo sam ponosna na nas i još uvijek se budim sa smješkom na usnama, bez obzira koliko daleko od mene on sanjao. Pitaju me u čemu je tajna, kako se dogodi takva ljubav. Lako, najčešće se dogodi uz slatke poljupce i stidljive poglede! Na stranu s poljupcima, to je onaj dio veze u koji ne biste trebali ulagati poseban trud - privlačnost ili postoji ili ne - danas, na godišnjicu naše ljubavi, s vama dijelim nekoliko naših "tajni": 1. Imajte strpljenja! Ljubav ne možete isplanirati, niti organizirati. U vrijeme kada sam upoznala svog odabranika, nisam bila zainteresirana ni za koga, a prije njega hodala sam sa svojim sadašnjim najboljim prijateljem i pomirila sam se