Preskoči na glavni sadržaj

Božićna riječ: otpor

U svojoj karijeri Framaša, imala sam priliku družiti se s mnogo svećenika. Kako sam bila među najmlađima i najznatiželjnijima u našoj zajednici, mlade sam fratre uvijek gnjavila pitanjima i provokacijama. Fra Smiljan bio je duhovni asistent Frame netom prije mog vremena, a o njemu se nadaleko pričalo da voli cigarete, da ide u diskoteku i ima CD kolekciju na kojoj bi mu svaki mladac pozavidio - ukratko, da je samo čovjek, kao i svaki drugi. Od fra Josipa naučila sam da čovjek nije rođen da bi bio sam i da nikad nije prekasno da otkriješ svoj poziv. Fra Igor uvijek je zračio veseljem i podsjećao da katolik ne smije biti čangrizav. Fra Bernardin inzistirao je na obrazovanju, i ja sam se počela diviti svakome tko ima želju uvijek iznova hraniti svoj um. Od fra Drageca sam naučila puno - i sjetim ga se svako malo, jer treba svaki dan slaviti, možda ti je zadnji. Fra Toni naučio me da su čudni putevi Gospodnji i da onaj tko pjeva dvostruko moli. Njegov brat, fra Nikola, pak, bio je moj prvi duhovni asistent i bio je prvi čovjek koji me ohrabrivao u sumnjama i uvjeravao me da trebam biti blaga prema onima koji sumnjaju, odnosno prema sebi (kasnije se ispostavilo da je i fra Nikola imao nekih sumnji, jer napustio je red i postao obiteljski čovjek, a meni priuštio priliku za strahovito razočaranje, a potom, razmišljanje i razumijevanje). Sretan je čovjek koji ima tu priliku - u vrijeme kad počinje razmišljati o Bogu, o sebi i o svijetu, podijeliti svoje dvojbe sa čovjekom kojem je Isus vodilja u životu, pritom uvažavajući sve njegove riječi, čak i one s kojima se ne slaže.

Danas nemam duhovnog asistenta - tu su ulogu u mom životu preuzele ukoričene knjige, ispisane rečenice i riječi (čini mi se da je život napravio puni krug, jer, "u početku bijaše Riječ..."). Frederic Beigbeder šašavi je francuski pisac kojem sam se utjecala u danima svoje ljubavi prema svemu frankofonom (dvije godine život mi je uljepšavala Francuska alijansa i ljudi u njoj). I on je, kao i ja, imao priliku razgovarati, kao gnostik, s teologom, i to, ni više ni manje nego - s biskupom Katoličke Crkve. Jean-Michela di Falcoa sreo je i ranije u životu, naime, bio je ravnatelj Beigbederove osnovne škole i jedini svećenik koji mu je ostao u lijepom sjećanju. Beigbeder mu se obraća s odmakom, potkraj tridesetih godina svog života, ispitujući ga u "Vjerujem, ni ja također" kojekakva ludasta pitanja - kakva bi postavio onaj koji Boga traži, ali i onaj traži dokaz da Bog ne postoji.


Biegbeder je glede vjere poprilično nezreo (u razgovoru često i podrugljiv), on molitvu pokore vidi kao kaznu koja omogućuje otkupljenje, sam se opisuje kao "vjernika koji ne vjeruje", koji dolazi u crkvu prigodno, na krstitke i na vjenčanja, a dok moli, "gleda svoje cipele", "mrmlja napamet naučene lekcije, ali bez uvjerenja", a s biskupom polazi na put koji bi ih obojicu trebao obogatiti, prisjećajući se najprije ranih utjecaja i učenja o Bogu.

"Ispituješ li me da ne bi saznao tko je Bog i gdje je On zato što ga nisi našao, držim da sam ti dužan odgovoriti, ustvrdivši da moja generacija nije dovoljno učinila da bi dopustila tvojoj da Ga nađe."

Kad govori o utjecaju religije na dijete, biskup govori da "osoba zadužena za nauk vjere ima zadaću svjedočiti ono što je sama otkrila u Bogu". U ranom djetinjstvu nisam u svojoj blizini imala nekoga tko bi svjedočio o važnosti vjere u svom životu, i čini mi se da je za nauk vjere u mom djetinjstvu bila zadužena glazba - o Bogu sam najviše naučila pjevajući duhovnu glazbu. Tek sam u tinejdžerskim godinama počela tražiti, iako tad nisam bila svjesna ni što ni koga tražim. Biskup Beigbedereu govori o traganju za Bogom, naglašavajući da su i naša zanimanja često odgovor na naša traganja, a razmaženi pisac od njega zahtjeva definiciju Boga, želeći da mu biskup potvrdi teoriju da je Bog u "zemaljskim savršenstvima koja streme Bogu" (u prizorima iz prirode ili u Mozartovoj glazbi). Biskup, ironije li, ne popuje nevjerniku, nego o Bogu govori ne nastojeći Ga racionalno objasniti - on Ga doživljava kao "stalnu nazočnost pokraj njega".

"Mnogo govorimo o njegovoj tišini, a isuviše rijetko o našoj gluhoći."


"Ja ne prilagođavam svoju religiju. Vjerovanje nije veliko samoposluživanje u kojem ćemo napuniti svoja kolica onime što nam se sviđa, ostavivši pritom sve ostalo, kako to čine neki koji se nazivaju praktičnim katolicima, a koji tvrde da ne vjeruju u Uskrsnuće."

Beigbedera mori besmisao - jasno mu je da čovjek današnjice na poznaje svoju svrhu i da se okreće hedonizmu, konzumerizmu i individualizmu iz očaja, ali on ne želi biti sljedbenik suvremenog svijeta, on želi u nekoga vjerovati, poglavito zbog svoje kćeri. Ali, čini se da mu je lakše pronaći argumente protiv Boga, nego za njega. Jedno od glavnih pitanja svakog sumnjičavca je - ako postoji Bog, zašto svijetom haraju podjele, sukobi i ratovi? Biskup govori o popuštanju pred zlom, o slobodnoj volji koja nam je dana i koja može rezultirati i potpunim odbacivanjem Boga, i ponovno se vraćamo na rješenje svih svjetskih problema - kad bi svaki čovjek bio svjestan svoje nesavršenosti, kad bi preuzeo odgovornost za svoje propuste, gdje bi nam bio kraj... 

"Što se više ispraznim od samoga sebe, od svakog egoizma u sebi, od svega onoga čime se ne ponosim, više se prepuštam Bogu."


Čitajući ovu malenu ljubičastu knjižicu (ljubičasta je boja koja u liturgiji predstavlja susret Boga i čovjeka koji slijedi nakon poniranja u otajstvo), shvatila sam da ni u jednom trenutku svog života nisam sumnjala u Božju prisutnost i postojanje, a svejedno s Beigbederom, koji se ni ne smatra vjernikom, imam toliko toga zajedničkoga. Danas sam svjesna - ne sumnjam ja da Bog jest, ali sumnjam da On jest za mene. Teško mi je povjerovati da sam jedna od Njegovih miljenica - oholo mislim da moram sve sama, jer moje organizacijske sposobnosti jače su od Njegovih planova. Oholo se uzdam u svoju volju, ali ne tražim od sebe previše, idem linijom manjeg otpora. Zato svake godine slavimo Božić - zato se redovito (Otac djeci uvijek sve mora ponavljati bezbroj puta, zar ne?) prisjećamo dana kad je silan i moćan Bog morao sići na Zemlju kao maleno nemoćno dijete, računajući da će se čovjeku srce smekšati tek nad licem nevinog novorođenčeta. Djeca nas mijenjaju, djeca nas tjeraju da budemo bolji, da budemo uzori, pa i da sami tražimo sebi uzore koji nas uče ljubavi i praštanju. Djeca ispituju naše prioritete, a kroz odgoj uviđamo da je pogrešno uvijek ići linijom manjeg otpora, jer upravo kroz teškoće naš život rodi obilatim plodovima (a vrt valja redovito okopavati i gnojiti da bi rastao). Zato, nad jaslicama se danas predajem utješnoj misli - ta uvijek sam cijenila buntovnike s razlogom, vrijeme je da i postanem jedan od njih. Dokle god budem pružala otpor svijetu u kojem živim, bit ću dobro, bit ću Božja.

"I pitam se, u odnosu na te ljude dobra i u odnosu naspram zlu, zašto češće slušamo vraga nego Boga. Zašto lakše popuštamo njemu nego Bogu?
Sam si rekao. Mi "popuštamo" zlu. "Popuštamo" lakoći, prepuštamo se lošim sklonostima. Zauzvrat, udovoljiti Bogu predstavlja čin volje, gotovo junački korak. S jedne je strane nizbrdica kojoj se dovoljno prepustiti, a s druge je strane napor, zahtijevanje"

Za ovu sam knjigu saznala od Manje, koja dijeli divan sadržaj na stranici "Čitam i kuham", i koja uvijek nađe vremena za moje misli. Njoj, kao i svima koji prate ovaj blog i koji si dopuštaju prepoznavanje i razmišljanje, želim radostan i blagoslovljen Božić! Sumnjajte i tražite, jer, tko traži, nalazi...

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Što da čitaju naše mlade djevojke - danas?

Čitanje "Drago mi je da je Mama mrtva" tijekom toplinskog vala u potpunosti me poremetilo - toliko da sam poželjela ponovno pročitati "Stakleno zvono" Sylvije Plath! Budući da i nisam neki re-reader, a roman o djevojci koja doživljava živčani slom dovoljno je pročitati jednom u životu, pronašla sam zdraviju alternativu i posudila "Euforiju", roman o Sylviji Plath. Gotovo sam ga počela čitati, kad na svojoj polici spazih "Autobiografiju" Jagode Truhelke, koju sam si pribavila početkom ljeta! Pokazalo se, autobiografija koju je velika Jagoda Truhelka napisala 1944., povodom svog osamdesetog rođendana, u potpunoj je opreci s memoarima hollywoodske teen zvijezde koja se nosi s traumom odrastanja uz mommie dearest, i baš ono što sad trebam. Književnica koja je živjela na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće pisanje autobiografije počinje samozatajno, uz Božju pomoć, prisjećajući se obiteljskog ognjišta u rodnom Osijeku, u kojem je živjela do svoje četrnaes...

Varaždinske kronike (3)

Otkad pamtim, volim groblja. Volim grobljanske čemprese i grobljanske ptice. Volim priče koje započinju ponad nadgrobnih spomenika, volim emocije koje cvijetak u zemlji groba izaziva. Iako sam i kao dijete voljela groblja, nakon pogibelji mog prijatelja Marija, martinsko groblje mi je postalo omiljeno mjesto na svijetu. Kao četrnaestogodišnjakinje, moja prijateljica Tena i ja satima bismo sjedile na groblju, kraj stare templarske crkvice , ponekad bismo šutjele, ponekad bismo razgovarale - utjehu otad poistovjećujem s grobnom tišinom, tišinu neizgovorenih zagrljaja poistovjećujem s ljubavlju koja ne poznaje ni vrijeme ni prostor. Pekel - najstariji dio varaždinskog groblja Grob Vatroslava Jagića Najstariji grob - Ivana Galine, preminulog 1809. Varaždinsko groblje jedno je od najljepših u našoj zemlji, a osnovano je 1773. godine, nakon zabrane ukopa unutar gradskih zidina izdane od kraljice Marije Terezije 1768. godine. Varaždinec Herman Haller zaslužan je za današnji izgled groblj...

Šljokičasta u raljama života

"Znaš tko je pokrenuo kampanju za prvo okupljanje razreda od mature? Ja. Osobno. Dvadeset devet ljudi, a samo me dolazak jedne osobe zanimao." Propuštene prilike. Navodno ih svi imamo. Navodno urednici izdavačkih kuća obožavaju knjige na tu temu, jer ništa ne prodaje kao jad i čemer zbog onog što se nikad nije ni dogodilo. Ja? Ja ne vjerujem u propušteno, vjerujem samo u odlučnost.   Godinu smo u knjiškom klubu započele s "Otpusnim pismom" Marine Vujčić i Ivice Ivaniševića. Moje knjiške legice njome su se oduševile - prozvale su ju zabavnom, uvjerljivom, životnom, poučnom, dok je meni šištala para iz ušiju. Naime, imam ambivalentan stav o neostvarenim ljubavima. Da se slikovito izrazim, koliko obožavam "Sjaj u travi", toliko prezirem "Mostove okruga Madison." S jedne strane ljubav koju je život osudio na propast i koju bivši ljubavnici na najnježniji način, uz uzajamno poštovanje, dovijeka gaje jedno za drugo, prihvaćajući da je tako moralo biti,...

Romantično ljeto (1)

"Za pješačenje sam se odlučila dok sam bila pod stubama. U tom trenutku nisam razmišljala o tome sto znači hodati 1014 kilometara s naprtnjačom na leđima, kako bih si to uopće mogla priuštiti, kako ću spavati pod vedrim nebom gotovo stotinu noći, ni što ću učiniti nakon toga. A svojem partneru s kojim sam zajedno bila provela trideset i dvije godine nisam još ni rekla da i on ide sa mnom ", počinje priča Raynor Winn, autorice popularnog putopisa "Staza soli", ali i njegovih nastavaka - "Divlja tišina" i "Tragovi na tlu". Nisam znala tko je Raynor Winn (šušur oko ove knjige me zaobišao - postala je bestseler 2018.) - naletjela sam na ovaj naslov i podsjetio me na " Divljinu " Cheryl Strayed, koju obožavam. Za razliku od Cheryl, koja se na pješačenje Pacific Crest stazom odlučila u dvadesetima, Raynor se na putovanje života odlučuje u pedesetoj, dok ovrhovoditelji kucaju na vrata kuće koju je s mužem Mothom gradila čitav život. Šetnja st...

Romantično ljeto (2)

Kao dijete sam imala bujnu maštu, a i danas uživam u bogatom unutarnjem životu - primjerice, moja su izmaštana putovanja uvijek bolja od onih stvarnih. U mašti sam ja signora u vili kao što je Bramasole , i izjutra ispijam caffee corretto, jedem puno domaće paste i ližem gelato triput na dan (a sve sam vitkija, moram dodati), uz mirise lavande i morske soli u zraku. U stvarnosti, ljetujem u poprilično bezličnom istarskom apartmanskom naselju, a moja djeca uvijek iznova pronalaze načine da me maltretiraju i da se na mene dure, iako neprestano zbog njih gazim sve svoje principe i kršim sva pravila dobrog odgoja. Čovjek bi pomislio da će dovoljno sna, plivanje i boravak na suncu kod njih (a i nas, roditelja) izmamiti dopamin i serotonin, ali ne - oni su vazda nezadovoljni, samo se svađaju i smišljaju što bi kupili ("Mama, pa to košta samo dva eura!") pa se odmor brzo pretvori u iscrpljujući triatlon nadmudrivanja, neostvarenih prijetnji i neumornog ponavljanja već dosadnih rečen...