Preskoči na glavni sadržaj

Nekoliko knjiga po kojima ću pamtiti 2021.

S nedjelje na ponedjeljak pao je prvi snijeg. Juraj je spavao, a Franka je otvorila oči, nesvjesna bjeline koja je zavodljivo mamila na prozor. "Jutro je, imam iznenađenje za tebe", rekla sam, a ona je bacila pokrivač sa sebe. Naime, samo dva dana ranije, na Božić, Franka je svečano obećala da nagodinu ("za svoj 8. Božić", bio bi točan citat) od Djeda Božićnjaka neće tražiti poklone, da će poželjeti samo snijeg. Prišla je prozoru, zgužvanih obraza, u pidžami, odmaknula zavjesu i viknula: "Pao je snijeg! Samo zbog mene!"

To je čarolija Božića - to je radost koju može donijeti samo dijete! "Da, samo zbog tebe!" nasmijala sam se, pa objesila kutove usana, pitajući se hoće li nagodinu Franka vjerovati u Djeda Božićnjaka, i u snijeg koji pada samo za nju, hoće li vjerovati u išta. Godine lete, i djeca već su ljudi, a vrijeme svima sudi, kaže ona pjesma. Zaustaviti vrijeme ne možemo - možemo samo pamtiti čarobne trenutke, one koje doživimo u svojoj nutrini, i možemo pamtiti ljude (i knjige) koji su u tim trenucima bili uz nas.

Bit će ovo kratka kompilacija best of knjiga koje sam pročitala u Godini čitanja. Čitala sam puno (i previše), a već na početku godine iznenadio me "Doručak" Dinka Mihovilovića. Kratki roman o ženi koja je odrasla u SOS selu jedan je od najmudrije napisanih (i uređenih) tekstova koje sam ikad čitala i nikoga ne ostavlja ravnodušnim.


Ove sam godine čitala puno publicistike na temu pisanja, i iako mi Kingova "On writing" jest koristila, ipak bih kao ovogodišnjeg favorita navela "Bird by bird" Anne Lamott, duhoviti savjetnik za sve koji se bave pisanjem koji je koristan i kao navigacijski alat na putu kroz život.

Ove godine nisam bila aktivan član book cluba "Klasičari" pa nisam često kao nekoć posezala za klasicima, ali daleko najbolji kojeg sam ove godine pročitala jest "Kad svijeće dogore" Sandora Maraia. Predivno napisan, vraća čovjeka u vremena kad nije bilo vrijednijeg od njegove riječi.

Nije lako napisati knjigu o kojoj će čitatelj razmišljati mjesecima, ali imala sam sreće - dvije su me knjige ove godine progonile. Obje su napisale zanimljive žene i književnice. Jedna od njih je "Štajga ili put u maglu" Ivane Šojat, a druga "Stolareva kći" Marine Vujčić. Obje na svoj način pišu o stvarima koje su mi važne i vjerojatno ću im se vraćati još puno puta.

Dotaknule su me i "Nešto drugo" Nastje Kulović, "Velika stvar" Mihaele Gašpar i "Okretište" Damira Karakaša - knjige koje nam dopuštaju da zavirimo u dušu drugog čovjeka, i da ju grlimo, dok ona to ni ne sluti.

Ove sam godine, na svoje iznenađenje, često posezala za kojekakvim ljubavnim pričama, tražeći onu epsku u kojoj ću se potpuno izgubiti. Svidjela mi se "Ljubav" Marine Šur Puhlovski u kojoj san guštala na morskon žalu, a plakala sam nad "Otokom nestalih stabala" Elif Shafak, knjigom koja krije već viđenu ljubavnu priču o zabranjenoj ljubavi, ispričanu na dirljiv i inovativan način.

Što se tiče omiljenih mi tema, ostala sam vjerna samoj sebi - ovisna sam o obiteljskim dramama, a najbolja od njih mi je bila "Večernja nelagoda" nizozemskog autora/autorice Marieke Lucas Rijneveld. Čudan i uznemirujuć je to roman o obitelji koja se nosi s gubitkom sina i brata, napisan iznimno uvjerljivo. Nećete spavati mirno noćima nakon čitanja ovog nagrađivanog remek djela.

I, za kraj, knjiga po kojoj ću definitivno pamtiti 2021. godinu je "Kad je moja prabaka bila mala" autorice Mateje Vukmir. Opraštam se s ovom godinom zadovoljna, uvjerena da sam stvorila nešto vrijedno, da su čitatelji (ali ne i izdavači) prepoznali dobru ideju i izvedbu (naklada je rasprodana u mjesec dana!). Ovim putem ponovno se zahvaljujem svima koji su mi pomogli u ostvarenju mog sna - Angeli Turkalj Vidaković, Miroslavu Šariću i Silviji Šokić.



Zbogom, 2021., bila si milostiva prema meni - zahvalna sam.

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Dobro došli na Mjesto zločina

Sramotno, ali algoritam jubitoa nije mi predložio slušanje prvog hrvaskog true crime podcasta, nego sam za njega morala čuti tek kad se u medijima počelo najavljivati knjigu dvojca koji podcastom ordinira. -True crime podcast, kažeš? Kako to misliš? - Pa tako, umjesto da gledaš predugi Netflixov dokumentarac o, bubam, Madeleine McCann, slušaš kako dvoje milenijalaca izlaže tijek događaja te kobne 2007. i nemilosrdno osuđuje svaki pokret Madeleineih roditelja ili/i policije u smislu comic reliefa, usput pokušavajući dokučiti tko je počinitelj. - Sign me up! Upravo ovakva vrsta "skeča" svojstvena je za Tiju i Filipa koje Mjesto-zločina -virgini mogu zamisliti kao šarmantni kočijaško-komični radijsko-voditeljski par. Ako ste, k tome, milenijalac (čitaj: patite od pretjerane upotrebe anglizama u životu), volite misteriju ili/i čeznete za pravdom na ovom svijetu, njih dvoje doći će vam kao pravo osvježenje u realitetom opterećenoj svakodnevici. Ja sam sve gore navedeno - bila sam ...

Zrelost

Uvjerena sam da život neprestano pravi krugove. Jedne započinje dok druge privodi kraju - izluđuje nas osjećajem već viđenog. Prije dvadeset godina na istom sam ovom balkonu čitala istu ovu knjigu. Tada, kao maturantica, bila sam poprilično nervozna, ali i odvažna - pa neću ja biti jedan od onih štrebera koji nemaju iskustvo mature, ja ću vazda biti jedan od kampanjaca koji na maturu idu jer su jedan razred prošli s prosjekom 4.46 - mi ćemo hrabro omatoriti boreći se s matematikom na maturi! Aha! Čitala sam tada Goldingov klasik u Algoritmovom izdanju, ali iz perspektive djeteta. Sjećam se da mi se knjiga svidjela, ali nije me šokirala - bila sam distancirana od nje. Ja, stanarka u zaštićenim uvjetima, u svojoj tinejdžerskoj sobi s balkonom, nisam se mogla zamisliti u ulozi izgubljenih dječaka. Imala sam kontrolu nad svojim životom, meni se u životu nije ništa loše moglo dogoditi (osim pada na maturi, dakako) - "Gospodar muha" bio je fikcija. Nisam sama odlučila uhvatiti se p...

Društvo holivudskih pisaca

Bilo je to potkraj devedesetih. Nosile smo plastične dudice na lančićima, lažne reflektirajuće lennon-sunčike na nosu, bicke i skechersice s debelim đonovima. Kino blagajne poharao je "Titanic", a u videoteci je najposuđivanija kazeta bila "Svi su ludi za Mary". Na televiziji su, pak, vazda bili jedni te isti filmovi - jedan od njih bio je "Društvo mrtvih pjesnika". Robin Williams glumio je profesora koji poezijom nadahnjuje učenike u preppy akademiji Welton u Vermontu 1959. - prvi sam ga put gledala na podu sobe moje sestrične Martine (praznike sam provodila spavajući na madracu na podu njezine sobe). Sjedile smo pred mini TV prijemnikom i ridale na scenu Neilove krune na otvorenom prozoru. Bile smo klinke i Neilov izbor činio nam se jedinim logičnim rješenjem - čovjek, koliko god mlad bio, mora slijediti svoju strast - ljepota je važna, umjetnost je važna. U tom filmu wannabe pisca, Todda Andersona, glumio je mladi Ethan Hawke. Zato, kad sam vidjela da ...

Nedjeljno štivo

Ponekad uzmem knjigu u ruke, i nasmijem se samoj sebi - samo si umišljam da sam je sama izabrala - jer ona je izabrala mene. Zadnjih dana knjige slute moje brige i nekako mi se same nude - knjige o obiteljima, o odnosima roditelja i djece, o tome tko smo postali zbog svoje mame, i svog tate. Nesuradljiva, impulzivna, hiperaktivna, gleda svoje interese - ne, nije to profil prosječnog stanovnika Guantanamo Baya, nego nalaz koji je izradila dječja psihologinja za moje milo dvogodišnje dijete. Svi su nas uvjeravali da je sasvim normalno da ne priča, obasipali nas pričama o svim članovima svoje bližnje i daljnje rodbine koji su propričali tek s tri ili četiri godine, ali nisu razumjeli da mi ne mislimo da naše dijete nije normalno, nego da trebamo stručnu pomoć kako se nositi s njenom frustracijom koja se ispoljava svaki put kad ju mi ne razumijemo, s našom frustracijom do koje dolazi kad joj trebamo objasniti banalne stvari, kad ju želimo nešto naučiti, ili je zaštititi. Čula sam jutr...

Volim žene u četrdesetima

Naravno da sam se prepoznala. Naravno da sam se prepoznala u ženi koja kupuje cvijeće "da ga nosi u ruci dok šeće", koja želi udovoljiti svom mužu, koja se neprestano pita kakav dojam ostavlja na svoju djecu i koja ne može odoljeti lijepim neispisanim bilježnicama u izlogu trafike (u Tediju izbjegavam čitavu jednu aleju bilježnica). Zar se vi ne prepoznajete? Nisam ni dovršila "Na njezinoj strani", ali morala sam se dati "Zabranjenoj bilježnici", najpopularnijem romanu Albe de Cespedes, talijanske književnice koja je nadahnula Elenu Ferrante. Kad je objavljena 1952., "Zabranjena bilježnica" šokirala je javnost autentičnošću, intimom, pronicljivošću, a jednako šokira i danas (možda i više, jer smo u međuvremenu neke stvari gurnule još dublje pod tepih, želeći biti heroine svojih života). Roman, pisan u prvom licu jednine, započinje ležerno. Žena u četrdesetima, Valeria, na trafici kupuje mužu cigarete, i kupuje si bilježnicu. Nedjeljom je zabranje...