Preskoči na glavni sadržaj

Nekoliko knjiga po kojima ću pamtiti 2021.

S nedjelje na ponedjeljak pao je prvi snijeg. Juraj je spavao, a Franka je otvorila oči, nesvjesna bjeline koja je zavodljivo mamila na prozor. "Jutro je, imam iznenađenje za tebe", rekla sam, a ona je bacila pokrivač sa sebe. Naime, samo dva dana ranije, na Božić, Franka je svečano obećala da nagodinu ("za svoj 8. Božić", bio bi točan citat) od Djeda Božićnjaka neće tražiti poklone, da će poželjeti samo snijeg. Prišla je prozoru, zgužvanih obraza, u pidžami, odmaknula zavjesu i viknula: "Pao je snijeg! Samo zbog mene!"

To je čarolija Božića - to je radost koju može donijeti samo dijete! "Da, samo zbog tebe!" nasmijala sam se, pa objesila kutove usana, pitajući se hoće li nagodinu Franka vjerovati u Djeda Božićnjaka, i u snijeg koji pada samo za nju, hoće li vjerovati u išta. Godine lete, i djeca već su ljudi, a vrijeme svima sudi, kaže ona pjesma. Zaustaviti vrijeme ne možemo - možemo samo pamtiti čarobne trenutke, one koje doživimo u svojoj nutrini, i možemo pamtiti ljude (i knjige) koji su u tim trenucima bili uz nas.

Bit će ovo kratka kompilacija best of knjiga koje sam pročitala u Godini čitanja. Čitala sam puno (i previše), a već na početku godine iznenadio me "Doručak" Dinka Mihovilovića. Kratki roman o ženi koja je odrasla u SOS selu jedan je od najmudrije napisanih (i uređenih) tekstova koje sam ikad čitala i nikoga ne ostavlja ravnodušnim.


Ove sam godine čitala puno publicistike na temu pisanja, i iako mi Kingova "On writing" jest koristila, ipak bih kao ovogodišnjeg favorita navela "Bird by bird" Anne Lamott, duhoviti savjetnik za sve koji se bave pisanjem koji je koristan i kao navigacijski alat na putu kroz život.

Ove godine nisam bila aktivan član book cluba "Klasičari" pa nisam često kao nekoć posezala za klasicima, ali daleko najbolji kojeg sam ove godine pročitala jest "Kad svijeće dogore" Sandora Maraia. Predivno napisan, vraća čovjeka u vremena kad nije bilo vrijednijeg od njegove riječi.

Nije lako napisati knjigu o kojoj će čitatelj razmišljati mjesecima, ali imala sam sreće - dvije su me knjige ove godine progonile. Obje su napisale zanimljive žene i književnice. Jedna od njih je "Štajga ili put u maglu" Ivane Šojat, a druga "Stolareva kći" Marine Vujčić. Obje na svoj način pišu o stvarima koje su mi važne i vjerojatno ću im se vraćati još puno puta.

Dotaknule su me i "Nešto drugo" Nastje Kulović, "Velika stvar" Mihaele Gašpar i "Okretište" Damira Karakaša - knjige koje nam dopuštaju da zavirimo u dušu drugog čovjeka, i da ju grlimo, dok ona to ni ne sluti.

Ove sam godine, na svoje iznenađenje, često posezala za kojekakvim ljubavnim pričama, tražeći onu epsku u kojoj ću se potpuno izgubiti. Svidjela mi se "Ljubav" Marine Šur Puhlovski u kojoj san guštala na morskon žalu, a plakala sam nad "Otokom nestalih stabala" Elif Shafak, knjigom koja krije već viđenu ljubavnu priču o zabranjenoj ljubavi, ispričanu na dirljiv i inovativan način.

Što se tiče omiljenih mi tema, ostala sam vjerna samoj sebi - ovisna sam o obiteljskim dramama, a najbolja od njih mi je bila "Večernja nelagoda" nizozemskog autora/autorice Marieke Lucas Rijneveld. Čudan i uznemirujuć je to roman o obitelji koja se nosi s gubitkom sina i brata, napisan iznimno uvjerljivo. Nećete spavati mirno noćima nakon čitanja ovog nagrađivanog remek djela.

I, za kraj, knjiga po kojoj ću definitivno pamtiti 2021. godinu je "Kad je moja prabaka bila mala" autorice Mateje Vukmir. Opraštam se s ovom godinom zadovoljna, uvjerena da sam stvorila nešto vrijedno, da su čitatelji (ali ne i izdavači) prepoznali dobru ideju i izvedbu (naklada je rasprodana u mjesec dana!). Ovim putem ponovno se zahvaljujem svima koji su mi pomogli u ostvarenju mog sna - Angeli Turkalj Vidaković, Miroslavu Šariću i Silviji Šokić.



Zbogom, 2021., bila si milostiva prema meni - zahvalna sam.

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Što da čitaju naše mlade djevojke - danas?

Čitanje "Drago mi je da je Mama mrtva" tijekom toplinskog vala u potpunosti me poremetilo - toliko da sam poželjela ponovno pročitati "Stakleno zvono" Sylvije Plath! Budući da i nisam neki re-reader, a roman o djevojci koja doživljava živčani slom dovoljno je pročitati jednom u životu, pronašla sam zdraviju alternativu i posudila "Euforiju", roman o Sylviji Plath. Gotovo sam ga počela čitati, kad na svojoj polici spazih "Autobiografiju" Jagode Truhelke, koju sam si pribavila početkom ljeta! Pokazalo se, autobiografija koju je velika Jagoda Truhelka napisala 1944., povodom svog osamdesetog rođendana, u potpunoj je opreci s memoarima hollywoodske teen zvijezde koja se nosi s traumom odrastanja uz mommie dearest, i baš ono što sad trebam. Književnica koja je živjela na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće pisanje autobiografije počinje samozatajno, uz Božju pomoć, prisjećajući se obiteljskog ognjišta u rodnom Osijeku, u kojem je živjela do svoje četrnaes...

Varaždinske kronike (3)

Otkad pamtim, volim groblja. Volim grobljanske čemprese i grobljanske ptice. Volim priče koje započinju ponad nadgrobnih spomenika, volim emocije koje cvijetak u zemlji groba izaziva. Iako sam i kao dijete voljela groblja, nakon pogibelji mog prijatelja Marija, martinsko groblje mi je postalo omiljeno mjesto na svijetu. Kao četrnaestogodišnjakinje, moja prijateljica Tena i ja satima bismo sjedile na groblju, kraj stare templarske crkvice , ponekad bismo šutjele, ponekad bismo razgovarale - utjehu otad poistovjećujem s grobnom tišinom, tišinu neizgovorenih zagrljaja poistovjećujem s ljubavlju koja ne poznaje ni vrijeme ni prostor. Pekel - najstariji dio varaždinskog groblja Grob Vatroslava Jagića Najstariji grob - Ivana Galine, preminulog 1809. Varaždinsko groblje jedno je od najljepših u našoj zemlji, a osnovano je 1773. godine, nakon zabrane ukopa unutar gradskih zidina izdane od kraljice Marije Terezije 1768. godine. Varaždinec Herman Haller zaslužan je za današnji izgled groblj...

Šljokičasta u raljama života

"Znaš tko je pokrenuo kampanju za prvo okupljanje razreda od mature? Ja. Osobno. Dvadeset devet ljudi, a samo me dolazak jedne osobe zanimao." Propuštene prilike. Navodno ih svi imamo. Navodno urednici izdavačkih kuća obožavaju knjige na tu temu, jer ništa ne prodaje kao jad i čemer zbog onog što se nikad nije ni dogodilo. Ja? Ja ne vjerujem u propušteno, vjerujem samo u odlučnost.   Godinu smo u knjiškom klubu započele s "Otpusnim pismom" Marine Vujčić i Ivice Ivaniševića. Moje knjiške legice njome su se oduševile - prozvale su ju zabavnom, uvjerljivom, životnom, poučnom, dok je meni šištala para iz ušiju. Naime, imam ambivalentan stav o neostvarenim ljubavima. Da se slikovito izrazim, koliko obožavam "Sjaj u travi", toliko prezirem "Mostove okruga Madison." S jedne strane ljubav koju je život osudio na propast i koju bivši ljubavnici na najnježniji način, uz uzajamno poštovanje, dovijeka gaje jedno za drugo, prihvaćajući da je tako moralo biti,...

Romantično ljeto (1)

"Za pješačenje sam se odlučila dok sam bila pod stubama. U tom trenutku nisam razmišljala o tome sto znači hodati 1014 kilometara s naprtnjačom na leđima, kako bih si to uopće mogla priuštiti, kako ću spavati pod vedrim nebom gotovo stotinu noći, ni što ću učiniti nakon toga. A svojem partneru s kojim sam zajedno bila provela trideset i dvije godine nisam još ni rekla da i on ide sa mnom ", počinje priča Raynor Winn, autorice popularnog putopisa "Staza soli", ali i njegovih nastavaka - "Divlja tišina" i "Tragovi na tlu". Nisam znala tko je Raynor Winn (šušur oko ove knjige me zaobišao - postala je bestseler 2018.) - naletjela sam na ovaj naslov i podsjetio me na " Divljinu " Cheryl Strayed, koju obožavam. Za razliku od Cheryl, koja se na pješačenje Pacific Crest stazom odlučila u dvadesetima, Raynor se na putovanje života odlučuje u pedesetoj, dok ovrhovoditelji kucaju na vrata kuće koju je s mužem Mothom gradila čitav život. Šetnja st...

Romantično ljeto (2)

Kao dijete sam imala bujnu maštu, a i danas uživam u bogatom unutarnjem životu - primjerice, moja su izmaštana putovanja uvijek bolja od onih stvarnih. U mašti sam ja signora u vili kao što je Bramasole , i izjutra ispijam caffee corretto, jedem puno domaće paste i ližem gelato triput na dan (a sve sam vitkija, moram dodati), uz mirise lavande i morske soli u zraku. U stvarnosti, ljetujem u poprilično bezličnom istarskom apartmanskom naselju, a moja djeca uvijek iznova pronalaze načine da me maltretiraju i da se na mene dure, iako neprestano zbog njih gazim sve svoje principe i kršim sva pravila dobrog odgoja. Čovjek bi pomislio da će dovoljno sna, plivanje i boravak na suncu kod njih (a i nas, roditelja) izmamiti dopamin i serotonin, ali ne - oni su vazda nezadovoljni, samo se svađaju i smišljaju što bi kupili ("Mama, pa to košta samo dva eura!") pa se odmor brzo pretvori u iscrpljujući triatlon nadmudrivanja, neostvarenih prijetnji i neumornog ponavljanja već dosadnih rečen...