Preskoči na glavni sadržaj

Nekoliko knjiga po kojima ću pamtiti 2021.

S nedjelje na ponedjeljak pao je prvi snijeg. Juraj je spavao, a Franka je otvorila oči, nesvjesna bjeline koja je zavodljivo mamila na prozor. "Jutro je, imam iznenađenje za tebe", rekla sam, a ona je bacila pokrivač sa sebe. Naime, samo dva dana ranije, na Božić, Franka je svečano obećala da nagodinu ("za svoj 8. Božić", bio bi točan citat) od Djeda Božićnjaka neće tražiti poklone, da će poželjeti samo snijeg. Prišla je prozoru, zgužvanih obraza, u pidžami, odmaknula zavjesu i viknula: "Pao je snijeg! Samo zbog mene!"

To je čarolija Božića - to je radost koju može donijeti samo dijete! "Da, samo zbog tebe!" nasmijala sam se, pa objesila kutove usana, pitajući se hoće li nagodinu Franka vjerovati u Djeda Božićnjaka, i u snijeg koji pada samo za nju, hoće li vjerovati u išta. Godine lete, i djeca već su ljudi, a vrijeme svima sudi, kaže ona pjesma. Zaustaviti vrijeme ne možemo - možemo samo pamtiti čarobne trenutke, one koje doživimo u svojoj nutrini, i možemo pamtiti ljude (i knjige) koji su u tim trenucima bili uz nas.

Bit će ovo kratka kompilacija best of knjiga koje sam pročitala u Godini čitanja. Čitala sam puno (i previše), a već na početku godine iznenadio me "Doručak" Dinka Mihovilovića. Kratki roman o ženi koja je odrasla u SOS selu jedan je od najmudrije napisanih (i uređenih) tekstova koje sam ikad čitala i nikoga ne ostavlja ravnodušnim.


Ove sam godine čitala puno publicistike na temu pisanja, i iako mi Kingova "On writing" jest koristila, ipak bih kao ovogodišnjeg favorita navela "Bird by bird" Anne Lamott, duhoviti savjetnik za sve koji se bave pisanjem koji je koristan i kao navigacijski alat na putu kroz život.

Ove godine nisam bila aktivan član book cluba "Klasičari" pa nisam često kao nekoć posezala za klasicima, ali daleko najbolji kojeg sam ove godine pročitala jest "Kad svijeće dogore" Sandora Maraia. Predivno napisan, vraća čovjeka u vremena kad nije bilo vrijednijeg od njegove riječi.

Nije lako napisati knjigu o kojoj će čitatelj razmišljati mjesecima, ali imala sam sreće - dvije su me knjige ove godine progonile. Obje su napisale zanimljive žene i književnice. Jedna od njih je "Štajga ili put u maglu" Ivane Šojat, a druga "Stolareva kći" Marine Vujčić. Obje na svoj način pišu o stvarima koje su mi važne i vjerojatno ću im se vraćati još puno puta.

Dotaknule su me i "Nešto drugo" Nastje Kulović, "Velika stvar" Mihaele Gašpar i "Okretište" Damira Karakaša - knjige koje nam dopuštaju da zavirimo u dušu drugog čovjeka, i da ju grlimo, dok ona to ni ne sluti.

Ove sam godine, na svoje iznenađenje, često posezala za kojekakvim ljubavnim pričama, tražeći onu epsku u kojoj ću se potpuno izgubiti. Svidjela mi se "Ljubav" Marine Šur Puhlovski u kojoj san guštala na morskon žalu, a plakala sam nad "Otokom nestalih stabala" Elif Shafak, knjigom koja krije već viđenu ljubavnu priču o zabranjenoj ljubavi, ispričanu na dirljiv i inovativan način.

Što se tiče omiljenih mi tema, ostala sam vjerna samoj sebi - ovisna sam o obiteljskim dramama, a najbolja od njih mi je bila "Večernja nelagoda" nizozemskog autora/autorice Marieke Lucas Rijneveld. Čudan i uznemirujuć je to roman o obitelji koja se nosi s gubitkom sina i brata, napisan iznimno uvjerljivo. Nećete spavati mirno noćima nakon čitanja ovog nagrađivanog remek djela.

I, za kraj, knjiga po kojoj ću definitivno pamtiti 2021. godinu je "Kad je moja prabaka bila mala" autorice Mateje Vukmir. Opraštam se s ovom godinom zadovoljna, uvjerena da sam stvorila nešto vrijedno, da su čitatelji (ali ne i izdavači) prepoznali dobru ideju i izvedbu (naklada je rasprodana u mjesec dana!). Ovim putem ponovno se zahvaljujem svima koji su mi pomogli u ostvarenju mog sna - Angeli Turkalj Vidaković, Miroslavu Šariću i Silviji Šokić.



Zbogom, 2021., bila si milostiva prema meni - zahvalna sam.

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Kako god okreneš - osuđeni na traganje

Mogla sam si zamisliti da je roman "Oče, ako jesi" u potpunosti fikcija i da su svi oni koji se u njemu spominju čista izmišljotina. Ali znala sam autoricu - nju možda jesu ukrali Ciganima pa jest drugačija gdje god kroči, ali neki red se zna, autentičnost joj je bitna. Pa sam guglala: Ljubodrag Đurić. Google je izbacio na vidjelo članke Wikipedije nabrojavši sve činove ovog partizana, kao i neke seks skandale čiji je bio sudionik, a koji su zamalo razbucali Titovu partiju. Joj, mene takve stvari ne zanimaju - rođena sam sedam godina nakon Titove smrti, nismo se mi igrali ustaša i partizana, nego smo skupljali Cro Army sličice - razgovarala sam sa sobom. Ipak, bila sam uvjerena da se u priči Damjana Kneževića, koji 1988. čita o samoubojstvu generala-majora Đurića, krije nešto i za mene, milenijalku. Osim toga, obiteljsko stablo prikazano na koricama, u čijem središtu se nalazi ime Pala Nađa, djelovalo mi je u isti mah i zastrašujuće i primamljivo. U sljedećem poglavlju, auto

Drvo nade, budi jaka

Noćas sam sanjala da na stopalima imam po šest nožnih prstiju. Da su dugački i da moram odlučiti koji od njih je višak koji valja iščupati kako bi stopalo opet nalikovalo svakom normalnom stopalu. "Ako u snu imate više prstiju, očekuje vas profit", pisalo je na internetskoj sanjarici punoj grotesknih sanjarija. Pusti ti to, man' se profita i ostalih kerefeka, nije bio dobar osjećaj imati dvanaest nožnih prstiju! Jezivo je željeti pobjeći iz svoje kože! Sjetila sam se Fride, o kojoj čitam, i pomislila - mora da se tako ona osjećala čitavog života. "No, nakon preležane paralize njeno je tijelo zadobilo novu težinu. Ne samo fizičku, razmišljala je, već i metafizičku. Postalo je teret, težak poput kamena koji je primorana vući sa sobom. Nakon nesreće, te je težine bila svjesna gotovo u svakom trenutku svog života." Čitala sam "Fridu ili o boli" Slavenke Drakulić prije petnaest godina, ali sam je s radošću ponovno posudila u knjižnici - ona je izbor mog bo

Pripreme za Irsku (4)

"Je l' taj bicikl ispravan?" pitala sam tatu škicajući stari zahrđali bicikl kojeg sam zadnji put vozila prije dvadeset godina. "Ma je, ispravan skroz, ali ponesi ključ sa sobom, za svaki slučaj - ako ti otpadne pedala", rekao je nonšalantno. Sjela sam na bicikl, nepokolebljiva. Zanimljivo, nisam ni na trenutak zastala birajući stazu - naše tijelo gotovo instinktivno bira utabane staze, poznate prečice. Iako su dvorišta u kojima smo se igrali tiha, iako su puteljci prekriveni korovom, naša stopala znaju put, naše godine pamte mirise pokošene trave i zvukove kotača koje valja slijediti. S Cranberriesima u slušalicama, krenula sam u šumu, jer, pomalo neobično od mene, posegnula sam za (šumskim) krimićem. Irske autorice, doduše, jer tema je i dalje - Irska. Irska književnost odana je žanru kriminalističnog romana desetljećima, a ime Tane French redovito se nalazi na popisima must read krimića, pogotovo otkad ju je Independent prozvao Prvom damom tog žanra u Iraca

It's the end of world as we know it!

"Darkly glittering novel" veli Goodreads. OK. Šljokice. Podržavam. Moram. "Bestseler New York Timesa", vrišti s korica. A joj. To ne zvuči ohrabrujuće - iskustvo je pokazalo da Times i ja nismo na istoj valnoj duljini. No, što se mora (za book club), nije teško. Roman "Postaja Jedanaest", kanadske autorice Emily St. John Mandel, počinje kazališnom izvedbom "Kralja Leara" od strane ostarjelog holivudskog glumca, Arthura Leandera, koji se cijelog života pripremao za tu ulogu. No, čini se da je njegovom životu došao kraj, i da će tome posvjedočiti i publika kazališta Elgin u Torontu. Jeevan, bolničar koji je pokušao spasiti glumčev život, snužden odlazi iz kazališta i putem kući dobiva neobičan poziv o pandemiji gruzijske gripe koja prijeti. Znam, znam, imate Covid-19 flashbackove, ali moram reći da je ovaj roman napisan (i razvikan) 2014. (nije to ništa neobično, Dean Koontz predvidio je pandemiju nalik Covid-19 još 1981. u knjizi "The Eyes o

Perfect Stars Hollow Day

Kad god bih se nakon dugo vremena vraćala u svoj rodni grad vraćala, uvijek bih isplanirala savršeni dan u tom malom gradu u kojem tobože svak' svakog zna i koji sada čak ima i sjenicu sličnu onoj u Stars Hollowu - baš onako kako Rory provodi Perfect Stars Hollow Day u 4. epizodi 4. sezone (ako ne znate o čemu pričam, move along...). Sada rado posjećujem bližnje, ali ne čeznem više o povratku u Našice. Nisu Našice više moj grad - promijenili su se trgovi, otišli su iz grada moji ljudi, otišli u potrazi za boljim sutra. Ja se vratim tu i tamo, iako grad ne prepoznajem, samo da provjerim koliko je mene ovdje ostalo. Ako se ikada nađete u Našicama ranim jutrom, doručkujte u pekarnici "Čočaj". Establishment se odnedavno nalazi u samom centru grada, domaći bi rekli - na Majmunari, kraj Hotela Park. Burek je za prste polizati, a jednako su ukusna i druga peciva. Potom pođite do novouređenog dvorca obitelji Pejačević s početka 19. stoljeća u kojem su živjeli hrvatski banovi, Lad