Preskoči na glavni sadržaj

10 razloga zašto volim rodiljni dopust

Sinoć, u 00:12, izgubila sam i posljednji komadić trudničkih moći (odmah sam namazala i vrat, zlu ne trebalo, složila bi se Nora Ephron, vjerujem). Znam to jer sam oprala kosu i, nakon što sam je osušila fenom, na sivom podu kupaonice beživotno je ostalo ležati 2468 vlasi moje kose. Iskreno, radije bih da me, umjesto kose, napustilo majčinsko ludilo uzrokovano hormonalnim promjenama, ali dobro. Baš kad pomislim da sam u najboljoj formi za majčinstvo, hormoni me razuvjere. U istoj minuti sam sposobna gledati svoje novorođeno i plakati od sreće jer je tako sladak, ali i biti tužna jer više neću biti trudna. Mogu plakati jer više neću biti trudna, i mogu u istom trenu plakati jer imam dvoje djece koja me izluđuju. Svakog dana, cijelo dopodne činim sve moguće da ih oboje uspavam u isto vrijeme pa da popijem kavu ili bar skuham ručak u tišini, a onda se ostatak dana, dok spavaju, grizem jer sam najsebičnija osoba na svijetu. I još, k tome, k vragu, najsebičnija osoba koja voli piti kavu. Ne znam kakve su druge mame uistinu, daleko od očiju javnosti, ali meni se uvijek čini da druge žene potpuno sređene i organizirane bezbrižno šeću sa svojom djecom, a da ja ne mogu pod kontrolom držati niti obrve, a kamoli djecu. Ima dana kad stvarno sumnjam u svoje sposobnosti, kad dan provedem na rubu suza, kad čeznem za razgovorom s drugom odraslom osobom, i kad sam uvjerena da ću prolupati i pri tome svoju djecu istraumatizirati za cijeli život, a na kraju takvih dana moram se podsjetiti da bih trebala voljeti svoju djecu i da i nije tako loše biti kod kuće s njima po cijele dane.


Npr., dobro je biti kod kuće s njima jer mogu biti u pidžami cijeli dan. Da, mogli bismo kao u filmovima biti u flanelskim pidžamama i pjevati u četku za kosu. Ipak, ne volim hodanje u pidžami (možda bih voljela da imam flanelsku pidžamu?), ali, pak, grudnjak ne nosim - zato, ako dolazite u goste, molim, najavite se!

Ne moram se ni šminkati doma jer mojoj djeci sam uvijek jednako raščupana i neugledna, pretpostavljam. Da se razumijemo, volim ja kupiti ruž tu i tamo, možda ste me i vidjeli s ružem - kad ga kupim, nosim ga dan i noć jedno tjedan dana, a poslije zaboravim gdje sam ga pospremila - ali ipak je ljepše kad, nakon milijun pusica, ne moram s djetetovog obraza ribati taj isti ruž.

Kad sam doma po cijeli dan mogu za ručak napraviti domaće tijesto. Takve me stvari posebno usrećuju, jer uvijek sam htjela biti brižna majka koja briše brašnaste ruke o pregaču. Za ozbač. Mogu napraviti domaće tijesto, ali vjerojatno neću jer ću se, kad djeca napokon zaspu, radije otuširati. P.S. Knedle su po receptu iz Sašine kuhinje - mekane su kao duša!


Volim primati plaću, a da ne moram ići na posao. There, I said it.


Jedna od boljih stvari kod rodiljnog dopusta je to što ne moram kupovati odjeću za posao. Kupovina odjeće oduvijek me samo uznemirivala, kome to treba! Umjesto shoppinga odjeće u trgovačkim centrima, kupujem online, i to knjige, sebi, Franki, prijateljima, nađem ja uvijek kome ću. Online kupovinu smislila je neka mama na rodiljnom, garant! Već se i Franka naučila radovati poštaru, valjda previše gledamo Super Wings. Paket za vas! - ima li ljepšeg! Osim knjiga, koje mi baš trebaju, mogu kupovati i druge stvari za kojima mi duša umire duže vrijeme - npr. pekač vafla i novu perilicu suđa. Yeah, I'm into kućanski aparati sad.


Ne moram trošiti vrijeme na shopping namirnica. Mužu, volim te (iako znam da ideš u dućan samo da pobjegneš od nas).

Iako mi je svaki dan nalik na onaj protekli, svejedno svakog dana sastavim popis stvari koje moram i koje želim napraviti. Ispunjavanje i najmanjih zadataka, npr. rezanje nožnih noktiju, čini me zadovoljnijom i spremnijom za nove pobjede. Ludača.

Mogu jesti kekse. Ne bih trebala, ali jedem. Ne jedem čokoladu (OK, lažem), ne jedem čips (lažem), jedem kekse. Krckanje šećera posebno veseli ovu iscijeđenu mamu. O kilama ću razmišljati nagodinu, reče ona dramatično kao Scarlett.

Najbolji dio rodiljnog dopusta je što svijet stane. Ne moram čitati portale niti znati što se događa u svijetu jer će i za godinu dana sve biti jednako. Vlada će i dalje loše raditi svoj posao, ljudi će se i dalje seliti u Irsku, plaća mi neće narasti (nadajmo se, neće se ni smanjiti), a meni će i dalje glavna preokupacija biti dječja kakica.

Iako se većinu vremena ne čini tako, zapravo sam zahvalna Bogu na ovom trenutku u svom životu. Dok su djeca, kao i brige, mala. Znate kako kažu, prve tri su najvažnije? Za mame, prve tri su najteže, i malo im progledajte kroz prste - one se samo iz petnih žila trude bebe pretvoriti u ljude, i pri tome očajnički pokušavaju uživati u svakom trenutku - svakom ludom, kaotičnom i bučnom trenutku.

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Dobro došli na Mjesto zločina

Sramotno, ali algoritam jubitoa nije mi predložio slušanje prvog hrvaskog true crime podcasta, nego sam za njega morala čuti tek kad se u medijima počelo najavljivati knjigu dvojca koji podcastom ordinira. -True crime podcast, kažeš? Kako to misliš? - Pa tako, umjesto da gledaš predugi Netflixov dokumentarac o, bubam, Madeleine McCann, slušaš kako dvoje milenijalaca izlaže tijek događaja te kobne 2007. i nemilosrdno osuđuje svaki pokret Madeleineih roditelja ili/i policije u smislu comic reliefa, usput pokušavajući dokučiti tko je počinitelj. - Sign me up! Upravo ovakva vrsta "skeča" svojstvena je za Tiju i Filipa koje Mjesto-zločina -virgini mogu zamisliti kao šarmantni kočijaško-komični radijsko-voditeljski par. Ako ste, k tome, milenijalac (čitaj: patite od pretjerane upotrebe anglizama u životu), volite misteriju ili/i čeznete za pravdom na ovom svijetu, njih dvoje doći će vam kao pravo osvježenje u realitetom opterećenoj svakodnevici. Ja sam sve gore navedeno - bila sam ...

Zrelost

Uvjerena sam da život neprestano pravi krugove. Jedne započinje dok druge privodi kraju - izluđuje nas osjećajem već viđenog. Prije dvadeset godina na istom sam ovom balkonu čitala istu ovu knjigu. Tada, kao maturantica, bila sam poprilično nervozna, ali i odvažna - pa neću ja biti jedan od onih štrebera koji nemaju iskustvo mature, ja ću vazda biti jedan od kampanjaca koji na maturu idu jer su jedan razred prošli s prosjekom 4.46 - mi ćemo hrabro omatoriti boreći se s matematikom na maturi! Aha! Čitala sam tada Goldingov klasik u Algoritmovom izdanju, ali iz perspektive djeteta. Sjećam se da mi se knjiga svidjela, ali nije me šokirala - bila sam distancirana od nje. Ja, stanarka u zaštićenim uvjetima, u svojoj tinejdžerskoj sobi s balkonom, nisam se mogla zamisliti u ulozi izgubljenih dječaka. Imala sam kontrolu nad svojim životom, meni se u životu nije ništa loše moglo dogoditi (osim pada na maturi, dakako) - "Gospodar muha" bio je fikcija. Nisam sama odlučila uhvatiti se p...

Društvo holivudskih pisaca

Bilo je to potkraj devedesetih. Nosile smo plastične dudice na lančićima, lažne reflektirajuće lennon-sunčike na nosu, bicke i skechersice s debelim đonovima. Kino blagajne poharao je "Titanic", a u videoteci je najposuđivanija kazeta bila "Svi su ludi za Mary". Na televiziji su, pak, vazda bili jedni te isti filmovi - jedan od njih bio je "Društvo mrtvih pjesnika". Robin Williams glumio je profesora koji poezijom nadahnjuje učenike u preppy akademiji Welton u Vermontu 1959. - prvi sam ga put gledala na podu sobe moje sestrične Martine (praznike sam provodila spavajući na madracu na podu njezine sobe). Sjedile smo pred mini TV prijemnikom i ridale na scenu Neilove krune na otvorenom prozoru. Bile smo klinke i Neilov izbor činio nam se jedinim logičnim rješenjem - čovjek, koliko god mlad bio, mora slijediti svoju strast - ljepota je važna, umjetnost je važna. U tom filmu wannabe pisca, Todda Andersona, glumio je mladi Ethan Hawke. Zato, kad sam vidjela da ...

Nedjeljno štivo

Ponekad uzmem knjigu u ruke, i nasmijem se samoj sebi - samo si umišljam da sam je sama izabrala - jer ona je izabrala mene. Zadnjih dana knjige slute moje brige i nekako mi se same nude - knjige o obiteljima, o odnosima roditelja i djece, o tome tko smo postali zbog svoje mame, i svog tate. Nesuradljiva, impulzivna, hiperaktivna, gleda svoje interese - ne, nije to profil prosječnog stanovnika Guantanamo Baya, nego nalaz koji je izradila dječja psihologinja za moje milo dvogodišnje dijete. Svi su nas uvjeravali da je sasvim normalno da ne priča, obasipali nas pričama o svim članovima svoje bližnje i daljnje rodbine koji su propričali tek s tri ili četiri godine, ali nisu razumjeli da mi ne mislimo da naše dijete nije normalno, nego da trebamo stručnu pomoć kako se nositi s njenom frustracijom koja se ispoljava svaki put kad ju mi ne razumijemo, s našom frustracijom do koje dolazi kad joj trebamo objasniti banalne stvari, kad ju želimo nešto naučiti, ili je zaštititi. Čula sam jutr...

Braća i sestre (1)

Drava poslije kiše izgleda isprano, ali mi ne smeta. Ne smeta mi ni magla koja ju je prekrila. U zraku se ćuti miris mokre pokošene trave, a ja bicikliram do posla u crvenoj haljini s tufnicama i slušam Jennifer Love Hewitt (girly pop s početka 21. stoljeća soundtrack je mog života) - ništa mi neće ovi dan pokvarit (i prođe tjedan...). Ni kiša ni magla ni rinitis ni gloomy memoari još jedne svestrane holivudske glumice, koje čitam ovaj tjedan. Kad bi me pitali što želim biti kad odrastem, odgovorila bih - svestrana, zato oduvijek gajim zavist prema svoj toj holivudskoj bagri koja ostvaruje karijere i na filmu i u glazbi, i u književnosti, pa čak i u modi i svijetu kozmetike (nije da imam ambiciju imati parfem sa svojim imenom, ali you get the point). Diane Keaton zavoljela sam kao dijete (opsjednuto filmovima). Ne, nisam kao dijete gledala "Kuma", nego zaboravljeni filmić Nancy Meyers koji se devedesetih vrtio na TV programu - " Baby Boom ". Diane glumi yuppie ženu ...