Preskoči na glavni sadržaj

10 razloga zašto volim rodiljni dopust

Sinoć, u 00:12, izgubila sam i posljednji komadić trudničkih moći (odmah sam namazala i vrat, zlu ne trebalo, složila bi se Nora Ephron, vjerujem). Znam to jer sam oprala kosu i, nakon što sam je osušila fenom, na sivom podu kupaonice beživotno je ostalo ležati 2468 vlasi moje kose. Iskreno, radije bih da me, umjesto kose, napustilo majčinsko ludilo uzrokovano hormonalnim promjenama, ali dobro. Baš kad pomislim da sam u najboljoj formi za majčinstvo, hormoni me razuvjere. U istoj minuti sam sposobna gledati svoje novorođeno i plakati od sreće jer je tako sladak, ali i biti tužna jer više neću biti trudna. Mogu plakati jer više neću biti trudna, i mogu u istom trenu plakati jer imam dvoje djece koja me izluđuju. Svakog dana, cijelo dopodne činim sve moguće da ih oboje uspavam u isto vrijeme pa da popijem kavu ili bar skuham ručak u tišini, a onda se ostatak dana, dok spavaju, grizem jer sam najsebičnija osoba na svijetu. I još, k tome, k vragu, najsebičnija osoba koja voli piti kavu. Ne znam kakve su druge mame uistinu, daleko od očiju javnosti, ali meni se uvijek čini da druge žene potpuno sređene i organizirane bezbrižno šeću sa svojom djecom, a da ja ne mogu pod kontrolom držati niti obrve, a kamoli djecu. Ima dana kad stvarno sumnjam u svoje sposobnosti, kad dan provedem na rubu suza, kad čeznem za razgovorom s drugom odraslom osobom, i kad sam uvjerena da ću prolupati i pri tome svoju djecu istraumatizirati za cijeli život, a na kraju takvih dana moram se podsjetiti da bih trebala voljeti svoju djecu i da i nije tako loše biti kod kuće s njima po cijele dane.


Npr., dobro je biti kod kuće s njima jer mogu biti u pidžami cijeli dan. Da, mogli bismo kao u filmovima biti u flanelskim pidžamama i pjevati u četku za kosu. Ipak, ne volim hodanje u pidžami (možda bih voljela da imam flanelsku pidžamu?), ali, pak, grudnjak ne nosim - zato, ako dolazite u goste, molim, najavite se!

Ne moram se ni šminkati doma jer mojoj djeci sam uvijek jednako raščupana i neugledna, pretpostavljam. Da se razumijemo, volim ja kupiti ruž tu i tamo, možda ste me i vidjeli s ružem - kad ga kupim, nosim ga dan i noć jedno tjedan dana, a poslije zaboravim gdje sam ga pospremila - ali ipak je ljepše kad, nakon milijun pusica, ne moram s djetetovog obraza ribati taj isti ruž.

Kad sam doma po cijeli dan mogu za ručak napraviti domaće tijesto. Takve me stvari posebno usrećuju, jer uvijek sam htjela biti brižna majka koja briše brašnaste ruke o pregaču. Za ozbač. Mogu napraviti domaće tijesto, ali vjerojatno neću jer ću se, kad djeca napokon zaspu, radije otuširati. P.S. Knedle su po receptu iz Sašine kuhinje - mekane su kao duša!


Volim primati plaću, a da ne moram ići na posao. There, I said it.


Jedna od boljih stvari kod rodiljnog dopusta je to što ne moram kupovati odjeću za posao. Kupovina odjeće oduvijek me samo uznemirivala, kome to treba! Umjesto shoppinga odjeće u trgovačkim centrima, kupujem online, i to knjige, sebi, Franki, prijateljima, nađem ja uvijek kome ću. Online kupovinu smislila je neka mama na rodiljnom, garant! Već se i Franka naučila radovati poštaru, valjda previše gledamo Super Wings. Paket za vas! - ima li ljepšeg! Osim knjiga, koje mi baš trebaju, mogu kupovati i druge stvari za kojima mi duša umire duže vrijeme - npr. pekač vafla i novu perilicu suđa. Yeah, I'm into kućanski aparati sad.


Ne moram trošiti vrijeme na shopping namirnica. Mužu, volim te (iako znam da ideš u dućan samo da pobjegneš od nas).

Iako mi je svaki dan nalik na onaj protekli, svejedno svakog dana sastavim popis stvari koje moram i koje želim napraviti. Ispunjavanje i najmanjih zadataka, npr. rezanje nožnih noktiju, čini me zadovoljnijom i spremnijom za nove pobjede. Ludača.

Mogu jesti kekse. Ne bih trebala, ali jedem. Ne jedem čokoladu (OK, lažem), ne jedem čips (lažem), jedem kekse. Krckanje šećera posebno veseli ovu iscijeđenu mamu. O kilama ću razmišljati nagodinu, reče ona dramatično kao Scarlett.

Najbolji dio rodiljnog dopusta je što svijet stane. Ne moram čitati portale niti znati što se događa u svijetu jer će i za godinu dana sve biti jednako. Vlada će i dalje loše raditi svoj posao, ljudi će se i dalje seliti u Irsku, plaća mi neće narasti (nadajmo se, neće se ni smanjiti), a meni će i dalje glavna preokupacija biti dječja kakica.

Iako se većinu vremena ne čini tako, zapravo sam zahvalna Bogu na ovom trenutku u svom životu. Dok su djeca, kao i brige, mala. Znate kako kažu, prve tri su najvažnije? Za mame, prve tri su najteže, i malo im progledajte kroz prste - one se samo iz petnih žila trude bebe pretvoriti u ljude, i pri tome očajnički pokušavaju uživati u svakom trenutku - svakom ludom, kaotičnom i bučnom trenutku.

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

Perfect Stars Hollow Day

Kad god bih se nakon dugo vremena vraćala u svoj rodni grad vraćala, uvijek bih isplanirala savršeni dan u tom malom gradu u kojem tobože svak' svakog zna i koji sada čak ima i sjenicu sličnu onoj u Stars Hollowu - baš onako kako Rory provodi Perfect Stars Hollow Day u 4. epizodi 4. sezone (ako ne znate o čemu pričam, move along...). Sada rado posjećujem bližnje, ali ne čeznem više o povratku u Našice. Nisu Našice više moj grad - promijenili su se trgovi, otišli su iz grada moji ljudi, otišli u potrazi za boljim sutra. Ja se vratim tu i tamo, iako grad ne prepoznajem, samo da provjerim koliko je mene ovdje ostalo. Ako se ikada nađete u Našicama ranim jutrom, doručkujte u pekarnici "Čočaj". Establishment se odnedavno nalazi u samom centru grada, domaći bi rekli - na Majmunari, kraj Hotela Park. Burek je za prste polizati, a jednako su ukusna i druga peciva. Potom pođite do novouređenog dvorca obitelji Pejačević s početka 19. stoljeća u kojem su živjeli hrvatski banovi, Lad

Kako god okreneš - osuđeni na traganje

Mogla sam si zamisliti da je roman "Oče, ako jesi" u potpunosti fikcija i da su svi oni koji se u njemu spominju čista izmišljotina. Ali znala sam autoricu - nju možda jesu ukrali Ciganima pa jest drugačija gdje god kroči, ali neki red se zna, autentičnost joj je bitna. Pa sam guglala: Ljubodrag Đurić. Google je izbacio na vidjelo članke Wikipedije nabrojavši sve činove ovog partizana, kao i neke seks skandale čiji je bio sudionik, a koji su zamalo razbucali Titovu partiju. Joj, mene takve stvari ne zanimaju - rođena sam sedam godina nakon Titove smrti, nismo se mi igrali ustaša i partizana, nego smo skupljali Cro Army sličice - razgovarala sam sa sobom. Ipak, bila sam uvjerena da se u priči Damjana Kneževića, koji 1988. čita o samoubojstvu generala-majora Đurića, krije nešto i za mene, milenijalku. Osim toga, obiteljsko stablo prikazano na koricama, u čijem središtu se nalazi ime Pala Nađa, djelovalo mi je u isti mah i zastrašujuće i primamljivo. U sljedećem poglavlju, auto

The '90s (1)

Danima mi iz glave ne izlazi "Baby, baby" Amy Grant, hit iz 1991. koji tu i tamo uskrsne na feelgood radiovalovima. Obožavam pop melodije s kraja tisućljeća, bezbrižnu modu i prirodnu ljepotu - posvuda boje, jeans i veselje (znam da je smiješno što devedesete takvima doživljavam, ali moram u svoju obranu reći da sam početkom devedesetih bila premala, Domovinskog rata se ne sjećam, i da me uvelike odgojila televizija). Nemam puno ciljeva u životu, ali pogledati sve filmove devedesetih je jedan od njih. Bilo je to zlatno doba kinematografije - zadnje razdoblje u životu planete u kojem smo punili kino dvorane i praznili videoteke! Hm, hm, a pitam se, što li se čitalo devedesetih? Google veli da je najčitanija knjiga devedesetih serijal Harry Potter, a bilo je tu i romana Toma Clancyja, Stephena Kinga, Michaela Crichtona i Deana Koontza, ljubića Danielle Steel i Sydneya Sheldona, i krimića Patricie D. Cornwell, Sue Grafton i Mary Higgins Clark. Osim navedene žanrovske literature,

It's the end of world as we know it!

"Darkly glittering novel" veli Goodreads. OK. Šljokice. Podržavam. Moram. "Bestseler New York Timesa", vrišti s korica. A joj. To ne zvuči ohrabrujuće - iskustvo je pokazalo da Times i ja nismo na istoj valnoj duljini. No, što se mora (za book club), nije teško. Roman "Postaja Jedanaest", kanadske autorice Emily St. John Mandel, počinje kazališnom izvedbom "Kralja Leara" od strane ostarjelog holivudskog glumca, Arthura Leandera, koji se cijelog života pripremao za tu ulogu. No, čini se da je njegovom životu došao kraj, i da će tome posvjedočiti i publika kazališta Elgin u Torontu. Jeevan, bolničar koji je pokušao spasiti glumčev život, snužden odlazi iz kazališta i putem kući dobiva neobičan poziv o pandemiji gruzijske gripe koja prijeti. Znam, znam, imate Covid-19 flashbackove, ali moram reći da je ovaj roman napisan (i razvikan) 2014. (nije to ništa neobično, Dean Koontz predvidio je pandemiju nalik Covid-19 još 1981. u knjizi "The Eyes o

Pripreme za Irsku (4)

"Je l' taj bicikl ispravan?" pitala sam tatu škicajući stari zahrđali bicikl kojeg sam zadnji put vozila prije dvadeset godina. "Ma je, ispravan skroz, ali ponesi ključ sa sobom, za svaki slučaj - ako ti otpadne pedala", rekao je nonšalantno. Sjela sam na bicikl, nepokolebljiva. Zanimljivo, nisam ni na trenutak zastala birajući stazu - naše tijelo gotovo instinktivno bira utabane staze, poznate prečice. Iako su dvorišta u kojima smo se igrali tiha, iako su puteljci prekriveni korovom, naša stopala znaju put, naše godine pamte mirise pokošene trave i zvukove kotača koje valja slijediti. S Cranberriesima u slušalicama, krenula sam u šumu, jer, pomalo neobično od mene, posegnula sam za (šumskim) krimićem. Irske autorice, doduše, jer tema je i dalje - Irska. Irska književnost odana je žanru kriminalističnog romana desetljećima, a ime Tane French redovito se nalazi na popisima must read krimića, pogotovo otkad ju je Independent prozvao Prvom damom tog žanra u Iraca