Preskoči na glavni sadržaj

Koliko puta moram ponoviti?!

Bila sam opsjednuta knjigama o dječjoj psihologiji i roditeljstvu. Čitala bih ih i oduševljeno prepričavala mužu, sestrama, kolegicama. Moguće je, moguće je učiti o roditeljstvu iz knjiga! Hm, da. 

Bilo je to davno, dok su mi djeca bila mala, dok je u meni još tinjao plam entuzijazma glede majčinstva. Sada? Sada mi je jasno da me motaju oko malog prsta, umorila sam se, samo guram, tu sam, i ne mogu zamisliti dan bez izgovaranja (hm, urlanja, zapravo) neoriginalnih rečenica kao što su "Zato što sam ja to rekla!", "Koliko puta moram ponoviti?!", "Pa danas sam usisala!" i dr.

Ovu mi je knjigu preporučila jedna od mojih mamasita iz parkića, ali nisam ju imala namjeru potražiti - bilo bi licemjerno od mene pokazati interes za knjigom o odgoju, kad se čini da je roditeljski entuzijazam ustupio mjesto mamećoj nervozi epskih razmjera. Međutim, knjiga me našla. Ugledala sam je na polici gradske knjižnice s vrata. Nudila mi se, pa sam se ponovno ponadala da mogu biti bolja mama.

"Ti si moje sve. Roditelj kakav želim postati, dijete kakvo se nadam odgojiti" napisala je Einat Nathan, izraelska autorica, inače pravnica (hm, zanimljivo!), savjetnica za roditeljstvo i majka petero djece. Na samom početku ova supermama govori o svom iskustvu majčinstva, traumama koje su je učinile zahvalnom, ali i o činjenici da danas ugađamo svojoj djeci više nego se nama ugađalo, uvjereni da imamo kontrolu nad svojim i njihovim životom.

"...ovisimo o njima i njihovu ponašanju. Mi zapravo nemamo kontrolu."


Einat Nathan ne vjeruje u savršeno roditeljstvo, dapače, uspoređuje roditeljstvo s bungee jumpingom (zastrašujuće iskustvo popraćeno kratkim trenutkom radosti), ne jamči besprijekoran odgoj, ali čitatelja uspijeva uvjeriti da su jedino što možemo kontrolirati odnosi u našoj obitelji, koje možemo poboljšati uz malo truda, i malo osluškivanja.

Moram reći, ja sam turbo loša u osluškivanju svoje djece. Umorna sam od osluškivanja i razumijevanja - samo želim da me poslušaju, damn it! Da učine što im se kaže, da odgovore kad ih se nešto pita, da ne moramo svako jutro pregovarati do iznemoglosti, da ne moram hodati po jajima nakon napornog dana, znajući da su umorni i da će ih svaka sitnica izbaciti iz takta! Da bar jedan dan prođe bez natezanja, bez galame, bez tog osjećaja krivnje i neuspjeha! Da bar jedan dan nisam mama, uhvatim se u maštanju.


"Djeca su čista radost, u mom srcu nema sumnje u to, ali nema sumnje ni da nastaje jaz između mašte i stvarnosti čim otvore oči."

Za razliku od drugih knjiga o majčinstvu, knjiga Einat Nathan o ulozi majke progovara vjerodostojno - ona ne krije da djeca otkrivaju naše nesavršenosti, da nas iscrpljuju, da lome naš ego i provociraju nas, a da mi nasjedamo na njihove provokacije. Ona govori o tjeskobi zbog koje preuzimamo kontrolu nad stvarima koje ne bi trebale biti u našoj nadležnosti, ona podsjeća da djeci trebamo prepustiti njihove obveze, da trebamo poslušati njihove ideje, da ih ne bismo trebali kritizirati i imati od njih veća očekivanja nego od sebe samih.

"Ti si najgorija mama na svijetu", kaže mi Juraj kad mu želim isprati zelembaće iz nosa fiziološkom otopinom ili kad mu ne dopuštam da u vrtić ide u majici kratkih rukava, dok vani liju kiše jesenje. Koliko god ja bila uvjerena da navedeno radim za njegovo dobro, njegove riječi gotovo uvijek me ubiju u pojam. Po Einat Nathan, moramo djeci dopustiti izljev negativnih emocija, ali ne bismo trebali pretvarati situaciju u osobnu dramu iz koje će naša djeca učiti o granicama. Sve to ima logike, ali vidjeti tu ideju na papiru učinilo mi se revolucionalnim - pročitala sam deseto poglavlje nekoliko puta, ali još uvijek nisam uvjerena da ga mogu rekonstruirati u svom kućanstvu.

"Kako primiti svu tu toksičnost a da se pritom ne raspadnemo? Kako dopustiti negativnim emocijama da izađu i biti svjestan da nisu protiv nas?"

Pedesetak kratkih i konciznih poglavlja iz autoričina života, privatnog i profesionalnog, suočava čitatelja s jutarnjim i večernjim ritualima tijekom kojih se učimo strpljivosti, s trenucima svađa s partnerom unutar prostora u kojem su djeca, s prepirkama između braće i sestara bez početka i kraja, s mehanizmima razvedravanja usred epizode ljutnje, s otpuštanjem kontrole radi stjecanja autoriteta - autorica optimistično podsjeća na velike tajne roditeljstva koje su urezane u naša srca, ali koje moramo vidjeti crno na bijelo da bismo povjerovali u njihovu djelotvornost. Uz "Zahtjevna djeca", "Razvoj dječjeg mozga" i "Vaše kompetentno dijete", ovo je najkorisnija i najreprezentativnija knjiga o roditeljstvu koju sam čitala - a pišem ovaj osvrt iščitavajući prvu polovinu knjige, jer ne mogu čekati kraj da bih o njoj progovorila. 

"Jedna od najbolnijih spoznaja roditeljstva je da smo ih, naravno u najboljoj namjeri, naučili suprotnome od onog što smo namjeravali. Spoznaja da su naše reakcije samo učvrstile mehanizam koji su namjeravale izbrisati."


Ah, sveti gral roditeljstva - ta zlatna sredina u kojoj počivaju empatija, ljubav, zahvalnost, snalažljivost, ljubaznost, obrazovanje, kreativnost, otvoreni um i prave vrijednosti, poštovanje svojih i tuđih granica - teško je naći, ali ne i nemoguće, ili se bar tako čini dok čitate "Ti si moje sve". Ili se tako čini meni, mami izgubljenoj u sanjarenju o velikoj Franki i velikom Juraju, koje ću jednog dana ponosno gledati i slušati, znajući - moja djeca moja su najbolja i najvažnija investicija. 


Fotografije snimljene u Vinkovcima, gdje je najljepša jesen

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

365 rečenica: razgovor ugodni sa sobom

Kraj godine tradicionalno me tjera na reviziju svega što sam u životu učinila ili propustila učiniti - vrag mi nije dao mira pa sam s police dohvatila svoju prvu "knjigu", naslovljenu "ŽIVOT". Zbirka je to školskih sastavaka koje sam napisala u razdoblju od 1995. do 1998., kako stoji u predgovoru, a koje sam uredno prepisala u bilježnicu A5 formata, sročivši predgovor i sadržaj. Zamolila sam prijatelje da ilustriraju neke od priča, pa i napisala famoznu bilješku o piscu koju je potpisala moja prijateljica Andrijana (ta ne može autorica sama o sebi pisati, to bi bilo blesavo!). U toj bilješci, između ostalog, stoje rečenice: "Voli ići u školu i želi postati spisateljica ili odvjetnica. Trenutačno ide u 5.e." Ta mi bilješka grije srce i mami osmijeh - milo mi je što imam svoje snove zabilježene na papiru i gotovo sam sigurna da sam neke od njih uspjela ostvariti samo zašto što su godinama čamili na linijama jedne posebne teke (snove ne smiješ otkriti glasno,...

Adventske riječi: obitelj

Jednom davno, moj mi je razredni kolega u božićnoj čestitici parafrazirao misli svetog Augustina: "Onaj tko želi zagrijati svijet, mora zapaliti vatru. Ti imaš tu vatru..." Do dana današnjeg ja nisam dobila ljepšeg komplimenta, a sjetim ga se kad god se umorim od svijeta i dođe mi da s porazom priznam: "Željko, ponestalo mi iskre." Ne znam jesam li previše puta gledala "Grincha" ili je svijet otišao k vragu,  ali sve češće se uhvatim da poželim otići - s mreža, iz razgovora, iz situacije, iz prostorije - napustiti sve ono i one koji prelaze granice dobrog ukusa i pristojnosti. I možda bi se revolucionarka u meni i pobunila, očitala nekome i bukvicu, ali trenutno sam uronjena u tekstove Jagode Truhelke, a Jagoda navodi na bivanje iznad svih prostakluka i nepravdi. Čitanje romana Krudy Gyule o Pešti s kraja 19. stoljeća nije mi utažilo žeđ za prošlim vremenima - kad je čovjek umio vjerovati u ideale, ni ne sluteći za što je sve ljudski rod sposoban. Četrnae...

Mađarska u fokusu

Štreber u meni uvijek vreba - ako Interliber kaže da je zemlja gost ove godine Mađarska, ja na vikend u metropoli ponesem Mađare sa sobom. "Ispod bazge, među jorgovanima i grmovima lješnjaka. Nedaleko od onoga drveta kojemu je ponekad treperilo lišće iako nije bilo vjetra. Troje je činilo našu obitelj: tata, mama i dijete. Ja sam bio tata, Eva je bila mama", prve su rečenice romana, i bile su dovoljne da Nadas Peteru poklonim svoju pažnju (iako je na istoj stranici stajala i rečenica: "Kada bih mu prerezao tu žilu, istekla bi mu krv.") Volim taj ravničarski blues, tu tminu koju naši komšije vuku za sobom kamo god pošli. Njihova književna djela mahom su turobna, nema u njima ni svjetla ni spokoja. Nadas, suvremeni mađarski pisac, nije iznimka. U jednom je intervjuu ususret Interliberu Nadas rekao da se riječima muzicira , da je pisanje romana slično skladanju - da često ne zna je li nešto rekao jer tako bolje zvuči ili jer tako doista misli. Jako mi se to svidjelo. V...

10 razloga zašto volim prosinac

Nijedan mjesec u godini nije toliko iščekivan kao prosinac. Iako je vani nekoliko stupnjeva u minusu, pa prije posla moramo pola sata strugati snijeg s auta, koji često ne možemo ni upaliti, a na sebe moramo obući dvadesetšest slojeva tople odjeće i matching šal i rukavice, u prometu je krkljanac, u trgovačkim centrima ispraznimo novčanike za poklone najdražima, a dok platimo račune za grijanje i potpuno bankrotiramo, i iako dolazi i taj famozni smak svijeta - ovo doba godine za mnoge je najljepše jer je vrijeme adventa u kojem se pripremamo za proslavu rođenja Isusa Krista obojano ljubavlju, radošću i obiteljskim mirom - svemu od čega čovjek živi. Ukoliko ste slučajno grinchavi i ne osjećate simpatije prema prosincu, evo nekoliko razloga da se predomislite: 1. Zimske radosti Moj uvaženi gospodin otac svake godine pobožno radi na skijaškoj stazi koja se nalazi uzduž našeg voćnjaka i koja okuplja pola komšiluka . Tapkanje po snijegu, gore-dol...

Adventske riječi: svjetlo

Zamisli scenu, za stolom sjede: Don Juan Ziobro, Fanny Kapelmeister, Szymon Sama Dobrota, Kolumbo, Najtraženiji Terorist Svijeta, Kralj Šećera, Udarnik Socijalističkog Rada, samoubojice i naš pripovjedač. Mora da je riječ o jednom od krugova pakla, ili je mjesto radnje umobolnica (" Let iznad kukavičjeg gnijezd a" još mi je svjež u podsvijesti). Badnja je noć i žitelji ustanove misle o svojim prošlim životima, onima kojih su se odrekli u korist ovisnosti. Don Juan Ziobro svira božićnu pjesmu, a "opustošeni mozgovi" ju ne znaju pjevati. Priča Jerzyja Pilcha mi se učinila nedovršenom, i bila sam u pravu - u biografiji stoji da je "Don Juanova pastorala" samo komadić romana. Sljedeća u zbirci poljskih priča o Božiću priča je Olge Tokarczuk, poznate nobelovke. U priči " Profesor Andrews u Varšavi " gospođa me Olga prikovala za stolicu pričom o profesoru iz Londona koji se, ni kriv ni dužan, nađe u Poljskoj usred rata. Nitko ga ne razumije, uvjeren j...