Preskoči na glavni sadržaj

Sačuvati ljubav

Prošlog smo vikenda Franka i ja sadile muškatle i kadife na balkonu. "Sad tu stavi zemlje", "Ne s tim", "Je l' ovako?", "A je l' mogu s grabljicama?", "Ne, uzmi lopaticu","A zašto?", "A je l' ovo dosta?", "Ne", "Umorila sam se", "Sadimo tek 2 minute", "Stavit ćemo zemlju, i? Što onda treba?", "Da donesem kanticu s vodom?", "Ne još!" "Treba i sunca da bi raslo", "Da, treba." Da biste posadili išta, i da bi to nešto izraslo, potrebna je komunikacija, nema dileme. Koliko god se dugo poznavale, moja vrtlarica Franka i ja morale smo razgovarati i pregovarati da bi cvijet posadile u zemlju, a da pritom cijeli balkon ne bude zatrpan zemljom. I morale smo to učiniti s puno strpljenja, i s puno ljubavi.



Ništa drugačije nije niti u obiteljskom, niti u bračnom životu. Moj muž i ja upoznali smo se na kraju osnovne škole i otad smo najbolji prijatelji, partneri. Dakle, poznajemo se dvadeset godina, zajedno smo odrasli. No, koliko god se dobro poznavali, dolazak djece u našu zajednicu promijenio je naš odnos. Često mislim da je izvukao iz nas i ono najbolje, i ono najgore. Zbunjuje me kad žene kažu da su se ostvarile kao majke. Ja nemam taj osjećaj - to ostvarenje - imam samo osjećaj tog nekog djelomičnog uspjeha (evo, neću koristi riječ "neuspjeh", i to je napredak) jer svakog dana preispitujem sebe kao majku, ali i svog muža kao oca naše djece. Preispitujemo se mi tako, tražimo si greške. A tko traži, nalazi. Želimo samo najbolje svojoj djeci, da budu pametni, otvoreni, velikodušni, pošteni i hrabri ljudi, i ponekad mi se čini da izgaramo od te želje.



Vratila sam se opet Jesperu Juulu, danskom obiteljskom terapeutu i autoru knjiga o roditeljstvu, jer se u parovima s kojima razgovara i čija iskustva iznosi uvijek prepoznam - prepoznam svoju obitelj. U knjizi "Sačuvati ljubav" progovara o turbulentnom životu parova s djecom, o problemima s kojima se susreću, a negdje između redaka nudi i rješenja, male upute koje mogu pomoći u kriznim situacijama. Pronaći taj "par" od kojeg je sve krenulo ponekad se čini tako teško, jer ima dana kad je svaki član obitelji u nekoj svojoj fazi, kad su svi nervozni, kad nas obveze guše, život teče prebrzo, i mi smo tako damn umorni. Ipak, najgore bude kad takvi umorni pretpostavljamo, nagađamo i očekujemo nešto jedni od drugih, i to bez ijedne riječi.

"Mnogo toga u psihoterapiji bazira se na tzv. ženskim vrijednosti", kaže Juul, i zato nema goreg nego kad žene krenu analizirati obiteljsku dinamiku. Ono što se majci čini najboljim za dijete, ne čini se takvim i ocu, i onda krene sukob i potpuno se izgubi iz vida da su majka i otac - različiti u svemu - ali zajedno u tom roditeljstvu, da bi se najprije trebali upitati što mogu učiniti jedno za drugo, da bi svima bilo bolje.




"Više nitko ne postavlja pitanje: "Kako bi nam moglo biti bolje?", već: "Kome je najgore?" A kao što svi dobro znamo, to nije jako konstruktivno.
"

Svi parovi s djecom s kojima je Jesper Juul razgovarao u Muchenu na temu obiteljskog kaosa i - kako sačuvati ljubav u njemu - složili su se da je atmosfera kod kuće uvelike povezana s njihovim vlastitim postupcima i raspoloženjem. Kad je mama dobro, svi su dobro - čuli ste za to. No, i tata mora biti dobro. Jedno od drugoga bi trebali znati preuzeti teret, biti si podrška, imajući na umu da ne postoji "zajednički odgoj", koliko god mi inzistirali na ravnopravnosti. Uvijek netko preuzima odgovornost u odgoju više, i to je sasvim normalno, tvrdi Juul. Žena i muškarac stvoreni su da se nadopunjuju, da si budu potpora, da upražnjavaju empatiju (a to je djetetu najpotrebnija lekcija!), a ne da jedno drugo uče pameti. Ali, zašto je to tako teško? Zašto su naša očekivanja nerealna, zašto si partneri ne čitaju misli, zašto teško određujemo svoje granice, zašto nas bijes i emocionalna iscrpljenost pretvaraju u osobe koje ne želimo biti?

Majkama (kad god generaliziram, zapravo mislim - ja, to vam je jasno, zar ne?) su djeca na prvom mjestu, ali život podrazumijeva i druge obveze, sitne radosti za našu dušu, pa je majčinska briga često popraćena majčinskom krivnjom - otrovom kojim onda bivaju otrovani i očevi. Sve što dajemo iz krivnje, jalovo je. Krivnja nije ljubav. Kad se s djetetom igramo iz krivnje, iako nas čeka hrpa drugih obveza, mi ne dajemo ljubav, i ono to zna. Krivnja vodi do nezadovoljstva, do iscrpljenosti, do tog osjećaja neuspjeha kojim se želimo loptati kao vrućim krumpirom, a nitko se ne voli loptati sam. Loptanje vrlo brzo može odgoj pretvoriti u natjecanje u kojem je cilj predbacivanje - da bismo se rasteretili, da bismo se osjećali vrijednima, često sebično zaboravljajući i svog partnera, i svoju djecu, i njihovu dobrobit.

"Nije nikakva umjetnost biti sretan. To može svatko. Ne znamo čime sreća dolazi i kako odlazi. Umjetnost je biti nesretan pa reći: "Što sad kad nije dobro?" I to naša djeca trebaju, oni trebaju tu sposobnost za život, životnu kompetenciju. A neće je steći ako svi trčkaramo okolo poput Teletubbieja i vječito smo sretni."



Nema zlatne formule koja bi jamčila skladan brak i lak odgojni proces - kako odgajamo djecu, i ona odgajaju nas, ali lako je to smetnuti s uma. Gledati svoju obitelj realno, prepoznati njezine potrebe, pa i intuitivnu vezu koju dijete ima s jednim od roditelja, tražiti vrline u najočajnijim izdanjima svojih bližnjih, prihvatiti nesavršenosti svog partnera, ali i svoje, s puno nježnosti - teško je, ali moguće, tvrdi Juul, inače se ovim poslom ne bi ni bavio. Teško je, ali ljubav, konstruktivno preispitivanje i mantranje one "dan po dan" mogu uroditi rastom - iskreno se nadam. Nadam se i živim dan po dan, sadeći, sijući, zalijevajući, okopavajući, sa svojim velikim i malim vrtlarima.

"Živa obitelj bez sukoba ne može rasti."

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

365 rečenica: razgovor ugodni sa sobom

Kraj godine tradicionalno me tjera na reviziju svega što sam u životu učinila ili propustila učiniti - vrag mi nije dao mira pa sam s police dohvatila svoju prvu "knjigu", naslovljenu "ŽIVOT". Zbirka je to školskih sastavaka koje sam napisala u razdoblju od 1995. do 1998., kako stoji u predgovoru, a koje sam uredno prepisala u bilježnicu A5 formata, sročivši predgovor i sadržaj. Zamolila sam prijatelje da ilustriraju neke od priča, pa i napisala famoznu bilješku o piscu koju je potpisala moja prijateljica Andrijana (ta ne može autorica sama o sebi pisati, to bi bilo blesavo!). U toj bilješci, između ostalog, stoje rečenice: "Voli ići u školu i želi postati spisateljica ili odvjetnica. Trenutačno ide u 5.e." Ta mi bilješka grije srce i mami osmijeh - milo mi je što imam svoje snove zabilježene na papiru i gotovo sam sigurna da sam neke od njih uspjela ostvariti samo zašto što su godinama čamili na linijama jedne posebne teke (snove ne smiješ otkriti glasno,...

Adventske riječi: obitelj

Jednom davno, moj mi je razredni kolega u božićnoj čestitici parafrazirao misli svetog Augustina: "Onaj tko želi zagrijati svijet, mora zapaliti vatru. Ti imaš tu vatru..." Do dana današnjeg ja nisam dobila ljepšeg komplimenta, a sjetim ga se kad god se umorim od svijeta i dođe mi da s porazom priznam: "Željko, ponestalo mi iskre." Ne znam jesam li previše puta gledala "Grincha" ili je svijet otišao k vragu,  ali sve češće se uhvatim da poželim otići - s mreža, iz razgovora, iz situacije, iz prostorije - napustiti sve ono i one koji prelaze granice dobrog ukusa i pristojnosti. I možda bi se revolucionarka u meni i pobunila, očitala nekome i bukvicu, ali trenutno sam uronjena u tekstove Jagode Truhelke, a Jagoda navodi na bivanje iznad svih prostakluka i nepravdi. Čitanje romana Krudy Gyule o Pešti s kraja 19. stoljeća nije mi utažilo žeđ za prošlim vremenima - kad je čovjek umio vjerovati u ideale, ni ne sluteći za što je sve ljudski rod sposoban. Četrnae...

Mađarska u fokusu

Štreber u meni uvijek vreba - ako Interliber kaže da je zemlja gost ove godine Mađarska, ja na vikend u metropoli ponesem Mađare sa sobom. "Ispod bazge, među jorgovanima i grmovima lješnjaka. Nedaleko od onoga drveta kojemu je ponekad treperilo lišće iako nije bilo vjetra. Troje je činilo našu obitelj: tata, mama i dijete. Ja sam bio tata, Eva je bila mama", prve su rečenice romana, i bile su dovoljne da Nadas Peteru poklonim svoju pažnju (iako je na istoj stranici stajala i rečenica: "Kada bih mu prerezao tu žilu, istekla bi mu krv.") Volim taj ravničarski blues, tu tminu koju naši komšije vuku za sobom kamo god pošli. Njihova književna djela mahom su turobna, nema u njima ni svjetla ni spokoja. Nadas, suvremeni mađarski pisac, nije iznimka. U jednom je intervjuu ususret Interliberu Nadas rekao da se riječima muzicira , da je pisanje romana slično skladanju - da često ne zna je li nešto rekao jer tako bolje zvuči ili jer tako doista misli. Jako mi se to svidjelo. V...

Adventske riječi: dječje

Nakon čitanja o radosnom susretu dviju trudnica, Marije i Elizabete, župnik je na nedjeljnoj misi upitao: "Tko je radostan?" Djeca su drijemala tatama na ramenima, meškoljila se mamama u krilima, cerekala se s prijateljima u prvim redovima, tik do oltara, ali sva su spremno podignula ruke u zrak. "Je li radost rezervirana samo za djecu?" upitao je župnik zabrinuto. Ponovio je pitanje i nekolicina je odraslih lijeno digla ruku u zrak, i ja među njima. Silno sam željela biti radosna, ali nisam bila sigurna osjećaju li drugi radost kad se sa mnom susretnu. Ako ste mama, kao ja, u ovo doba vjerojatno ste već na izmaku snaga. Vjerojatno nestrpljivo čekate Božić, da dođe i prođe i pusti vas da nastavite svoj život. Na mamama je velika odgovornost, znate - one su čuvarice riznice uspomena obitelji. One brinu da se svi na božićno jutro (iako moja djeca i dalje ustraju na želji da poklone otkriju na badnju večer, kao Anica, Ćiro i Drago š) obraduju poklonu, one brinu da se ...

10 razloga zašto volim prosinac

Nijedan mjesec u godini nije toliko iščekivan kao prosinac. Iako je vani nekoliko stupnjeva u minusu, pa prije posla moramo pola sata strugati snijeg s auta, koji često ne možemo ni upaliti, a na sebe moramo obući dvadesetšest slojeva tople odjeće i matching šal i rukavice, u prometu je krkljanac, u trgovačkim centrima ispraznimo novčanike za poklone najdražima, a dok platimo račune za grijanje i potpuno bankrotiramo, i iako dolazi i taj famozni smak svijeta - ovo doba godine za mnoge je najljepše jer je vrijeme adventa u kojem se pripremamo za proslavu rođenja Isusa Krista obojano ljubavlju, radošću i obiteljskim mirom - svemu od čega čovjek živi. Ukoliko ste slučajno grinchavi i ne osjećate simpatije prema prosincu, evo nekoliko razloga da se predomislite: 1. Zimske radosti Moj uvaženi gospodin otac svake godine pobožno radi na skijaškoj stazi koja se nalazi uzduž našeg voćnjaka i koja okuplja pola komšiluka . Tapkanje po snijegu, gore-dol...