Preskoči na glavni sadržaj

Naša prva knjiga za velike

“When you read a book as a child, it becomes a part of your identity in a way that no other reading in your whole life does", kaže lik Meg Ryan u filmu "You've got mail" (jako volim lik Meg Ryan u filmu "You've got mail"!). I istina je - dijete ne zaboravlja priče uz koje je naučilo čitati. Nakon godina čitanja priča o Žirafi Žiri, o Bubamari Julije Donaldson, o Gospođici Neću, Petri i Oblutku i dr., počeli smo čitati knjige koje imaju više slova nego ilustracija!

Iako je "Heidi" Johanne Spyri prva dječja knjiga koju je meni mama čitala, ja sam oduvijek znala da će "Matilda" Roalda Dahla biti prva knjiga koju ću čitati svojoj djeci. Matilda govori nešto o meni kao osobi, ali i kao roditelju, bar tako volim misliti.


Matilda je šestogodišnja djevojčica koja odrasta u obitelji koja ju ne prihvaća. Njezin otac, gospodin Papričić, masno zarađuje prodajom odveć rabljenih automobila, majka, gospođa Papričić, svakodnevno odlazi na bingo, a brat Miha ne mari za nju. Matilda je usamljena, a vrijeme krati čitanjem knjiga kao što su "Velika očekivanja" i "Plodovi gnjeva", dok njezina obitelj radije gleda televiziju.

"Knjige bi je odnosile u nove svjetove i upoznavale s neobičnim ljudima čiji životi su bili tako uzbudljivi... Sjedeći u svojem sobičku u malom selu, proputovala je cijeli svijet."

Bijesna zbog očevog vrijeđanja i majčinog zanemarivanja, Matilda se odluči osvetiti roditeljima, a njezine male osvete nasmijale su moju sedmogodišnjakinju i četverogodišnjaka. Duhoviti i maštoviti tekst Roalda Dahla popraćen je ilustracijama Quentina Blakea, kojima se Juraj posebno oduševio ("Mama, daj da vidim onu sliku gdje je Matildin tata ošišan!").

"S nekoliko sitnih pobjeda lakše bi podnosila njihove gluposti. Inače će od njih poludjeti."

Znam, znam, čitati djeci o djevojčici koja se usuđuje obračunati sa zločestim roditeljima ne čini se kao najpametniji izbor, ali ideja da nismo žrtve svojih okolnosti, da imamo moć promijeniti svoj život i da uvijek možemo pronaći malo dobrih ljudi na koje ćemo se moći osloniti, koliko god maleni bili, revolucionarna je!

Roald Dahl bio je otac petero djece, dakle, neustrašiv - a samo neustrašiv čovjek može stvoriti lik Grozobradice, ravnateljice Matildine škole, zastrašujuće žene gore od svih dementora i basiliska zajedno, koja djecu vrijeđa, baca kroz prozor i ostavlja u Gušilici. Djeca će samo dobiti ideje slušajući je, zasigurno pomisli svaki roditelj čitajući "Matildu", ali Dahl ide iz jedne krajnosti u drugu da bi jasno ukazao na zlo i na dobro, a ta formula itekako je učinkovita kod malih glavica. Matilda u školi otkriva svoj talent, po prvi put pronalazi prijatelje, prvi put ju netko doživljava kao vrijedno ljudsko biće. Prijateljstvo Matilde i školskih prijateljica, ali i podrška učiteljice Slatkić protuteža su zlu koje gruba Grozobradica utjelovljuje. Moć koju Matilda u sebi pronalazi, baš kao i moć znanja i prijateljstva, zasjenjuje moć koju nepravedna i nasilna ravnateljica zlorabi.

"Nikako mi nije jasno zašto djeci treba tako dugo da odrastu. Mislim da to rade namjerno."


Onima opsjednutima ekranizacijom Dannyja DeVita iz 1996., knjiga će se učiniti manje magičnom i slatkom (hm, usudila bih se reći da je film u ovom slučaju bolji od knjige), ali ne dajte se obeshrabriti - Matilda je s razlogom desetljećima uzor djevojčicama širom svijeta! Čitanje "Matilde" naglas potaknulo je razgovore o zlostavljanju i zanemarivanju djece, o obvezama unutar obitelji, o siromaštvu, o učenju, o darovitosti, o ljubavi prema knjigama, ali i o odvajanju od roditelja, pa i o smrti. Knjiga ih jest zabavila, ali ih je kraj rasplakao (spoiler: "Mama, zašto ona više neće živjeti sa svojim roditeljima? Zašto se oni nisu popravili?"), ali uživali smo u pothvatu - ohrabreni da koristimo svoje moći dobrote i ljubavi, vjerujući da dobro uvijek pobjeđuje.

Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

365 rečenica: razgovor ugodni sa sobom

Kraj godine tradicionalno me tjera na reviziju svega što sam u životu učinila ili propustila učiniti - vrag mi nije dao mira pa sam s police dohvatila svoju prvu "knjigu", naslovljenu "ŽIVOT". Zbirka je to školskih sastavaka koje sam napisala u razdoblju od 1995. do 1998., kako stoji u predgovoru, a koje sam uredno prepisala u bilježnicu A5 formata, sročivši predgovor i sadržaj. Zamolila sam prijatelje da ilustriraju neke od priča, pa i napisala famoznu bilješku o piscu koju je potpisala moja prijateljica Andrijana (ta ne može autorica sama o sebi pisati, to bi bilo blesavo!). U toj bilješci, između ostalog, stoje rečenice: "Voli ići u školu i želi postati spisateljica ili odvjetnica. Trenutačno ide u 5.e." Ta mi bilješka grije srce i mami osmijeh - milo mi je što imam svoje snove zabilježene na papiru i gotovo sam sigurna da sam neke od njih uspjela ostvariti samo zašto što su godinama čamili na linijama jedne posebne teke (snove ne smiješ otkriti glasno,...

Adventske riječi: obitelj

Jednom davno, moj mi je razredni kolega u božićnoj čestitici parafrazirao misli svetog Augustina: "Onaj tko želi zagrijati svijet, mora zapaliti vatru. Ti imaš tu vatru..." Do dana današnjeg ja nisam dobila ljepšeg komplimenta, a sjetim ga se kad god se umorim od svijeta i dođe mi da s porazom priznam: "Željko, ponestalo mi iskre." Ne znam jesam li previše puta gledala "Grincha" ili je svijet otišao k vragu,  ali sve češće se uhvatim da poželim otići - s mreža, iz razgovora, iz situacije, iz prostorije - napustiti sve ono i one koji prelaze granice dobrog ukusa i pristojnosti. I možda bi se revolucionarka u meni i pobunila, očitala nekome i bukvicu, ali trenutno sam uronjena u tekstove Jagode Truhelke, a Jagoda navodi na bivanje iznad svih prostakluka i nepravdi. Čitanje romana Krudy Gyule o Pešti s kraja 19. stoljeća nije mi utažilo žeđ za prošlim vremenima - kad je čovjek umio vjerovati u ideale, ni ne sluteći za što je sve ljudski rod sposoban. Četrnae...

Ono kad ja sudim knjigu po koricama

Vjerojatno niste znali, ali jedna od prvih recenzija objavljenih na ovom blogu kratka je recenzija bestselera "Božićni pulover" Glenna Becka, američkog televizijskog i radijskog personalityja. Bilo je to u prosincu 2012., a ovih dana život je još jednom učinio puni krug jer je izbor našeg book cluba za prosinac pao na "Anđela u snijegu" istog autora. Jest da sam ja predložila nekoliko božićnih knjiga, a moje legice su izabrale baš ovu, ali svejedno. "Prošlost je magla emocija i fragmenata uspomena od koje osjeća vrtoglavicu i zbunjenost." Priča je pričana iz dvije perspektive - u trećem licu autor progovara o Mitchu, usamljenom starcu koji preživljava u domu umirovljenika Baština s dijagnozom Alzheimera, a u prvom licu autor pripovijeda kao Rachel, tridesetjednogodišnja žena koja živi u fancy vili, nosi dizajnerske pregače i drži cijeli grad u zabludi da je njezin brak s arogantnim Cyrusom divan i krasan, sve pod izlikom njihove jedanaestogodišnje kćeri L...

Moje omiljene božićne novele

Obukli ste svoj najljepši ružni božićni pulover, povješali imelu po stanu, skuhali vruću čokoladu (bez onih sljezovih kerefeka), ušuškali se ispod dekice. Odjednom, shvatite da nemate živaca ponovno slušati Mariah Carey, koliko god oktava ona mogla otpjevati, da ne možete više gledati Kevina koji zlostavlja one sirote Mokre bandite, i da više ne možete čitati "Božićnu pjesmu" Charlesa Dickensa, koju svaka šuša čita u prosincu. Danas nudim alternativu, bar što se božićnog štiva tiče - najdraže mi božićne novele, koje umiju svakom stvoru zagrijati srce. 1. Božićna uspomena - Truman Capote Veliki sam obožavatelj Trumana Capotea, i nema mi draže novele od njegove "Božićne uspomene", objavljene 1956., i to u njegovoj izvedbi, dostupnoj i na YouTubeu . Visoki ton njegovog glasa čini ovu priču neobično lijepom i nostalgičnom, a utemeljena je na događajima iz njegova djetinjstva. Kod nas je objavljena u nekoliko zbirki, a jedna od njih je i zbirka "Božićne priče" ...

Mađarska u fokusu

Štreber u meni uvijek vreba - ako Interliber kaže da je zemlja gost ove godine Mađarska, ja na vikend u metropoli ponesem Mađare sa sobom. "Ispod bazge, među jorgovanima i grmovima lješnjaka. Nedaleko od onoga drveta kojemu je ponekad treperilo lišće iako nije bilo vjetra. Troje je činilo našu obitelj: tata, mama i dijete. Ja sam bio tata, Eva je bila mama", prve su rečenice romana, i bile su dovoljne da Nadas Peteru poklonim svoju pažnju (iako je na istoj stranici stajala i rečenica: "Kada bih mu prerezao tu žilu, istekla bi mu krv.") Volim taj ravničarski blues, tu tminu koju naši komšije vuku za sobom kamo god pošli. Njihova književna djela mahom su turobna, nema u njima ni svjetla ni spokoja. Nadas, suvremeni mađarski pisac, nije iznimka. U jednom je intervjuu ususret Interliberu Nadas rekao da se riječima muzicira , da je pisanje romana slično skladanju - da često ne zna je li nešto rekao jer tako bolje zvuči ili jer tako doista misli. Jako mi se to svidjelo. V...